הרב ברלנד. צילום: עמית שאבי

סדרת מעצרים

הלבנת כספים דרך עמותות, התחזות לנכים כדי להונות את הביטוח הלאומי וניהול הפדיונות עבור ברלנד: כך, על פי החשד, פעלה כוורת המקורבים ביותר למנהיג 'שובו בנים'.

בפשיטה לילית מלאת עימותים ואחרי חודשים של חקירה סמויה, נעצר השבוע אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים'. ברלנד חשוד בעושק ובמרמה של אנשים הנמצאים במצבים הקשים ביותר, כאשר על פי החשד סכום הכסף שהצליח להעלים מצטבר לכדי עשרות מיליוני שקלים.

אלא שהמעשים הנחשדים לא בוצעו בידי ברלנד לבדו. עוד בדצמבר האחרון נעצרו חלק ממקורביו של ברלנד, בחשד להונאת אנשים במצבי מצוקה. אתמול יחד עימו נעצרו שישה חשודים נוספים, שעל פי החשד ביצעו עבורו את אותן עבירות. רובם היו כאלה שנעצרו עוד בדצמבר.

חיים רייכר

רייכר בן 40, מתגורר בסמוך לרחוב החומה השלישית שבו פועלת ישיבת 'שובו בנים', נחשב לאחד ממקורביו של ברלנד. הוא נשוי לנכדתו של ראש החסידות ומוכר כיד ימינו. כיום חוקרת המשטרה 21 תיקים שבהם נחקר חשד לעושק ומרמה של אזרחים במסגרת הפרשה. שמו של רייכר עלה בלא פחות משבעה מהם. בדיון בהארכת מעצרו ציין נציג המשטרה כי אחד החשדות הנוגעים ישירות אליו הוא ש"מדובר במשיב שביצע עבירות הונאה בהיקף של מיליונים".

חיים רייכר. צילום: רפי קוץ

גם בדצמבר האחרון נעצר רייכר בחשד למעורבות בפרשה. אז התמקדה הפרשה בחשדות דומים: עושק, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ואי דיווח לרשויות המס. בזמנו הוארך מעצרו למשך ימים אחדים, ואז שוחרר.

מעו"ד עדי כרמלי, שמייצג את רייכר, נמסר: "מרשי מכחיש את המיוחס לו ומסר גירסה מפורטת לכל החשדות. מרשי הוא איש חסד עתיר זכויות אשר פעל ופועל רבות למען הקהילה. המפתיע הוא שאין כל קשר בין הדברים שמספרת המשטרה לתקשורת למה שהיא מטיחה במרשי בחדרי החקירות. מדובר בתיק שנחקר מינואר 2019, ולמרות הזמן הרב לא הצליחה המשטרה למצות את החקירה והרי שהדבר מדבר בעד עצמו".

ברק ברבר

ברבר, בן 46, נחשב אף הוא לאחד המקורבים ביותר לברלנד. הוא מנהל עמותה בשם 'כאייל תערוג', שמנוהלת ממקום מגוריו בחולון (יש לציין כי היא אינה קשורה בשום צורה למוסדות 'כאייל תערוג', שפועלים בשכונת הר חומה). תיאור פעילות העמותה באתר רשם העמותות הוא: "קיום שיעורי תורה בארץ ובעולם, כולל אברכים, הדפסה והפצה של דיסקים, ספרים ועלונים, ארגון נסיעות מיוחדות לקברי צדיקים בארץ ובעולם, תמיכה במשפחות נזקקות ופדיון שבויים בארץ ובעולם".

בהארכת מעצרו נטען כי מדובר בחבר הפמליה הקרובה של ברלנד, וכי "נגבו פדיונות כספיים גבוהים במסגרת תפקידו, כאשר באותם פדיונות בוצעו בין היתר עבירות של עושק ומרמה וגם עבירות מס".

ברבר נעצר אף הוא בגל המעצרים הקודם שהתקיים בחודש דצמבר. גם השבוע הוארך מעצרו ביומיים. בית המשפט ציין כי "לאחר שחרורו הצטברו תלונות וראיות נוספות המצדיקות גם את מעצרו הפעם לצורכי חקירה".

עו"ד כרמלי מצייג גם את ברבר, ובקשר אליו מסר את התגובה הזאת: "ברבר, כך אף לשיטת המשטרה, חשוד באי דיווח הכנסות בסך כולל של 275 אלף שקל. הגם שהוא מכחיש את המיוחס לו ומסר הסברים מפורטים לחוקרים, הרי שאזרח אחר ללא זיקה לרב ברלנד היה נחקר בגין אותן עבירות כשהוא משוחרר ולא עצור. החלטת בית המשפט בעניינו היתה ברורה וכזו המורה למשטרה לסיים ביצוע הפעולות עד יום א' ואז לשחררו".

נתן גהסי

גהסי, בן 38, מתגורר אף הוא בסמוך לישיבת 'שובו בנים', החשוד השלישי שנעצר השבוע יחד עם ראש החסידות. גם גהסי מוכר כמי שמשתייך למעגל הקרוב של ברלנד. על פי החשד, גהסי היה מעורב בקבלת כספים מאנשים על מנת שברלנד יבצע עבורם פדיונות נפש. בנוסף, לטענת המשטרה קיימות ראיות הקושרות אותו לארגון חוגי בית בנוגע לאותם פדיונות נפש, לקבלת אותם כספים ולביצוע עבירות מס. גהסי נמנה גם עם העצורים בגל המעצרים בדצמבר האחרון. בדיון השבוע האריך בית המשפט את מעצרו בארבעה ימים.

מעו"ד אלברט הראל, המייצג את גהסי, נמסר: "מרשי מכחיש את החשדות המיוחסים לו. והוא סומך כי בתום החקירה תתברר האמת כי אין ממש בטענות המשטרה בכל הנוגע לחשדות הנטענים כלפיו".

נתן סולומון

סולומון, בן 49, תושב ירושלים, נחשב אף הוא לחלק מהפמליה הקרובה של ברלנד. על פי החשד, יחד עם אחרים הוא ניהל את התעשייה של מכירת פדיונות נפש לאנשים הנמצאים בצרה רפואית קשה, עבור סכומי כסף גבוהים שנעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפים.

סולומון נקשר לשיווק ומכירה של 'טיפות פלא', ששווקו כבעלות סגולות רפואיות ייחודיות, בין היתר: "בניית תאים חדשים, איזון הגוף, חילוף חומרים מהיר, חיזוק המערכת החיסונית".

מתוך 21 התיקים שהמשטרה בוחנת כעת הוא חשוד בשבעה. בית המשפט גם האריך את מעצרו בארבעה ימים, וציין: "שמו של המשיב נקשר לאותם אירועים שבהם אנשים שונים פנו, בעת צרה, למשיב ולמעורבים אחרים. בעקבות כך אותם אנשים שילמו סכומי כסף נכבדים בסכומים מצטברים של עשרות אלפי שקלים. תשתית ראייתית זו לטעמי מלמדת באופן ברור כי מדובר במעשי מרמה שבוצעו על פני תקופה ותוך מצג שווא".

מעורכי דינו, אבנר בן אישטי ומאיה אלקריף, נמסר: "מרשנו מכחיש מכל וכל את ההאשמות נגדו. מדובר  באדם עניו, אשר כל חטאו באהבת הרב ברלנד. מרשנו איש משפחה ומפרנס את משפחתו בכבוד".

נתן בזנסון. צילום: ענת יורובסקי

נתן בזנסון

בזנסון חלק מארגונו של ברלנד ומי שנחשב לאיש הכספים של הארגון – הגוף שחלק מאנשיו נחשדים כי עשקו אנשים בסכומים שהצטברו למיליוני שקלים, באמתלה של קבלת ברכה לצורך פדיונות נפש. לטענת המשטרה. זו גם הסיבה שנגד בזנסון נוהלה חקירה סמויה במשך מספר חודשים. בדיון בהארכת מעצרו ביום רביעי השבוע מסר נציג המשטרה כי מדובר באדם שיש לו מקום מרכזי באותו ארגון ועדויות רבות מצביעות על היותו האחראי על הכספים.

במשטרה טוענים עוד לגבי החשוד כי "מדובר באדם בעל חלק מרכזי בארגון שהונה ועשק אנשים בדרכי מרמה תוך ביצוע עבירות מס, מה שמעיד על מסוכנותו". בזנסון חשוד בשורת עבירות, ביניהן: איסור הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה ועושק.

במשטרה ביקשו להאריך את מעצרו של 'איש הכספים' לעשרה ימים. בית המשפט קבע כי הוא יישאר במעצר עד ליום שלישי הקרוב.

מעו"ד דוד הלוי, המייצג את בזנסון מטעם הסנגוריה הציבורית, נמסר: "מרשי מכחיש את המיוחס לו. מרשי, מתוך אהבתו לרב שימש לו עוזר וסייע לו במילוי צרכיו הבסיסיים ומתן תרופות נוכח גילו ומצב בריאותו הרעוע של הרב". 

יוסף חיים רבינוביץ. צילום: רפי קוץ

יוסף חיים רבינוביץ

הצעיר שבחבורה, בן 27 בלבד. גם הוא נחשב לדמות בולטת בפרשה. על פי החשד, גם הוא מעורב באופן ניכר בקבלת כספים מאנשים במצוקה עבור פדיונות נפש. רבינוביץ נעצר אף הוא כבר בגל המעצרים הקודם בחודש דצמבר, ושוחרר עם יתר החשודים לאחר מספר ימים. עוד ציינה המשטרה כי בביתו בוצע חיפוש ואותרו כרטיסי אשראי וצ'קים אשר לא שייכים לו. אף שהיה בקשר, על פי החשד, עם אנשים שמהם נגבו סכומי כסף עבור פדיונות, המעורבות שלו גדולה ורלוונטית יותר בתחום של הלבנת ההון והעבירות הכלכליות. מעצרו הוארך השבוע בשלושה ימים.

עו"ד דותן דניאלי, המייצג את רבינוביץ מטעם הסנגוריה הציבורית: "מדובר במעצר תקשורתי, ובאינדיקציה נוספת לשימוש יתר במעצרים לצורכי חקירה במטרה לשבור את רוחו של הנחקר. לעניות דעתנו ההר הזה בסוף יוליד עכבר בקול ענות חלושה". 

שביל המזומנים

הכל החל במה שמכונה 'פדיונות נפש' בחצר הרב ו/או באמצעות חוגי בית בכל מקום בארץ. זהו למעשה החשד העיקרי, כאשר מדובר בפדיונות בסכומים גבוהים מאוד, שנעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפים. אלה נגבו מידי אנשים שהתמודדו עם משברים ומצבים קשים במיוחד בחייהם: מחלות סופניות, קרובי משפחה שנמצאים במעצר ומשברים אחרים.

מי שייכנס היום לאתר 'שובו בנים' ימצא בחלק התרומות של האתר את האפשרות לרכוש פדיון נפש שכזה. המחיר האוטומטי שמציעים שם הוא 1,800 שקל, ואף מצורף הסבר: "סכום התרומה המומלץ הוא 1,800 שקל לכל שם. כל סכום מעל 360 שקל יתקבל כ'פדיון נפש'. סכומים קטנים יותר ניתן לשלוח כתרומה".

דרך נוספת שבה נגבו כספים היתה באמצעות חוגי בית. הם קוימו לאורך תקופה ארוכה ברחבי הארץ.

ומה נעשה בכל הכספים הללו? על פי חשד המשטרה,  הסכומים עוברים דרך עמותות וכן ציינג'ים (חנויות להמרת כספים). חומר החקירה מצביע על מספר לא קטן של עמותות שנוהלו בידי מקורבי ברלנד וחברי 'שובו בנים'. שתי עמותות ששמן כבר נקשר בפרשה הן עמותת 'כאייל תערוג' (כאמור – לא העמותה שפועלת בשכונת הר חומה), שאותה ניהל ברבר, ועמותת 'לינת החסד', שנמצאת בבעלותו של מקורב אחר. החקירה העלתה עוד כי 'התחנה האחרונה' של כל התזרים הפיננסי הזה היא חשבונות הבנק של תהילה ברלנד, רעייתו של ראש החסידות. שופט השלום ביאלין אלעזר חיזק חשד זה, וציין: "התמונה הכללית המצטיירת מעיון בהודאות המתלוננים היא כי המשיב קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפים. אותן תרומות לכאורה הגיעו לחשבונות הבנק בין היתר של אשת המשיב סכומים בהיקף של עשרות מיליונים".

מקורבים לברלנד התחזו לנכים

אחד החשדות שעלו בחקירה, שמלמד על אופי מתוחכם שאינו בוחל באמצעים בכל הקשור ל'שובו בנים', הוא כי מקורבים לאליעזר ברלנד התחזו לנכים לשם קבלת קצבאות מהביטוח הלאומי. ואכן עקב חשד זה החקירה נערכת בשלוש זרועות: המשטרה, אנשי מס ההכנסה, וכן על ידי חוקרים מטעם המוסד לביטוח לאומי.

על פי החשד, ההתחזות לנכים אפשרה לאותם מעורבים ליהנות מקצבאות נכות שלא היו זכאים להן. כזכור, לטענת המשטרה סכומי הכסף שהצליחו החשודים לגלגל בפרשה, באופנים שונים, מגיעים לכדי עשרות מיליוני שקלים. וכאן באה לידי ביטוי הטבה נוספת שניתנת לנכים והיא הנחה בתשלומי מס, עד לפטור מוחלט (בהתאם לדרגת הנכות).

מביטוח לאומי נמסר: "המשטרה חוקרת את הפרשה בכללותה. צוות חוקרים מהביטוח הלאומי בודק אספקטים העשויים להצביע על מרמה כלפי המוסד. כל עוד החקירה לא הסתיימה אנו מנועים מלפרט בנושא".