מצעד הגאווה. צילום ארכיון: רועי אלמן

נקבע תאריך: בצעד משותף של הבית הפתוח בירושלים ועיריית ת"א-יפו - מצעד הגאווה והסובלנות ה-19 בירושלים ייפתח את חודש הגאווה 2019. התאריך: 6.6.2019. המצעד "ישים על סדר היום הלאומי את המאבק על דמותה של מדינת ישראל - מאבק למען חירות מלאה מאלימות ומאפליה כלפי הקהילה הגאה, ובכלל".

"מול ניסיונות בלתי-פוסקים להדיר את הקהילה ואת ה'שונה' מהציבוריות הישראלית, נפתח את חודש הגאווה במצעד היסטורי בירושלים", מסר ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח, "לפוליטיקאים, שיושבים סמוך כל-כך למסלול המצעד, אנחנו קוראים להצטרף לציבור העצום שתומך בנו ולהתחייב לשוויון זכויות מלא עוד בכנסת ה-21. לציבור אנחנו קוראים - הצטרפו אלינו הקיץ, כפי שעמדתם לצידנו שוב ושוב בשנים האחרונות, ונבהיר ביחד לפוליטיקאים מנותקים שלא יהיו כאן אזרחים סוג ב'. בואו לצעוד איתנו בירושלים ובכל רחבי הארץ. זה הזמן של כולנו".

"המרחק החברתי, הפוליטי והתרבותי בין ת"א-יפו לירושלים רק הולך וגדל בשנים האחרונות, והוא שב ועולה לסדר היום סביב אירוח האירוויזיון, הבחירות המקומיות וכיוצא בכך. מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים שיפתח את עונת הגאווה, לפני ובסמוך למצעד בת"א-יפו, יוכיח שהשיח המפלג והמחנאי, בין ערים ובין מגזרים - יכול וצריך להיות מוחלף בשיח של שותפות", מסרו המארגנים.

בקיץ, יימלאו 4 שנים לרצח שירה בנקי ז"ל, ו-10 שנים לטבח בברנוער, בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ז"ל. "נזכיר שלא מספיק להזדעזע ממחיר הדמים של השנאה. הציבור הישראלי והקהילה הגאה חייבות לצופף שורות ולהיאבק יחדיו על אופיה ודמותה של החברה הישראלית. זהו מאבק למען חברה סובלנית ואוהבת, ישראל של שותפות ולא של שסעים, של גשרים בין אנשים וציבורים במקום שנאת השונה. רק מאבק יחד יבטיח עתיד טוב יותר, שיווני יותר וסובלני יותר", מסרו.

עיריית ת"א-יפו וכן ארגוני הקהילה המפיקים מצעדים בכל הארץ צפויים להצטרף לחיזוק הקול המחאתי, שיתחיל ב-6.6 בירושלים וימשיך לאורך כל הקיץ.

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח: "הקדמת המצעד הינה החלטה קהילתית והיסטורית שמאחוריה קריאה חזקה וברורה - מחאה תחילה! הקהילה הגאה ושותפיה לדרך ממשיכות להאבק לשיווין, לביטחון ולחופש. אנו קוראים לכל מי שמאמין בזכותנו להיות שונים ושווים בארצנו להצטרף אלינו בדרישה לנציגות ונציגי הציבור - בשלטון המקומי ובממשלה, לממש את האחריות שניתנה להם כדי לעצב עתיד בו נוכל כולנו להתגאות".

איתי פנקס ארד, חבר מועצת העיר ת״א-יפו ומחזיק תיק הקהילה הגאה: "אנחנו במרכז הגאה ובעירייה שמחים על שיתוף הפעולה המתמשך עם הבית הפתוח, שהביא להקדמת מצעד הגאווה הירושלמי. ההקדמה נועדה לחזק את המצעד שהוא אחד האירועים הלהט״בים החשובים בישראל".