ראוכברגר. "אני מקווה שהשם יעזור לי בכל הפיתויים". צילום: יואב דודקביץ

אם מחפשים מנצח בבחירות האחרונות, פרט למשה ליאון כמובן, אפשר בקלות להצביע על אליעזר ראוכברגר מ'דגל התורה', הפוליטיקאי החרדי שזכה לקידום המשמעותי ביותר בעקבות נצחונו של ראש העירייה. אחרי שנבחר למועצת העירייה לראשונה לפני כחמש שנים והיה יו"ר 'יהדות התורה', הפך ראוכברגר לראש הסיעה החרדית החזקה במועצה והוא משמש ממלא מקומו של ליאון ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה - אחד התפקידים הנחשקים בכיכר ספרא.

"אני לא חושב שלחרדי יש קרניים"

ראוכברגר (55) נשוי לתקווה, אב לחמישה וסב לשלושה. הוא נולד בחיפה ועלה לירושלים לפני כארבעה עשורים. מספר שנים לאחר מכן מונה לכתב כנסת ביומון החרדי 'יתד נאמן'. שמונה שנים שימש יו"ר תא הכתבים הפרלמנטריים, היה ממקימי 'דגל התורה' לפני 30 שנה ושימש בתפקיד דובר הסיעה בכנסת. יותר מעשור היה חבר המינהל הקהילתי בשכונת הר נוף והיו"ר שלו.

כל אלה, כך הוא מספר, הכינו אותו לקפיצת המדרגה שהוא חווה בימים אלה. "אני בסך הכול שבועיים בתפקיד ועדיין בשלבי למידה", הוא אומר השבוע. "אני לא נרתע מכך שכולם בוחנים אותי עכשיו בשבע עיניים. היושרה שלי עמדה למבחן אינספור פעמים. אני לא חושב שלחרדי יש קרניים ואין תפקיד בעירייה שיש מניעה שחרדי ימלא אותו ואפילו יכול לעשות אותו יותר טוב מכל אחד אחר".

"ברקוביץ' לא מעכל את התוצאות"

מי שהיה צפוי לנהל במשותף עם ראוכברגר את תיק התכנון והבנייה הוא עופר ברקוביץ', שהחליט בסופו של דבר להישאר באופוזיציה. ברקוביץ' אף תקף את ראוכברגר ודגל התורה, מאחר שלטענתו הם חזרו בהם מהסיכום שלפיו הוא יהיה ממונה על התב"עות בשכונות הציוניות. "ברקוביץ' לא מעכל את תוצאות הבחירות", יורה ראוכברגר. "יש ראש עירייה נבחר, יש סיעות שנבחרו, ויש בעלי תפקידים שנבחרו. ברקוביץ' גם לא מבין שמי שתמך בראש עירייה שניצח את הבחירות מקבל נתח נאה ומכובד בחלוקת התפקידים - ומי שהפסיד מקבל פחות. זה מחיר הדמוקרטיה".

ראוכברגר ממשיך במתקפה: "רגע לפני הסיבוב השני ברקוביץ' חתם הסכם עם אגודת ישראל ונתן להם את תיק התכנון והבנייה במלואו. אם הוא היה מנצח מישהו היה טוען שאגודה מנהלת את ראש העירייה עופר ברקוביץ'? כנראה לא. אז בגלל שעכשיו דגל התורה זכתה לתיק הזה זה בסדר שהוא יקבע שאנחנו מנהלים את משה ליאון? אני לא נותן למשה ליאון הוראות, הוא נותן לי".

ברקוביץ'. ביקורת גדולה. צילום: יואב דודקביץ

לראוכברגר יש ביקורת גם על דרכי המו"מ של יו"ר סיעת 'התעוררות'. "פתאום הוא רוצה להיות מ"מ מחזיק התיק, פתאום הוא רוצה להיות אחראי על עוד ועוד דברים. שכונת מוסררה היא לא שכונה חילונית, פסגת זאב היא לא שכונה חילונית, כמו גם שכונת גילה. מבט פשוט בתוצאות הבחירות יגלה לכם כמה קולות קיבל משה ליאון באותן שכונות. מבחינתי איפה שליאון קיבל קולות זו לא שכונה חילונית".

לדברי ראוכברגר, בניגוד לטענת ברקוביץ' הוא לא מייצג כיום 108 אלף איש שתמכו בו לראשות העירייה. "הטענה הזאת היא מגלומניה בהתגלמותה, הזיה אפילו", הוא תוקף. "למעלה ממחצית ממצביעיו של עופר ברקוביץ' מיוצגים כיום בקואליציה של משה ליאון. כל מצביעי יוסי חביליו, לורה ורטון, יהודה בן יוסף ופלר חסן־נחום הצביעו לו? התשובה היא כן, והם בקואליציה. חלק גדול מאוד ממצביעי חגית משה הצביעו לו וגם הם בקואליציה. כך גם מצביעי הפלג הירושלמי וחסידי גור. למעשה הוא מדבר רק בשם מצביעי 'התעוררות', ולפי מה שאני מבין - גם לא בשם כולם".

לטענת ראוכברגר, חברים פלורליסטים בקואליציה מתנגדים לכך שברקוביץ' יהיה ממונה על התב"עות בוועדת התכנון והבנייה. "אני יכול להראות לך את זה במיילים ובהודעות", הוא אומר

"רוצים לעשות דמוניזציה לחרדים"

אתה מבין את החשש החילוני ממך ומהשליטה החרדית בעירייה? 
"זה בדיוק העניין - החילונים לא חוששים. עופר ברקוביץ' מנסה להלהיט אותם כדי לטשטש את העובדה שהוא ניהל מו"מ כושל. אני אשמח ש'התעוררות' תיכנס לקואליציה, אני רוצה שזה יקרה. מה הבעיה שחרדי ישמש כיו"ר ועדת תכנון ובנייה? זו סתם הסתה נגד חרדים. קיבלנו שישה מנדטים, 'התעוררות' קיבלו שבעה, פער של מנדט אחד בלבד. אם עופר שכח את זה - אני אזכיר לו. לגיטימי שנקבל בעירייה כל תפקיד, כולל את תיק התכנון והבנייה. אם ברקוביץ' רוצה לעשות דמוניזציה לציבור החרדי אני מודיע לו חד־משמעית: זה לא ילך לו. הוא חושב שהמפלגות החרדיות צריכות להסתפק בתרבות תורנית ובחינוך חרדי? ממש לא. העיר היא של כולם. אם הוא היה יו"ר ועדת התכנון והבנייה הוא לא היה דופק את החרדים? עוד חמש שנים תסתכלו אחורה ותראו אם עשיתי טוב לחרדים ולחילונים במידה שווה. זה יהיה המבחן. אני ממליץ לעופר להיכנס לקואליציה ולהתחיל לעבוד. ברשות המקומית זו הדרך היחידה להשפיע, באופוזיציה אפשר רק לצעוק".

אז האם מעכשיו תחל חגיגה חרדית בוועדת התכנון והבנייה? ראוכברגר מבטיח שלא. "נכנסתי לתפקיד לפני שבוע", הוא אומר. "היו פה תיקים שנתקעו חודשים ארוכים בגלל הבחירות. כדי לשחרר את הלחץ ישבנו בוועדה 11 שעות ברצף ואישרנו 300 תיקים. למחרת בבוקר שוב התכנסנו ואישרנו 180 תיקים נוספים. שחררנו את הפקק לתושבי ירושלים מכל המגזרים והעדות".

מקרה קרית יובל  

בשנים האחרונות הפכה קרית יובל למוקד מרכזי לחיכוך בין חרדים לחילונים. ראוכברגר מפנה אצבע מאשימה דווקא כלפי הציבור הפלורליסטי. "מי שהצר את צעדי הציבור היו החילונים שהדירו את החרדים בשכונה, לא להפך", הוא אומר. "אז מה אם זו לא שכונה חרדית? חרדים גרים שם, הם צריכים לקבל את מה שמגיע לכל תושב. אני לא רוצה להפוך את קרית יובל לשכונה חרדית, אבל גם לא אתן להפלות אף חרדי בשכונה מעורבת".

מתחם המריבה בורבורג. צילום: ענר גרין

אז מה למשל תעשה במתחם ורבורג?
"כשיהיה לי מה לומר בעניין אעשה זאת בפורום המתאים. כשיגיע הזמן לקבל החלטות בעניין הציבור יידע את עמדתי. אני מבטיח. ניר ברקת קידם בזמנו תוכנית שהתנגדתי לה, ואני עדיין מתנגד לה בכל מאודי".

יש מצב שלחצים של רבנים ישפיעו עליך בתהליכי קבלת החלטות?
"בוודאי, אין ספק. בסופו של יום אני ממושמע לרבנים. אחרי הכול הרבנים מבינים את המצב ולא יבואו עם דברים לא הגיוניים. אני סומך עליהם שכל מה שהם יגידו יהיה דברים מושכלים ומאוזנים לטובת כלל הציבור".

"לא חוקי - לא יעבור"

ראוכברגר בטוח שבתום הקדנציה הנוכחית כמות עבירות הבנייה במגזר החרדי תרד דרמטית. "כשמישהו רוצה לסגור מרפסת כי המשפחה התרחבה, למה הוא לא עושה זאת עם היתר? כי אין לו סבלנות לעבור מסלול ייסורים של חודשים ארוכים. אני אטפל בבעיה מהשורש. תהליך הרישוי יקוצר ונקצץ את הבירוקרטיה המתישה".

קודמך סיים את התפקיד כשהוא מובל באזיקים לחדר החקירות.
"אני לא חושב שמילוי התפקיד הזה צריך להוביל בהכרח לחקירות ולפרשיות. נכון שיש פיתויים. אני מקווה שהשם יעזור לי לעמוד בכל הנסיונות והפיתויים הללו. תמיד צריך להיות עם האצבע על הדופק. מה שבטוח - מה שלא חוקי לא יעבור אצלי לעולם".

לסיום, האם את יכול להגיד כבר עכשיו במה שונה ליאון מברקת?
"ברקת היה מאוד צנטרליסט, החזיק כמעט הכול אצלו והתקשה להאציל סמכויות. הוא לא נתן לאנשים לעבוד, הכול 'אני אקבע', 'אני אחליט', 'אני אעשה'. ליאון יודע לתת לאנשים לעבוד, כל אחד בתחומו. מובן שהוא מלמעלה, הגנרל העליון. כמו בצבא, יש רמטכ"ל ולצידו יש אלופים".

'התעוררות': "דברים מתלהמים"

מ'התעוררות' נמסר: "יצא המרצע מהשק. ברור כעת שראוכברגר, חבר המועצה הדורסני ביותר במועצת העיר, הוא ראש העירייה בפועל. ליאון בסך הכל מנהל עבורו את המשא ומתן

"ראוכברגר, בדבריו המתלהמים, מוכיח מצוין את מה שהבנו במהלך המו"מ: הוא רואה בשכונות הגדולות של העיר, גילה ופסגת זאב, שכונות חרדיות, שיהיו תחת שליטת דגל התורה. ראוכברגר מוכיח מדוע ההתעקשות של עופר ברקוביץ' על ניהול ומאוזן של ועדת תכנון ובנייה הייתה קריטית לעתיד העיר. צר לנו שחברי מועצה ניהלו מו"מ על ג'ובים ולא על קווים ערכיים כמו 'התעוררות', תוך שבירת הסכמים. הציבור ישפוט. היינו נכונים באחריות לפשרות במשא ומתן אך תוך עמידה על עקרונותינו. נמשיך לשרת את תושבי ירושלים בכל הנחישות והאמונה בצורה ממלכתית ועניינית.

"בכל מקרה, אין אנו נוהגים להתייחס לפייק ניוז תוצרת יריבים פוליטיים, שהתמחותם בכזב ושקר, ושמטרתם יצירת פילוג ואיבה בין תושבי העיר. 'התעוררות' היא הסיעה הגדולה ביותר, עם מספר הקולות הרב ביותר של תושבי העיר, דתיים, חילונים, מסורתיים וחרדים. דרישותינו, שנועדו לשמור על עתיד העיר, הן המחויבות שלנו כלפי ציבור הבוחרים".