מכונת ניקיון. התדירות קטנה | צילום: שלומי כהן

הניקיון לא ממש במרכז. ראש העירייה משה ליאון אולי רואה חשיבות רבה בשיפור המצב הגרוע של הניקיון בעיר ומנסה לקדם רפורמות שונות, כגון הפרטה של מערך התברואה ותוספת משמרות במוצאי שבת לפינוי אשפה בשכונות, אבל בעלי העסקים במרכז העיר טרם הבחינו בשינוי המיוחל של 'המטאטא החדש'.

לטענתם, הניקיון במרכז העיר עדיין ברמה ירודה ואינו עומד בשום קריטריון של עיר תיירותית כלשהי במערב.

מבדיקה של מיינט ו'בונוס' עולה כי העירייה בוחרת לנקות במכונת שטיפה את המדרחובים רק פעם בשבוע, ביום שני בבוקר.

כך, כל הלכלוך שנדבק למדרכות והצטבר במשך שבוע שלם מתנקה בלחץ המים הרב. בשאר השבוע מסתפקים בפינוי אשפה ובניקיון ידני. אולי בבית פרטי, בלי ילדים קטנים, שטיפה שבועית היא משהו מקובל ומספיק, אבל בטח לא במרכז עיר שפוקדים אותו עשרות אלפי אנשים מדי יום.

יוסף רימון, הבעלים של רשת בתי הקפה הוותיקה, שסניפה המרכזי הוא במדרחוב לונץ: "פעם בשבוע זה בהחלט לא מספיק. למיטב ידיעתי יש להם שני רכבי שטיפה בלבד ואי אפשר להסתמך על כמות כזאת".

לדברי בעלי הרשת, "כל בעלי המסעדות ובתי הקפה שאני מכיר כאן דואגים לניקיון בסביבה הקרובה לעסק שלהם. משלמים הון תועפות לארנונה וזה מה שמקבלים? העירייה חייבת לשפר את ההשקעה בניקיון במרכז העיר".

אלי לוי, לשעבר יו"ר ועד הסוחרים של מרכז העיר: "שטיפה פעם בשבוע זה בטח לא מספיק לכל הדעות. אני מנסה לפרגן לעובדי הניקיון. הם כוח עבודה מצומצם ועושים כל שניתן. אנו מייחלים ומקווים, ויש לנו הבנות על כך, שכאשר ההפרטה תגיע גם למרכז העיר בעוד חודשיים-שלושה הכל ישתנה והתדירות של הניקיון השבועי תעלה".

מהעירייה נמסרה התגובה הבאה: "במסגרת רפורמת הניקיון שמוביל ראש העיר משה ליאון, בחודשים הקרובים תחל שטיפת הרחובות המדוברים שלוש פעמים בשבוע.

"עיריית ירושלים וראש העיר קשובים לתושבים וימשיכו במרץ לממש את רפורמת הניקיון בעיר, לרווחת כולם".