8.5 שנים של מאבק משפטי | אילוסטרציה: שאטרסטוק
המאבק המשפטי הארוך הסתיים בהצלחה: מטפלת בקשישים, שנפגעה בתאונת דרכים בזמן עבודתה, תפוצה במיליון שקל. אלא שהדרך אל הפיצוי הייתה קשה וכללה חוקרי ביטוח שעקבו אחר צעדיה והליך משפטי ארוך של לא פחות משמונה שנים.

תחילת הפרשה בשנת 2010, אז נפגעה המטפלת (58) ממשאית כאשר חצתה את הכביש עם הקשישה בה טיפלה. בעקבות התאונה היא נפגעה בכתפה הימנית, אולם עיקר סבלה היה בשל פגיעה נפשית אותה חוותה. עוד היא דיווחה כי בעקבות תאונת הדרכים סבלה מקשיים נפשיים שונים, בין היתר - דיכאון, חרדה, קושי להירדם, סיוטים חוזרים, קשיי זכרון וריכוז.

הנפגעת, ישראלית, נשואה ואם לילדים, עבדה כמטפלת בקשישים במשך 11 שנים – עד למועד התאונה. סמוך לאירוע הקשה היא טיפלה בשלושה קשישים במשרה מלאה. לאחר התאונה המטפלת הפסיקה לעבוד והגישה באמצעות עו"ד גיל בן ארי תביעה לביטוח הלאומי, כמו גם תביעה לבית משפט השלום בירושלים.

תחילה הביטוח הלאומי הכיר בפגיעה הפיזית ממנה סבלה בכתפה, אך לא קיבל את טענותיה באשר לקשיים הנפשיים עמם היא מתמודדת בעקבות התאונה והורה על ביצוע בדיקות נוירופסיכולוגיות.

בשל חשד זה הפסיק עו"ד בן ארי את ההליכים בביטוח לאומי וביקש כי הנושא הפסיכיאטרי יוכרע במסגרת בית המשפט, שמינה את הפסיכיאטר ד"ר גיא אור, שקבע כי המטפלת סובלת ממצב אמיתי של פוסט טראומה, המקנה לה נכות של 27% בשל התאונה.

לאחר קביעה זו חזרה המטפלת לביטוח הלאומי, עברה את הבדיקות הנוירופסיכולוגיות אליהן נשלחה, ונמצא כי היא אכן סובלת ממצב אמיתי של פוסט טראומה, אלא שרופא הביטוח הלאומי קבע לה נכות של 17% בלבד.
חברת הביטוח טענה בבית המשפט כי המטפלת מתחזה ובפועל אינה סובלת ממצב נפשי, ושלחה מספר חוקרי ביטוח להתחקות אחריה – בפתח ביתה, כאשר היא מתהלכת ברחוב, ובמצבים נוספים.

בפסק דין שניתן כמעט תשע שנים לאחר התאונה, ושבע שנים מאז הגשת התביעה בבית משפט השלום בעיר, קיבל בית המשפט את תביעתה של המטפלת. הוא קבע כי מדובר בעובדת חרוצה, שעד התאונה מיעטה לקחת ימי חופשה, טיפלה במקביל במספר קשישים ונפגעה באופן אמיתי מן המשאית במעבר החצייה. בנוסף הוא קבע כי חברת ביטוח הפניקס תפצה את המטפלת בסך של מיליון שקלים, כאשר 240 אלף מתוכם ישולמו על ידי ביטוח לאומי.

עו"ד גיל בן ארי, מייצג את המטפלת. צילום: שמעון דרניס

עו"ד בן ארי: "לו היה מדובר במתחזה, קל מאוד היה לחברת הפניקס להוכיח את הטענה, משום שאדם שמתחזה אינו יכול להתחזות למשך פרק זמן של 8.5 שנים".