תחנת הרכבל מעל גיא בן הינום. הדמיה: הרשות לפיתוח ירושלים

פחות מחודש לאישור תוכנית הרכבל לכותל והעברתה להכרעת הממשלה, יש מי שמבקש למנוע את ההחלטה בממשלת המעבר.

ארגון 'עמק שווה' שלח לאחרונה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלביט ובו הם מבקשים למנוע מממשלת המעבר לקבל כל החלטה הנוגעת לפרויקט. הסיבה: חשש שקבלת ההחלטה בעיתוי הנוכחי עלולה להיות נגועה בשיקולים פוליטיים.

במכתב טוען הארגון כי ראוי שפרויקט בסדר גודל כה גדול מבחינה תקציבית יובא להחלטה של הממשלה הבאה: "הנכם מתבקשים לעכב את ההכרעה בממשלה בתוכנית 'הרכבל לכותל', עד לאחר שתקום ממשלה חדשה, אשר תשקול מחדש אם אכן יש חשיבות לאומית בהרחבת האגן הקדוש בירושלים".

עוד נכתב: "ככל שהתוכנית תאושר על ידי הממשלה, ותקום בעתיד ועדת חקירה לגבי כישלונה וכיצד בוזבזו הכספים שהושקעו בה, השאלה הבסיסית שתישאל תהיה: מדוע התוכנית אושרה בתקופת בחירות על ידי ממשלה שאיבדה את אמון הציבור בכנסת".

לעניין זה, בית המשפט העליון נתן את דעתו לעניין הקמת פרויקטים מרחיקי לכת בתקופת כהונתה של ממשלת מעבר: "מציאות זו שבה מכהנת ממשלה כממשלת מעבר מכוח הוראות החוק, בלא שהיא נהנית מאמון העם, ישנן תוצאות משפטיות.. בתקופה זו, מחויב השלטון באיפוק בהפעלת סמכויותיו לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר".

כזכור, הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל), אישרה לפני כשבועיים את התכנית שיזם משרד התיירות לאישור הממשלה. הוועדה בראשות זאב בילסקי אישרה את התכנית ומציעה פתרון לבעיית הנגישות הקשה לאגן הדרומי-מזרחי של העיר העתיקה (אזור הכותל, שער האשפות, עיר דוד) ותיתן מענה למטיילים, תושבים ולתיירים.