פינוי משתלת 'ראובני'. צילום: קותי פונדמינסקי

סגאת משתלת ראובני הוותיקה בעמק רפאים חוזרת: לאחר מספר שנים בהם הושהו ההליכים לפינוי המשתלה רמ"י הוציאה לאחרונה צו מעודכן לפינוי המתחםאנשי משטרה ומג"ב הגיעו הבוקר (ג') למקום והחלו בפינוי. רחמים ראובני מתבצר בדירתו בצמוד למשתלה תחת השגחה של בלשי משטרה מאחר ונאסרה אליו הגישה.

חברת מועצת העירייה, לורה ורטון (מרצ) מסרה: "עצוב מאוד מה שקרה. למרות מכתב שהוצאתי יחד עם קבוצה של חברי מועצה, בו ביקשנו קצת התחשבות בבנאדם בן ה- 80 פלוס, רמ"י התעקשו לבצע את צו בית המשפט כמעט מיד לאחר ההכרעה, דבר שגרם להתדרדרות נוספות במצבו הבריאותי של רחמים ראובני. עד כמה שידוע לנו עוד אין אפילו התחלה של תכנית לשטח, אבל למישהו מאוד בער להוציא את האיש מהמקום בהקדם האפשרי, כאילו הוא הפריע למישהו אחרי כ-60 שנה במקום.

פינוי משתלת ראובני. צילום: קותי פונדמינסקי

"חשוב היה לראות את הבנאדם, להקשיב לו, להרגיע אותו ולנסות עוד לעזור ולעודד אותו לעשות סדר בסבך המשפטי שנוצר. חבל מאוד שהרשויות הממשלתיים ממהרים כל כך לרצות נדל"ניסטים ולדאוג לכסף במקום לדאוג לאזרחים שהם אמורים לשרת".

המשתלה קיימת עשרות שנים אך ללא הסדרה חוקית בטאבו. הבעלים של המשתלה הוא רחמים ראובני, אדם ערירי בן מעל לשמונים שעדיין עצמאי ומתפקד. עוד בשנות השמונים נערך ניסיון לפנות את המשתלה, אך בשעתו הגיעו להסדר באמצעות עו"ד פרוקצ'יה לפיו כל עוד ראובני חי ועצמאי יתאפשר לו להפעיל את המשתלה אך לא יותר לו להעביר את המתחם בירושה או בכל הסדר קינייני אחר לבעלות של צד שלישי.

לטענת ראובני עוד בהיותו ילד, המדינה העבירה את משפחתו למקום מאזור גבעת התחמושת שהיו על קו התפר והצלפים הירדנים ניסו לפגוע בהם. בזמנו אזור עמק רפאים לא היה נחשב וערך הקרקע שם היה זול. במהלך השנים במספר הסדרים צומצם השטח החקלאי של המשתלה לטובת בנייה והסדרת כבישים ודרכים

פינוי משתלת 'ראובני'. צילום: קותי פונדמינסקי