הרכבת הקלה (צילום: אדווה חולי)

האם התקדמות העבודות לבניית הקו החדש של הרכבת הקלה עומדות תחת איום משמעותי? הלך הרוח ברחוב החרדי מצביע על מאבק חדש ועיקש כנגד מעבר הרכבת הקלה בשכונות החרדיות. היום (שישי) פתחו החרדים בשכונת גאולה בקמפיין גדול תחת הכותרת ״מנהרת תופת״ בו הם מודיעים כי יש לעשות הכל בשביל למנוע את בניית המנהרה לרכבת הקלה מתחת לשכונה. למאבק הצטרפו גם שכונות הבוכרים ומאה שערים.

הקו הכחול הוא הקו השני של הרכבת הקלה. אורכו כ-20 קילומטר, והוא עתיד לשרת כרבע מיליון נוסעים ביום בתדירות של 3-4 רכבות בשעות העומס ולהתפרס משכונת רמות לשכונת גילה, ולחבר את צפון העיר ודרומה דרך המרכז, בין השאר גם דרך השכונות גאולה ומאה שערים - חלק משמעותי ביותר מהמסלול.

במכתב שנשלח אמש על ידי העדה החרדית למנכל תוכנית אב לתחבורה מזהירים בעדה מפני ההשלכות של מעבר הרכבת הקלה בשכונות החרדיות, עבודות הפיתוח להקמת הקו הכחול כאמור, עתידיות להתחיל עד סוף השנה.

הפרסום שמופץ בשכונות החרדיות

״הרבנים וחברי הביד״צ שמעו מעסקני השווונת החרדיות גאולה, בוכרים ומאה שעריפם שעומדים לבנות רכבת קלה חדשה שתעבור תחת או בתוך בשכונות הנ״ל, אנו מודיעים שהבד״צ מתנגדים בכל תוקף שתהיינה תחנות עצירה בתוך השכונות, דבר שיביא לפריצות ותערובות בשכונות״, נכתב.

הפניה הרשמית לצוות אב לתחבורה

כמו כן, בוועד שכונת גאולה מכנים את המנהרות העתידות להיחפר בשכונה כ״מנהרות תופת״ ומביעים התנגדות במעבר ׳הקו הכחול׳ בשכונה. ״אין מדובר ב׳תוכנית תחבורתית׳ תמימה, אלא מדובר בתוכנית זדונית מתוכננת לפרטי פרטים, משטרתה הברורה היא לקלקל את הציבור החרדי ולהפוך את השכונות החרדיות הוותיקיות למרכז הוללות וביליו״, נכתב.

עדיין לא ברור באיזה מישור יבחרו לפעול תושבי השכונות, אך מה שבטוח הוא במידה ומאבק רציני אכן ייצא לפועל, הוא עתיד להשפיע משמעותית על העבודות לבניית הקו.

הקו הכחול במרכז העיר | הדמיה: צוות תוכנית אב לתחבורה