ביקור חולים. צילום: שלומי כהןאחרי עשרות שנות פעילות, מחלקת היולדות 'ביקור חולים' שמופעלת כיום על ידי בית החולים שערי צדק, נמצאת בסכנת סגירה קרובה ומוחשית. בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אמנם אושרה תכנית לשיפוץ בית החולים, אולם התקבלה התנגדות של לשכת הבריאות המחוזית, לייעד חלק גדול מהמתחם למחלקת יולדות.

חיים משנה לשנה

מאז סגירת 'ביקור חולים', מחלקת היולדות מופעלת על ידי בית החולים שערי צדק. בית החולים הוקם לפני 145 שנים. ב־2012, רגע לפני שנסגר בגלל בעיות כלכליות, הועברה הבעלות עליו ל'שערי צדק'. מהרגע הראשון היה ברור כי הסיבה העיקרית שמשכה את שערי צדק היא מיקומו של 'ביקור חולים' בצמוד לשכונות החרדיות. לפיכך הוא נחשב גם היום לאחד מהמוסדות הפעילים במדינה בתחום הילודה, עם למעלה מ־6,000 לידות בשנה

מחלקת היולדות ב'ביקור חולים'. מהוותיקות בארץ. צילום: נועם מושקוביץ'

מחזיק תיק בריאות הציבור, חבר המועצה חיים אפשטיין (בני תורה) אומר בשיחה עם "ידיעות ירושלים" כי כלל לא ידע על ההחלטה וכי הוא מתנגד לה ויעשה הכל כדי למנוע את רוע הגזירה. "לא מתקבל על הדעת שבעיר ברוכת לידות כמו ירושלים ייסגר מקום שכזה. 'ביקור חולים' הוא המקום הנגיש ביותר להרבה מאוד מתושבי האזור.

"אני קורא גם לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן להתערב ולנסות לשנות את ההתנגדות של לשכת הבריאות המחוזית". אפשטיין הוסיף כי יפנה לכלל הגורמים הרלוונטיים על מנת לשנות את ההחלטה.

תגובת 'שערי צדק': "אכן 'שערי צדק' מתכנן להעביר בהדרגה לאורך שבע השנים הקרובות את פעילות חדרי הלידה בלבד ממתחם ביקור חולים למתחם בבית וגן. יש לציין כי במקביל מתוכננת על שטח נרחב במתחם ביקור חולים הרחבת הפעילות האמבולטורית הפולשנית והמרפאתית".

לעומת זאת, ממשרד הבריאות נמסר כי המחלקה לא תיסגר.