אילוסטרציה: shutterstock

כנסת ישראל נגד עיריית ירושלים: הכנסת פרסמה השבוע הודעה לפיה עיריית ירושלים מתנערת מהסדרת חוקיות דירות לעולים מאתיופיה.

על פי ההודעה, העניין עלה לדיון אתמול (ב') בוועדת הקליטה והעלייה של הכנסת בראשותו של ח"כ אברהם נגוסה שם הוצג סיפורן של שתי משפחות עולים שרכשו דירות בירושלים שקיבלו משכנתא ומשלמות ארנונה לעירייה. כשהחליטה אחת המשפחות למכור את הדירה התברר לה שמבחינת העירייה הדירה איננה-חוקית, למרות רישומה בטאבו, שכן הפיצול של הדירה נעשה שלא כדין, והנכס שחולק, לא רשום כשני נכסים בעירייה.

בעל הדירה סיפר לוועדה שרכש את הדירה בשנת 1999, באמצעות מתווך, שהפגיש בינו לבין בעל הנכס הקודם ואף דאג לעורך-דין. רעייתו סיפרה כי הם לא הבינו עברית באותם ימים, וכי עורך דין אחד, ייצג הן אותם והן את המוכר. הבנק העניק משכנתא על הדירה – אך לא דרש כל מסמכים על חוקיות הדירה, אלא רק תלושי משכורת של הלווים. 

כיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חולי

ח"כ נגוסה לא חסך בביקורת גם כלפי גופים נוספים מלבד עיריית ירושלים ואמר "שתי משפחות עולים, שיוצגו על ידי עורך- דין אחד באותה עסקה, נוצלו והונו על ידי מוכר נוכל וכל הרשויות – משרד הקליטה, הסוכנות היהודית, בנק למשכנתאות, לא  בדקו ולא הזהירו על התופעה". נציגי כלל הגופים נכחו אף הם בוועדה הדפו את ביקורת נגדם או התחייבו לבדוק את הנושא.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה דוחה את ההאשמות מכל וכל. עיריית ירושלים לא יכולה לאשר נכס בו בוצעו עבירות בניה ומחובתה החוקית לטפל בעבירות אלו.

"העירייה לא מתנערת מאחריותה וצר לה על המקרים המתוארים, אולם העירייה לא יכולה לתת לטאבו אישור לרישום בניה שאינה חוקית. לתושבים קיימת האפשרות להגיש בקשה לקבלת היתר לפיצול הדירה והבקשה תיבחן בהתאם לחוק ולתכנית המאושרת במקום. העירייה תשמח לסייע לתושבים במסגרת המותר בחוק".