ראובן ולר. צילום: לירן תמרי

דפק על דלת ביתו, דקר עם סכין מטבח עד שעמוס סער התמוטט שותת דם: פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד ראובן אליעזר ולר (32) תושב ירושלים בגין רצח עמוס סער ז"ל. ולר מואשם בעבירות רצח בנסיבות מחמירות, החזקת סכין, איומים, שיבוש הליכי משפט והשמדת ראיה. הפרקליטות ביקשה את מעצרו עד תום הליכים.

ולר ישלח להמשך הסתכלות פסיכיטארית. הסתכלות זו תקבע בשאלות אחריותו למעשים בהם מואשם וכשירותו לעמוד לדין.

אורלי סער, אלמנו של עמוס מסרה בתגובה לכתב האישום: "עמוס היה בן אדם ישר ואהוב, הרוצח שרצח את עמוס הוא רוצח נתעב ושפל. אנחנו מקווים שבית המשפט ישלח אותו למאסר עולם. לא מגיע לו להיות בחברה שלנו, לא מגיע לאנשים כאלה להסתובב בחברה".

אורלי סער, אלמנתו של עמוס סער. צילום: ענת יורובסקי

• תיעוד בלעדי: כך נראו רגעיו האחרונים של עמוס סער לפני שנרצח בביתו בירושלים

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד גלית שוהם ועו״ד בני ליבסקינד מפרקליטות מחוז ירושלים (פלילי), החל משנת 2018 נהג הנאשם להטריד את המנוח ומשפחתו. הנאשם נהג לצלצל ארוכות בפעמון דלת דירת המנוח וטען בפני המנוח ומשפחתו כי כלבתם נובחת והדבר מפריע לו.

בנוסף, נהג הנאשם לאיים על המנוח ומשפחתו באיומים שונים לפיהם ישרוף את ביתם, וכי "יקרה להם משהו לא טוב". המנוח ואשתו ניסו לפייס את הנאשם, ואף הציעו לו כי יסייע להם עם הכלבה. בהמשך הגיע הנאשם מספר פעמים לפתח דירת המנוח ודפק בדלת על מנת להתלונן שוב על הכלבה, איים על המנוח, על אשתו ועל ילדיו כי ישרוף את ביתם ויהפוך את חייהם לגיהינום.

במרץ 2019 הפיץ בשכונת הר חומה, סמוך למקום מגוריו, דף ובו הכיתוב "שמעתם כלב נובח" "אלו הבעלים" "בושה עליהם!!" בצירוף תמונותיהם של המנוח ואשתו, אותם צילם מספר ימים קודם לכן.

הפוסט שפרסם ולר על סער ומשפחתו

לאחר שארב להם בחניית הבית. לאחר שלא פסקו ההטרדות מצד ולר הגישה אשתו של סער תלונה במשטרה נגדו, אשר המשיך לתלות את הדף בכל רחבי השכונה ואף פרסם בפייסבוק וביוטיוב סרטונים שכותרתם "צער בעלי חיים- משפחת סער".

מספר ימים לאחר מכן, מסרו סער ורעייתו את הכלבה שברשותם לאחר, והכל על מנת להפיס את דעתו של ולר, כשהם מאמינים כי כך יפסיק הנאשם להטרידם. 

זירת האירוע (צילום: לירן תמרי)

ביום 23.12.19, ערב חנוכה, הגיע ולר לפתח הדירה מספר פעמים. בהזדמנות אחת, בעת שסער פתח את דלת הדירה, איים עליו ולר כי "ירצח אותו, יהרוג אותו ויגרום לו למות ברעב". אשתו שעמדה אותה עת במטבח שאלה את הנאשם לדבריו, וזה חזר עליהם. אשתו של סער הורתה לנאשם ללכת ואמרה כי תזמין משטרה למקום. ולר עזב את המקום ולאחר כמה שעות הגיע שוב לדירה וחזר על איומיו בפני סער.

ביום 25.12.19 בסביבות שעה 13:20, לאחר שולר ראה את מכוניתו של סער בחניה, וווידא כי הוא נמצא בביתו, הצטייד ולר בסכין ממטבחו ויצא מדירתו לכיוון דירת סער במטרה להמיתו.

עמוס ז"ל וזירת הרצח. צילום: באדיבות המשפחה ולירן תמרי

ולר דפק על דלת ביתו של סער, וכאשר הוא פתח את הדלת, התנפל עליו והחל לדקור אותו באמצעות הסכין בפלג גופו העליון. סער צלצל מספר פעמים בפעמון דלת דירת השכנים כדי לנסות ולהשיג עזרה, אולם ולר המשיך לדקרו עד שהתמוטט שותת דם.

סער פונה לבית החולים כשהסכין נעוצה בצווארו, כשהוא ללא דופק וללא נשימה אולם כל מאמצי הרופאים להחיות אותו עלו בתוהו, והמנוח נפטר מפצעיו.

עו"ד אריאל הרמן, מייצג את ולר מטעם הסנגוריה הציבורית: "צריכה להתברר שאלת אחריותו מבחינת שפיות הדעת. התחילה הסתכלות במהלך החקירה שהעלתה ממצאים וחשד ובסיס למחלה שכנראה התפתחה והעמיקה עובר למעשה. כעת ביקשנו להמשיך את ההסתכלות כדי לסיים אותה.  טרם התקבל חומר החקירה".