צילום: שאטרסטוק

האם ירושלים תהפוך למרכז החדש של תעשיית הקולנוע בארץ? בשנים האחרונות צולמו הרבה מאוד סרטים ישראלים ברחבי העיר, הודות ל'מיזם קולנוע וטלוויזיה ירושלים' של הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י). מאז היווסדו ב־2008 המיזם מעניק תמריצים וסיוע להפקות סרטים בתנאי שאחוזים ניכרים מצילומי הסרט יתבצעו ברחובות הבירה ואתריה והם אכן יופיעו על המסך. עכשיו מנסים לעלות בהרל"י עוד מדרגה וללכת על הדבר האמיתי: הקמת אולפני צילום בעיר, סטייל הוליווד.

המכרז שהוציאה הרשות הוא להקמה והפעלה של אולפני צילום שיהיו ממוקמים בשטח המוניציפלי של העיר, כשהמיקום המדויק נותר כאופציה לבחירה על ידי המשתתפים במכרז. על המועמדים להיות מפיקים או אנשי תעשייה מהארץ בעלי כשירות ורקע בתחום הקולנוע. אומנם קיימת אפשרות להשתתפות חברות ותאגידים מחו"ל, אך זאת באמצעות הקמת קבוצה שבה אחד מחבריה יכול להופיע כחברה שאינה רשומה בישראל אך שאר השותפים חייבים להיות ישראלים.

על הניגשים למכרז להציג אופציה לשכירה או לרכישה של מבנים שממוקמים ברחבי העיר ובסביבתה, על פי הגדלים הרשומים בדרישות המכרז. כמו כן נדרש ניסיון של לפחות שישה פרויקטים של צילומי הפקות אולפן בתקופה של ארבע השנים האחרונות. למתמודדים צריך להיות מחזור כספי של לא פחות מ־700 אלף שקל לשנה, כאשר הוא מגולגל אך ורק מעיסוק בתחום הפקות הקולנוע או הטלוויזיה.

המכרז ייסגר ב־16 בפברואר 2020 והרל"י שומרת לעצמה את הזכות לקיים הליך תחרותי נוסף בין המתמודדים, וגם לנהל משא ומתן בין אחת או יותר מהקבוצות. מי יודע - אם המיזם יצליח אולי נזכה גם לשדרת כוכבים ברחוב יפו.