כדורי ריטלין. דורשים להגדיל את המינון. צילום: shutterstock

אם לילד כבן תשע מסרבת לתת כדורים פסיכיאטריים לבנה, ובעקבות זאת הנהלת בית הספר לא מסכימה שייכנס ללימודים. בנוסף היא טוענת כי כאשר עוד הלך לבית הספר התרחש מקרה יוצא דופן שבו הוא פונה למיון לאחר שאנשי צוות התיישבו עליו בניסיון להרגיעו.

מאות אלפי תלמידים החלו לפני כחמישה חודשים את שנת הלימודים תשע"ט. עבור מ', תלמיד כיתה ד' באחת השכונות בעיר, המקרה שונה לחלוטין. מ' אובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז ולעיתים הוא נוטה להתנהג בצורה בלתי רגועה במוסדות החינוך שבהם הוא לומד. "אנחנו מודעים לבעיה הזאת ומטפלים בה", אמרה השבוע אימו. "אנחנו נותנים לו ריטלין במינון שקבע הרופא שלו, ובעצם מלמדים אותו כיצד יש להתנהג וללמוד באופן רגוע בלי להפריע לכיתה".

אולם האם מבקשת להדגיש כי אף שהוא סובל מהפרעות קשב וריכוז, הוא מעולם לא נהג באלימות כלפי תלמידים או אנשי צוות. "אני מודה שלפעמים הוא יכול קצת להיות לא רגוע, אך בזה זה מסתיים", היא טוענת

"בתחילת השנה הוא עבר לבית ספר חדש. ההנהלה החליטה שהיא רוצה שהוא יגביר את המינון של הריטלין או שייקח כדורי הרגעה אחרים. לא הסכמתי בשום פנים ואופן", אומרת האם.

האם טוענת כי הגברת המינון תפגע בתפקודו של הילד וביכולותיו. היא הבהירה לבית הספר שהיא אינה מתכוונת להיענות לבקשתם, ומאז מ' יושב בבית. "הוא פשוט כמו עקרת בית", אומרת אימו. "הוא עושה סידורים בבית, מקפל כביסה. ככה צריך ילד בן שמונה להעביר את שגרת יומו? הוא צריך להיות בבית הספר, ללמוד".

אלא שכאן לא נגמרות טענות האם כלפי הרשויות. לטענתה, בתחילת השנה, כשעוד הלך ללימודים, קרה מקרה שבו צוות בית הספר רצה להרגיע את מ'. האם ממשיכה וטוענת כי השתמשו במקרה זה בכח יתר. "פתאום אני מקבלת טלפון שהילד שלי מפרפר על הרצפה. מיד עזבתי הכול ופינינו אותו למיון". 

כעת עומד מ' בפני מספר ועדות שיחליטו על גורלו. "הוא לא מתאים לחינוך המיוחד. הוא יכול ללמוד באופן סדיר", טוענת האם. "אני אצא למאבק כדי שיבינו מה הם עשו לילד. אני לא אתן למשרד החינוך לשים את הילד שלי במסגרת שהוא לא מתאים לה רק כי צוות בית הספר לא מסכים למינון של הכדורים שהוא מקבל".

משרד החינוך: "המצוין בפנייה אינו תואם את המציאות ובשל צנעת הפרט אנו מנועים מלהגיב לדברים".