אחת הפציעות של התינוקת. צילום: באדיבות האם

הכתובת הייתה על הקיר? תלונה הוגשה לאחרונה במשטרה נגד מעון ויצ"ו בעיר בטענה כי תינוקת בת שנה חזרה ממנו שלוש פעמים עם חבלות שונות. רק בסוף השנה שעברה התלוננו הורים אחרים על המעון, בטענה למחסור חמור בכוח אדם.

תחילת הפרשה הנוכחית בספטמבר, אז נכנסה התינוקת כבת שנה, למעון שבבית הכרם. במהלך השבועיים הראשונים, כך לטענת ההורים, היא חזרה שלוש פעמים עם פציעות שונות. בפעם הראשונה היא שבה לביתה עם חבלה בולטת במצחה וכאשר שאלה האם את המטפלת ממה נגרמה החבלה נענתה כי ייתכן והתינוקת נפלה במעון.

במקרה השני חזרה בת השנה עם שריטה על הירך, במקום שהיה מכוסה בבגדים. ההסבר הפעם, טוענים ההורים, היה כי ייתכן שמדובר בשריטה מצמיד של המטפלת. במקרה השלישי חזרה התינוקת מהמעון עם חבלה על גבה ושריטה על המותן שלה.

לאחר מקרה זה הוציאה האם את התינוקת מהמעון והגישה תלונה במשטרה על חבלה בחסר ישע. בנוסף, הפנה עו"ד ירון אליאסי המייצג את האם מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים לרשת המפעילה את המעונות, בבקשת פיצוי בגובה של 500 אלף שקל על הפגיעה בתינוקת.

כפי שפורסם במיינט ו"ידיעות ירושלים", לקראת סיום שנת הלימודים הקודמת, הורים אחרים לילדים במעון התלוננו על מחסור חמור בכוח אדם ועל תחלופה יומיומית לעיתים בגננות המטפלות בילדים. ההורים טענו כי נשות הצוות מתחלפות כמעט כל יום - עד שהם לא יודעים מי תהיה הגננת שתקבל את פני ילדיהם. עוד טענו כי בגן מצויים 33 ילדים ולעיתים משגיחה עליהם רק גננת אחת, כאשר בפועל צריכים להיות נוכחים שלושה אנשי צוות. עו"ד אליאסי: "מדובר במקרה חמור, במסגרתו פעוטה כבת שנה נחבלה באופן קשה במעון. במקרים הראשונים שבהם נגרמו החבלות, אנשי המעון הלעיטו את האם בתירוצים שונים, אולם במקרה השלישי (חבלות על גבה של הפעוטה ושריטה במותן ימין), האם הבינה שמדובר במקרה קשה, והגישה מייד תלונה למשטרה וכמובן חדלה מלהביא את הפעוטה למעון.

הכניסה לויצ"ו בבית הכרם. צילום: באדיבות ההורים

"העובדה שכל החבלות נגרמו בפרק זמן של חמישה ימים בלבד, תוך שהפעוטה נחבלה בחלקים רבים של גופה, מדברת בעד עצמה".

מויצ"ו נמסר: "תלונותיה של האם נבדקו ביסודיות ונערך תחקיר מקיף, לרבות העברת דיווח מלא למשרד הרווחה. למעט הנפילה של הילדה שדווחה לאם, לא נמצאו עדויות להתנהגות מכוונת או שאינה הולמת. צוות המעון ותיק ומסור ואנו תקווה להמשך שיתוף פעולה עם כלל הורי המעון".

המשטרה: "התיק נמצא בחקירה".