החשוד בניהול הכת. צילום: רפי קוץ

בית המשפט האריך את מעצרו של החשוד בניהול כת בירושלים בשבעה ימים. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-8 ימים ואת תשעת הנשים שנעצרו ב-5 ימים. החשוד בניהול כת באזור מרכז העיר לאחר מעצרו: "לא היה ולא נברא". 

תשע הנשים, ביניהן בעלת תפקיד במדרשה, חשודות בעבירות: החזקה בתנאי עבדות, קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפת קטין וחבלה, שיבוש מהלכי משפט, עושק ותקיפה.  אחת העצורות נחשדות בהטרדה מינית של אחת מהנשים בסמינר. בית המשפט האריך את מעצרן של ארבע נשים ביומיים, ושלוש נשים בשלושה ימים. אישה אחת שוחררה למעצר בית.

במהלך החקירה נגבו עדויות מנשים ששהו במקום, מקרובי המשפחה שלהם, ומנציגי המדינה. בפשיטת המשטרה היום נתפסו מסמכים שונים.

אחת הנשים שנעצרו. צילום: רפי קוץ

חשד נוסף הוא כי הנשים היו צריכות לפנות לחשוד המרכזי ולבקש ממנו אישור לגבי הפעולות הבסיסיות ביותר, ולהתייעץ איתו לגבי כל צעד. במקרים אחרים הוטלו עליהן עונשים. המשטרה ציינה כי במקרה אחד הייתה אחת מהן מאושפזת בבית חולים, שם הציעו לה לעשות פעולה מסוימת, והיא התייעצה איתו טרם ההחלטה.

נציג המשטרה בדיון סיפר על העונשים שהוטלו על פי החשד על הנשים בכת: "עברו שיעורים על ביטול הרצונות האישיים, ניתוק ממשפחתן, הרבה שיעורים שנוגעים לצניעות, איומים והפחדות לגבי העולם הבא. בחלק מהשיעורים הכניסו אצבעות של נשים לתוך אש כדי שיבינו מה זה גיהנום".

לדברי המשטרה הנשים במקום נשלחו לעבודות שונות, בעיקר ניקיון וטיפול בקשישים. על כל העבודות הנשים היו מעבירות לחשוד המרכזי 10% מהרווחים. בנוסף היו מעבירות לו גם כסף נוסף.

עו"ד גבי טרונשוילי שמייצג מטעם הסניגוריה הציבוריות את החשוד: "אנחנו נמצאים בשלבים ראשונים של ההליך והרב טוען כי מדובר בסכסוך בין נשים שנמצאות בסמינר לבני המשפחה שלהן שבעקבותיו הוגשו תלונות בעבר עחיהן כבר נחקר ולא נמצא דבר. הוא משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את כל החשדות".

הארכת מעצרו של החשוד. צילום: ענת יורובסקי

מוקדם יותר פשטה המשטרה על מתחם ובו כ-50 נשים וילדים. מנהיג המדרשה נעצר בחשד לניהול כת, החזקה בתנאי עבדות, ניצול מיני, ופגיעה בקטינים באזור מאה שערים במשך שניםיחד עמו נעצרו 9 נשים שחיו במדרשה, ועל פי החשד לקחו חלק אף הן בניהול המקום.

החקירה התחדשה לאחר שמספר נשים שעזבו את המדרשה פנו למשטרה בסיוע המרכז הישראלי לנפגעי כתות.