אדמס מעניק פרס בג'ירו שנערך בירושלים. צילום: אורן אהרוני

האם בקרוב נראה בירושלים את אירוע ספורט הרכיבה המפורסם בעולם, ה'טור דה פראנס'? אם התשובה היתה תלויה בפילנתרופ היהודי־קנדי סילבן אדמס, היא היתה חיובית. תזכורת: אדמס הוא זה שהביא לעיר את אירוע הג'ירו היוקרתי, וכבר חודשים ארוכים הוא מנסה להביא את ה'טור דה פראנס' לישראל. אלא שכעת הוא מצהיר כי הכוונה היא שהמרוץ יהיה בירושלים.

המיליארדר הגיע בשבוע שעבר לעיר כדי לחנוך את מרכז הספורט הענק בימק"א, שייקרא על שמו בזכות תרומתו בסך מיליוני דולרים. אחרי ההצלחה של מרוץ האופניים האיטלקי, שאותו הביא לארץ והתעקש שמרוץ ההזנקה יהיה בבירה, הוא מספר בראיון מיוחד ל'בונוס' כי החלום הבא שלו הוא להביא לכאן גם את המתחרה שלו המפורסם לאין שיעור - ה'טור דה פראנס' בכבודו ובעצמו.

למעשה, כבר במאי 2018 הכריז אדמס על הרצון לראות את התחרות ברחובות ישראל. אך לאחר שהשקיע משאבים רבים כדי לגרום לאיטלקים להפוך את המרוץ השנתי שלהם לישראלי, הוא מאמין שהבאת התחרות הצרפתית לירושלים קרובה מתמיד.

אדמס: "אני נמצא בקשר עם נציגים של ה'טור דה פראנס'. למרות התחרות הרבה שיש בין שני המפעלים של הצרפתים והאיטלקים, אני יכול לגלות עכשיו שנציגים רשמיים של הטור דה פראנס הגיעו לארץ במיוחד כדי לראות את המרוץ האיטלקי. בינתיים אנחנו מדברים, ואם באמת נצליח לשלב קבוצה ישראלית במרוץ (שמוקמת בימים אלו; ק"פ) בעוד שנתיים, זה יכול להיות צעד חשוב בדרך להבאת התחרות הצרפתית".

אדמס, שעלה לארץ מקנדה, החליט להעמיק את התמיכה שלו בעיר ובוחן מספר מיזמים, לא רק בתחום הספורט. "בספורט לא חשוב מי אתה, ערבי, יהודי, עני או עשיר. יש שפה משותפת לכולם וככל שאתה יותר טוב כך מעריכים אותך יותר. זה גורם לשיתוף פעולה ומביא את כל המגזרים לפעול יחד ולהכיר אחד את השני. בין המיזמים שאני פועל כיום לקדם נמצא מרכז רב תחומי לעולים חדשים, בדיוק כמוני, שישרת אותם בכל מיני תחומים בתרבות ופנאי ויעניק להם עזרה ושירותים שונים שהם נזקקים להם. יש לזה כבר מיקום, אך אני לא רוצה לחשוף כל מיני פרטים נוספים עד שזה לא סגור סופית". בינתיים הוא חנך קומפלקס ספורט ענק בימק"א, שכולל חדר כושר, בריכה, אולם כדורסל משוכלל ועוד.