הרב אהרון רמתי. צילום: רפי קוץ

הותר לפרסום שמו של החשוד בניהול כת בשכונה החרדית: הרב אהרון רמתי שמנהל את הסמינר "באר מרים" בשכונת הבוכרים כבר יותר מעשור. לאחר מעצרו הכחיש את המיוחס לו ואמר למיינט: "לא היה ולא נברא". שמותיהן של הנשים שנעצרו יחד עם הרב טרם הותרו לפרסום.

הרב רמתי נעצר אתמול (א') בחשד לניהול כת, החזקה בתנאי עבדות, ניצול מיני, ופגיעה בקטינים בשכונת הבוכרים במשך שניםיחד עמו נעצרו 9 נשים שחיו במדרשה, ועל פי החשד לקחו חלק אף הן בניהול המקום ואף אחת מהן חשודה בהטרדה מינית של אחת מהנשים בסמינר. אתמול הוארך מעצרן של הנשים והרב.

לפני כשנה פרסמנו במיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" תיעודים בלעדיים שהגיעו למערכת החושפים כיצד חיות הבנות ששוהות בסמינר 'באר מרים', המעון המסוגר של הרב אהרון רמתי. בסביבתו של רמתי אמרו אז: "הבנות כולן בגירות ועומדות ברשות עצמן. אף אחת לא התלוננה על תנאי המגורים". 

פרשת סמינר 'באר מרים' התפוצצה בשנת 2013, בעקבות עדויות על הזנחה, תנאי מגורים מחפירים וטענות באשר לקיצוניות דתית שנכפית על התלמידות בהוראת הרב רמתי. במהלך השנים נשמעו תלונות, בעיקר מצד הורי הבנות שלומדות בסמינר, שרובן הגיעו מבתים של חוזרים בתשובה או מבתים חילוניים, שלפיהן הרב רמתי משכנע את הבנות, כולן בגירות, לנתק את הקשר עם משפחותיהן ולהישאר לגור וללמוד במעון.

ההורים טענו אז כי רמתי מציב להם תנאים ודרישות כדי שיוכלו ליצור קשר עם בנותיהם. היו גם מי שהורחקו מחתונת בתם מאחר שלא עמדו בתנאים. לטענת ההורים, רמתי עשה לבנות שטיפת מוח והוא שולט בהתנהלותן.

הפגנות ההורים סמוך למוסד ולביתו של רמתי בשכונת סנהדריה אף הובילו לעימותים אלימים. גם במגזר החרדי התנערו מרמתי, שזכה לגינויים מצד מנהיגי הרבנים, אך עם השנים חלקם חזרו לתמוך בו ולגבות את הפעילות שלו.