יוסי חביליו. צילום: יואב דודקביץ'

בימים אלה נכנס למועצת העירייה עו"ד יוסי חביליו, שנבחר לתפקיד לאחר שהתמודד לעירייה בראש רשימה עצמאית. במועד כתיבת שורות אלה עדיין לא ברור אם הוא יצטרף לקואליציה או יישאר אופוזיציונר, אולם כבר עתה עולות שאלות כבדות בנוגע להמשך פעילותה של העמותה שייסד: צחו"ר.

בתור חבר מועצה מן המניין יהיה אסור לחביליו לייצג בבתי משפט אנשים או גופים שתובעים את העירייה. לפיכך אופי הפעילות של עמותת צחו"ר (צדק, חופש, חינוך ורווחה בירושלים), שהוא ייסד לפני כמה שנים, ייאלץ להשתנות, ואולי היא תצטרך להיסגר.

פעילות צחו"ר כללה מתן ייעוץ משפטי לאזרחים וייצוג בהגשת תביעות נגד הרשויות - בעיקר העירייה - בהתנדבות וללא תשלום אגרות. כעת, אם ירצה לשמר את השירותים הוא ייאלץ למצוא עורך דין אחר שיסכים לקחת על עצמו לייצג תושבים בהתנדבות נגד העירייה. לחלופין יהיה עליו למצוא עמותה אחרת או קרן שירחיבו את פעילותן לתחומים שצחו"ר עוסקת בהם. חביליו יוכל להישאר יו"ר העמותה ואף לתת ייעוץ משפטי ללא תשלום, אך לא יורשה לייצג את התושבים בעצמו בבתי משפט.

הדבר נכון הן לתיקים חדשים והן לתיקים קיימים שעדיין מתנהלים. דוגמה לכך היא התביעה הייצוגית שהגיש, שאושרה רק לאחרונה, נגד פעילותם של פקחי הרכבת הקלה והקנסות הרבים שהם מטילים. העמותה טיפלה גם במגוון נושאים ציבוריים נוספים, כגון הפעילות של בר 'המפלצת' בשבתות, המשך הפעילות של גלריה ברבור והתביעה נגד בית הלוחם בנוגע לביטול השירותים שקיבלו שם אלמנות צה"ל.

חביליו: "לא צריך לדאוג - אני אמשיך לייצג את הציבור כחבר מועצה, ובמידת הצורך אולי גם להגיש עתירות בעצמי. עמותת צחו"ר תמשיך לפעול בכל הכוח, כך שרק בייצוג מול העירייה ניעזר בעורכי דין אחרים, שחלקם כבר פעילים בעמותה".