שכונת הר נוף ומשה ליאון (צילום: יואב דודקביץ)

עוד שלב בקרב על שמה של שכונת הר נוף: הוועדה לשמות בעיריית ירושלים צפויה להתכנס היום (שלישי) לדיון בהתנגדויות שהוגשו למהלך שיוזם ראש העירייה משה ליאון. כמות ההתנגדויות שהוגשו חצתה את קו ה-1000 ונראה כי העבודה לחברי הוועדה בסוגייה זו תהיה רבה. בשבוע שעבר שלחו תושבים בשכונה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים וקראו לו לחזור בו מהיוזמה.

כזכור, בתחילת חודש נובמבר 2019 אישרה הוועדה את שינוי שם השכונה ונתנה אור ירוק למהלך — אך כצפוי הדרך לביצועו עוד ארוכה. חברי המועצה, עו"ד יוסי חביליו ולורה ורטון, נמנעו בהצבעה והציעו בזמנו לשתף את הציבור למשך 30 יום ואז לקבל החלטה. מנגד, אמרו חברי המועצה  אליעזר ראוכברגר וצביקה אסולין כי "השם 'נאות יוסף' הינו שם מכובד, ואף בני משפחתו עמם שוחחתי תמכו בכך".

ועדת השמות (צילום: אלון לוי)

היוזמה שהסתבכה

בסוף אוקטובר 2019, לקראת ציון יום השנה השישי למותו של הרב עובדיה יוסף ז״ל, החליט ליאון לשנות את שמה של שכונת הר נוף ל-״נאות יוסף״. בעירייה הסבירו את המהלך ואמרו כי מטרתה של היוזמה היא להנציח את כבודם של שני מאורי הדור שאינם עוד. ההחלטה תובא להחלטת וועדת השמות של העירייה, ושינוי השם באופן פורמלי צפוי להתרחש כבר בתקופה הקרובה בכפוף לאישור מועצת העיר. הרב עובדיה יוסף היה מנהגי חברתי ומהפכן, כזכור על שמו רשומות כמה החלטות ששינו את פניה של המדינה כולה כמו סוגיית העלאת יהודי אתיופיה כשפסק את פסיקתו המפורסמת ובה אמר: "הם יהודים לכל דבר".

אך כאש בשדה קוצים, התפתחה במהרה התנגדות עזה למהלך בקרב תושבי השכונה. הכעס, נבע בעיקר מהדרך שבה גילו את הרעיון להחליף את השם. "שמעתי את זה דרך קבוצת הווטסאפ ומיד חשבתי איך ייתכן שלא דיברו עם התושבים בכלל", אמרה ל-mynet ש', תושבת השכונה. "הרי שמה של נצרת עילית שונה לנוף הגליל לאחר שרוב תושבי העיר הצביעו בעד הצעת העירייה. למה בעצם שלא ייתנו את השם נאות יוסף לשכונה חדשה שתיבנה בעתיד. למה החיפזון?". 

שכונת הר נוף. צילום: יואב דודקביץ'

בעקבות גל התנגדויות התושבים, פרסמה עיריית ירושלים הודעה בה נאמר כי ״ההחלטה התקבלה לאחר דיונים ארוכים ובשיתוף נציגי ציבור מהשכונה. גם לאחר פרסום כוונת ראש העיר לשנות את שם השכונה, הגיעו תגובות חיוביות רבות מתושבי השכונה שרואים זכות גדולה בהחלפת שם השכונה על שם שני מנהיגים רוחניים בולטים שפעלו בירושלים ותרמו לה רבות. בכל מקרה לאחר דיון בוועדת השמות, יינתן פרק זמן לתושבים להביע את דעתם שתישמע בקשב ותילקח בחשבון״.

מרן הרב עובדיה יוסף ז"ל. צילום: גיל יוחנן