אשר אלמליח אחרי הדיון. צילום: אלון לוי

שנה אחרי הפיגוע בתחנה המרכזית: אשר אלמליח, המאבטח שנפצע אנוש בפיגוע הגיע היום (ג') לבית משפט המחוזי ונתן עדות.

"באתי להסתכל לך בעיניים ולהגיד אדון יאסין אני חי וקיים", אמר אלמליח למחבל יאסין, "אמנם חזרתי לעבוד לפני שלושה חודשים אבל המעמד שלי נפגע בצורה דרסטית. אני אצטרך ללכת כל החיים עם פלסטר על החזה כדי להסתיר את הצלקת. אני חושש ללכת ברחוב, חושש ללכת במקומות הומי אדם".

פרקליטו של אלמליח דרש 24 שנות מאסר ואמר במהלך הדיון: "הוא יושב על כיסא גלגלים שקוף. יש לו צלקות פיזיות ונפשיות. כל שורה בתסקיר היא קורעת לב. גם במקרה שלפנינו לא ניתן להפריז בעוצמת הנזק. מוצגת תמונה עצובה ועגומה על הנזק שנגרם לאשר בכל תחומי החיים. המחבל הצליח לפגוע באשר בצורה קשה".

אלמליח. צילום: יואב דודקביץ'

לאחר הדיון אמר אלמליח למיינט ירושלים: "אני מחכה לגזר דין. רוצים לשכנע את השופטים שיהיה עונש קל יותר. רציתי לחסל אותו כשראיתי אותו. היה קשה מאוד לראות אותו. הוא פגע בי בצורה כל כך כואבת. ישב שם כאילו לא קרה כלום.

"אני מקווה שבית המשפט מספיק חכם לקבל את הטיעונים ל- 24 שנות מאסר. בית המשפט צריך להסתכל גם על מה שיכל לקרות. הוא רצה לרצוח ולא הצליח וצריך להמשיך הלאה".

כזכור, בשבוע שעבר שירות בתי הסוהר הביא את המחבל יאסין אבו אל-קרעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע במקום בירושלים, והדיון בוטל. בחודש הבא ייקבע גזר דינו של המחבל. 

פיגוע הדקירה התרחש לפני קצת יותר משנה ב־10 בדצמבר 2017 בצהריים, בכניסה המאובטחת לתחנה המרכזית בעיר שדרכה עוברים עשרות אלפי אנשים ביממה. המחבל יאסין  אבו אל־קרעה החל את דרכו בתחנה המרכזית של חדרה, כשהוא מצויד בסכין שהטמין בחלק הפנימי של מעילו ומנצל את היתר הכניסה שהיה לו למרחב התפר.

המחבל שדקר בתחנה המרכזית (ג'קט חום). צילום: יואב דודקביץ'

משם הוא עלה על מונית ספיישל לירושלים וביקש מהנהג להורידו בתחנה המרכזית, בטענה כי מעסיקו אמור לאסוף אותו משם. הוא ניגש לשער הכניסה הראשית, עוכב ע"י אחת המאבטחות שביקשה ממנו להציג תעודת זהות. לאחר מכן, הצטרפו אליה שני מאבטחים נוספים. אחד מהם ביקש ממנו לבוא איתו ולעבור דרך המגנומטר - גלאי המתכות שעומד בכניסה לתחנה.

המגנומטר צפצף כמובן, ואבו אל־קרעה התבקש להוציא פעם אחר פעם את חפצי המתכת שברשותו, אך כיוון שהמשיך להסתיר את הסכין, המכשיר חזר וצפצף. בשלב הזה הגיע לזירה אלמליח, שהיה אחראי הגזרה במקום, נעמד ליד המאבטח אבו אל־קרעה והחל לבדוק בעצמו את אישור הכניסה שלו.

לבסוף, כשהמחבל התבקש לפשוט את מעילו ולעבור שוב במגנומטר, הוא הבין שלא יוכל להיכנס לשטח התחנה והחליט לבצע את הפיגוע במקום. הוא שלף במהירות את הסכין ונעץ אותה בעוצמה בחזהו של אלמליח. כשנה לאחר הפיגוע, אמר אלמליח בראיון למיינט ירושלים: "אני רוצה לעמוד מולו, להסתכל לו בעיניים הכי קרוב שאפשר - ולא להגיד שום דבר".

בהכנת הכתבה השתתפה: ליהי שי שקלרניק