אמג'ד ג'אברין. צילום: גיל נחושתן

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר (ד') 16 שנות מאסר על אמג'ד בארין, תושב אום אל פאחם שהורשע בסיוע לפיגוע בהר הבית ב-2017, שבו נהרגו השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן.

לפי האישומים נגדו, בארין הסיע את המחבלים לנקודת ההסעה שממנה יצאו להר הבית, השתתף באימוני הירי של החוליה ותכנן עימה את הפיגוע.

רס״מ האיל סתאוי ז"ל ורס"מ כמיל שאנן ז"ל. באדיבות דוברות המשטרה

כזכור בחודש אוגוסט 2017 הגישה הפרקליטות באמצעות עוה"ד שלי זאבי- ברזילי כתב אישום בו עולה כי  הנאשם קרוב משפחה של אחד ומכרם של שניים ממבצעי הפיגוע בהר הבית,  היה מודע לתוכנית הפיגוע של המחבלים כבר בשלבים המוקדמים שלה, עוד במהלך חג הרמדאן, שחל בין התאריכים 26.5.17 ל- 24.6.17  שוחחו  המחבלים , בנוכחות הנאשם, אודות כוונתם לבצע פיגוע ירי בו יירצחו בני אדם. וסוכם  כי פיגוע הירי יתבצע ב"אל אקצא", כשהנאשם מודע לכך שמדובר בתכנון לבצע מעשה טרור שייצא אל הפועל מתוך מניע דתי, לאומני או אידאולוגי .

בהמשך, נוכח הנאשם גם בשיחותיהם לגבי מתווה הפיגוע, ראה את הנשקים ששימשו לפיגוע, הסיע את המחבלים לאימוני ירי באותם נשקים ובשלב מסוים אף הוצע לו לבצע ביחד עימם את הפיגוע והוא סרב.

עוד עולה כי הנאשם נסע עם שניים מהמחבלים להר הבית, שם ראה כי הם בוחנים את מצלמות האבטחה. ובערב הפיגוע, ראה הנאשם את המחבלים מתחמשים במסגד "אלמלסה" באום אל פחם, לקראת ביצוע הפיגוע, והבין כי הם יוצאים לבצעו בהר הבית.

הנאשם הסיע את המחבלים לנקודת ההסעה באום אל פחם ביודעו כי הם יוצאים לבצע את הפיגוע וכשהם חמושים בכלי הנשק ששימשו אותם בביצועו. טרם ההסעה, מסרו המחבלים לנאשם את חפציהם האישיים וביקשו שיחזיר אותם לבני משפחותיהם. 

 שוטרים. צילום: דוברות המשטרה

הפיגוע אירע בבוקר יום שישי לפני כשנתיים, שלושה מחבלים שהגיעו להר הבית בסביבות השעה 07:00 הלכו לכיוון אחד השערים כשהם חמושים באמצעי לחימה מסוג קרל גוסטב ואקדח. השוטרים שהבחינו במחבלים ירו לעברם וניהלו מרדף אחריהם כאשר אחד המחבלים ניסה להימלט לכיוון רחבת המסגד בהר הבית. שלושת המחבלים חוסלו על ידי כוחות הביטחון שני השוטרים, רס"מ האיל סתאוי ז"ל ורס״מ כמיל שנאן ז"ל פונו במצב אנוש לבית החולים הדסה שם נקבע מותם.

מספר ימים לאחר מכן, החליט השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן להציב מגנומטרים בכניסות להר הבית שעוררו זעם ומהומות בקרב המגזר הערבי. באחד מימי השישי, התפתחו פרעות ונפצעו כ-300 פלסטינים על פי הסהר האדום ושלושה פלסטינים נהרגו.  

בהמשך הוחלט בהוראת הקבינט להסיר את המגנומטרים. שוטרים מחו נגד החלטה זו ואמרו: "אנחנו לא כוח עבודה זול".  לאחר כן החליט השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן על הקמת "יחידת הר הבית" שתתמחה בפיקוד על המתחם הרגיש.