המחבל שדקר בתחנה המרכזית (ג'קט חום). צילום: יואב דודקביץ'

דקר בעקבות הצהרת טראמפ: בית המשפט המחוזי גזר הבוקר (ב') על המחבל יאסין אבו אל-קרעה שדקר אנושות את המאבטח מהתחנה המרכזית, אשר אלמליח 22 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי. בנוסף, נגזר עליו פיצויים בסך 200 אלף שקלים לנפגע העבירה.

עו״ד שגיב עוזרי מפרקליטות מחוז ירושלים: "גזר הדין שניתן היום מבטא את ההכרה בכך שיש להטיל ענישה מחמירה על כל מי שבוחר ליטול חלק במעשי טרור ופגיעה בחפים מפשע על רקע לאומני. אנו מחזקים את ידי המאבטח אשר חייו ניצלו אך בנס, לאחר שהנאשם נעץ את הסכין בחוזקה בחזהו, שעה שמנע את כניסתו של הנאשם לתחנה המרכזית ובכך סיכל את מטרתו הקטלנית של הנאשם להרוג כמה שיותר יהודים".

לאחר שנתן עדות בפעם הראשונה אמר אלמליח למיינט ירושלים: "אני חי וקיים. רציתי לחסל אותו כשראיתי אותו. היה קשה מאוד לראות אותו. הוא פגע בי בצורה כל כך כואבת. ישב שם כאילו לא קרה כלום".

המחבל (בז'קט חום) אחרי גזר דינו. צילום: אלון לוי

כזכור, לפני כחודשיים שירות בתי הסוהר הביא את המחבל יאסין אבו אל-קרעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע במקום בירושלים, והדיון בוטל. בחודש הבא ייקבע גזר דינו של המחבל. 

פיגוע הדקירה התרחש לפני קצת יותר משנה ב־10 בדצמבר 2017 בצהריים, בכניסה המאובטחת לתחנה המרכזית בעיר שדרכה עוברים עשרות אלפי אנשים ביממה. המחבל יאסין  אבו אל־קרעה החל את דרכו בתחנה המרכזית של חדרה, כשהוא מצויד בסכין שהטמין בחלק הפנימי של מעילו ומנצל את היתר הכניסה שהיה לו למרחב התפר.

אשר אלמליח. צילום: אוהד צויגנברג

משם הוא עלה על מונית ספיישל לירושלים וביקש מהנהג להורידו בתחנה המרכזית, בטענה כי מעסיקו אמור לאסוף אותו משם. הוא ניגש לשער הכניסה הראשית, עוכב ע"י אחת המאבטחות שביקשה ממנו להציג תעודת זהות. לאחר מכן, הצטרפו אליה שני מאבטחים נוספים. אחד מהם ביקש ממנו לבוא איתו ולעבור דרך המגנומטר - גלאי המתכות שעומד בכניסה לתחנה.

הכניסה לתחנה המרכזית נחסמה. צילום: לירן תמרי

המגנומטר צפצף כמובן, ואבו אל־קרעה התבקש להוציא פעם אחר פעם את חפצי המתכת שברשותו, אך כיוון שהמשיך להסתיר את הסכין, המכשיר חזר וצפצף. בשלב הזה הגיע לזירה אלמליח, שהיה אחראי הגזרה במקום, נעמד ליד המאבטח אבו אל־קרעה והחל לבדוק בעצמו את אישור הכניסה שלו.

לבסוף, כשהמחבל התבקש לפשוט את מעילו ולעבור שוב במגנומטר, הוא הבין שלא יוכל להיכנס לשטח התחנה והחליט לבצע את הפיגוע במקום. הוא שלף במהירות את הסכין ונעץ אותה בעוצמה בחזהו של אלמליח

לאחר פחות מחודש הגישה הפרקליטות כתב אישום נגדו בגין עבירת מעשה טרור של ניסיון לרצח וכן עבירה של כניסה לישראל בניגוד לחוק.  על פי כתב האישום, נוכח הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדבר הכרה בירושלים כבירת ישראל, החליט אבו אלקרעה לרצוח כמה שיותר יהודים בירושלים, להיהרג במהלך האירוע ולהפוך ל"שהיד" וזאת, לשיטתו, כדי להגן על ירושלים ועל מסגד אלאקצא.