הכניסה לבית ספר 'מגשימים'| צילום: יואב דודקביץ'

אדוני המנהל, תתבייש. הטרדות מיניות, עישון ג'וינט (סיגריית קנאביס) יחד עם צוות העובדים והתנהגות שאינה הולמת - בכל אלה הודה אביחי ריבלין, המנהל המפוטר של בית הספר לחינוך מיוחד 'מגשימים', שפועל בתוך הכפר של חוות הנוער הציוני בירושלים

ריבלין הועמד לדין במסגרת בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה. בפרטי האישומים, אשר הותרו כעת לפרסום עם תום ההליכים המשמעתיים נגדו, קבעו השופטים: "מעשים אלה קשים וחמורים, ולית מאן דפליג שהם מחייבים את פיטוריו של ריבלין משירות המדינה ופסילתו לשירות לתקופה מסוימת".

"הגוף שלך הוא שלי"

לאחר שנתיים של ניהול התיק בבית הדין הביעו גם השופטים את צערם למשמע העבירות שבהן הואשם והודה המנהל המוערך. "ריבלין אדם נורמטיבי התורם לקהילה", ציינו השופטים. "חבל שנכשל בעבירות כה מבישות ומכוערות... ריבלין הורשע גם בניצול תפקידו ועובדים שסרו למרותו לצרכיו הפרטיים". ריבלין מצידו אמר לבית הדין: "מסכים שהרחקתי לכת וצר לי על כך. לא היתה לי כוונה למעשים שבהם נכשלתי והיום אני מבין את חומרת מעשיי".

ריבלין הודה בהטרדה מינית של שתי עובדות צוות בבית הספר. מפרטי החקירה עולה כי הוא נהג לחבק ולנשק אותן בניגוד לרצונן ולקיים איתן שיחות על אודות חיי המין שלהן. לאחת מהן שהיא נשואה הוא אף אמר מפורשות כי הוא מעוניין לקיים איתה יחסי מין. "תמצאי איזה מקום שנוכל ללכת אליו אחרי העבודה ולא בשעות מאוחרות, לפני שאני חוזר הביתה ונהיה ביחד", הציע ריבלין. היא בתגובה הזהירה אותו כי מדובר בהטרדה מינית, וריבלין השיב לה: "אני יודע ואני צריך להיזהר".

הודאתו בהתנהגות בלתי הולמת התייחסה למקרים שנוגעים לשתי מורות אחרות בבית הספר. אחת מהן הוא חיבק ונישק בלי ששמה לב כי הוא ניגש לעשות זאת. בתגובה אמרה לו המורה: "הגוף שלי הוא רק שלי". ריבלין השיב לה: "הגוף שלך הוא שלי", והפנה את תשומת ליבה לחברת צוות אחרת ואמר: "גם הגוף שלה שלי".

מי רוצה שאכטה?

בצד כל אלה הודה ריבלין כי באירוע משפחתי של אחד מעובדי בית הספר הוא עישן סיגריית מריחואנה (ג'וינט) יחד עם עובדים נוספים של המוסד החינוכי, שהיו גם הם באותו מקום. כמו כן הוא הודה כי נהג להטיל על מזכירתו מטלות שונות שנועדו לצרכיו הפרטיים במהלך שעות העבודה.

"ריבלין ביצע לאורך השנים מעשים של הטרדה מינית והתנהגות בלתי הולמת כלפי מתלוננות שהיו כפופות לו באופן ישיר", הבהירו השופטים. "מעידתו של ריבלין לא היתה חד־פעמית אלא הוא סיגל לעצמו דפוס פעולה. המעשים מקבלים גוון נוסף של חומרה נוכח היותו של ריבלין מנהל בית ספר ועובד הוראה. נדרש ממנו סטנדרט התנהגות גבוה. עבירות של הטרדה מינית בעבודה פוגעות לא רק בקורבן העבירה... מדובר ברעה חולה שיש להילחם בה ויש לנקוט מדיניות ענישה מחמירה".

ריבלין וסנגורו ציינו בפני בית הדין את עברו הפדגוגי כמורה במשך כמה שנים בבית הספר 'רנה קסין' וצירפו חוות דעת ומכתבי הערכה לגביו אשר דיברו בעד עצמם. ריבלין עצמו הביע חרטה ואמר: "כל הנושא של שמירה על מרחב אישי של הזולת הוא קושי שחטאתי בו, אך לא עשיתי זאת מחמת זדון".

"חומרת מעשיו מזדקרת נוכח תפקידו כאיש חינוך", קבעו השופטים. "בהתנהגותו אמור היה לשמש דוגמה ומופת לאחרים". בסופו של דבר פוטר ריבלין לאלתר. הוא נפסל לעבוד במשרד החינוך למשך עשר שנים ונמנע ממנו לחזור להיות עובד מדינה למשך ארבע שנים. גם סנקציות כלכליות הוטלו עליו, ובין השאר הוא נקנס בשווי של משכורת אחת, ואת גמלתו המגיעה לו כחוק הוא יתחיל לקבל רק לאחר ארבע שנות ההרחקה משירות המדינה.