שני החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות החדשה בעיריית ירושלים. צילום: יואב דודקביץ'

ביום שלישי השבוע, משטרת ירושלים עצרה 3 חשודים במתן שוחד והפרת אמונים, שניים מהם בכירים בעיריית ירושלים ובחברה עירונית גדולה ומשפיעה השייכת אליה. בחקירת המשטרה הסמויה שנוהלה במשך 10 חודשים, חשפו חוקרי המשטרה חשד כי הבכיר בחברה העירונית והעוזרת האישית שלו, 'סיפקו בחינם' לאורך השנים אלפי כרטיסים לאירועים והופעות, באמצעותו של הבכיר בעיריית ירושלים, וזאת על פי החשד במטרה לקדם טובות הנאה ואינטרסים אישיים בהם ביטולם של דוחות חניה למקורביו.

כולם רוצים לדעת

יום שלישי, ארבע אחר הצהריים. אולם הדיונים בבית משפט השלום בעיר מלא כמעט עד אפס מקום. הסיבה: חשד לפרשת שחיתות בחברה עירונית ומעצרם של שני עובדי החברה ועובד נוסף מעיריית ירושלים. האולם מלא בצלמים, כתבים, קרובי משפחה וחבריהם של שלושת החשודים. כדרכם של דיונים שצוברים הרבה תשומת לב, נראה שגם כל יתר באי בית המשפט עוסקים בהם - המתורגמנים, קרוביהם של עצורים אחרים, עובדי בית המשפט. כולם צובאים על דלת כניסה קטנה אחת לאולם דיונים קטן אחד, שבו מתייעצים שלושת העצורים עם עורכי דינם ומחכים לראות מה יקרה. 

מה עושים בלי קלדנית?

קופצים שעתיים קדימה ומעצריהם של עובד העירייה והבכיר בחברה העירונית כבר הוארכו ביממה. לבית המשפט נשאר להכריע רק בסוגיה אחת אחרונה – האם החשודה השלישית תישאר במעצר למשך פחות מיממה או תשוחרר למעצר בית? אחרי שהדיונים הנוגעים לשני החשודים הקודמים התארכו, גם הדיון בעניינה מתארך. השופטת מוציאה את הצדדים להידיינות בחוץ, ולאחריה הדיון מתחדש. בהמשך הוא נפסק שוב ומתחדש שוב. בית המשפט הולך ומתרוקן, המסדרון ריק מאדם, את שובל העצורים והשוטרים מחליף כעת דלי בודד לשטיפת רצפה. בשעה שבע בערב נופל דבר – והקלדנית האחרונה עוזבת את המבנה. כעת נותרה בבית המשפט שופטת בודדה, חוי טוקר, שעברה להקליד בעצמה את פרוטוקול הדיון, ובו החלטתה – לשחרר את עובדת החברה העירונית למעצר בית.

כיכר ספרא. פלאשבקים לשנה שעברה (צילום: שלומי כהן)

תפנית בעלילה

המשטרה מודיעה בסיום הדיון כי תגיש ערר על החלטת בית המשפט לשחרר את עובדת החברה העירונית למעצר בית. היא יכולה להגיש את הערר עד הבוקר למחרת, ועד אז - החשודה לא תשוחרר, על אף החלטת בית המשפט לשחררה. סנגורה כבר החל לעבוד על הגשת ערר שיתקוף את ערר המשטרה - על מנת שכן תשוחרר ממעצר עוד באותו הלילה. אלא שאז  מודיע בית המשפט המחוזי כי ידון בתיק רק בשעות הבוקר – והלילה מסתיים עם שלושת החשודים מאחורי סורג ובריח.

הכחשות. ועוד הכחשות 

ובחזרה אל שעות הבוקר המוקדמות של יום שלישי, אז עצרה המשטרה את שלושת החשודים, במהלך שגרם לבלגן גדול בחברה העירונית בפרט ובכיכר ספרא בכלל. אז על מה כל המהומה? על פי חשד המשטרה, עובדי החברה העירונית חילקו בחינם אלפי כרטיסים להופעות ואירועי תרבות שונים שהתקיימו בעיר באמצעות עובד העירייה – זאת לאורך שבע השנים האחרונות. החשד ביחס לעובד העירייה הוא כי הוא פעל להעניק טובות הנאה ולבטל דו"חות חניה.

בדיון בהארכת מעצרה של עובדת החברה העירונית לא הכחיש פרקליטה, עו"ד עדי כרמלי, את עובדת חלוקת הכרטיסים, אך טען כי לא ניתנו תמורתם טובות הנאה. עוד טען כי כלל הכרטיסים שחולקו תועדו במחשבי החברה, שנתפסו בידי המשטרה עם הפיכת החקירה לגלויה. עו"ד ערן זך, שמייצג את עובד העירייה, אמר: "מרשי מכחיש את החשדות נגדו ומשתף פעולה בחקירה".

כרטיסים להופעות תמורת ביטול דו"חות (צילום: רועי אלמן)

העיקר לא להיחשף

חשד נוסף הוא כי הבכיר בחברה העירונית פעל על מנת לקבל היתרים להריסת בית בשכונת קטמון, שהוגדר מבנה לשימור ונמצא בחזקת אשתו, ובמקומו – בניית בניין מגורים חדש במקום. לטענת עו"ד יהודה שושן, שמייצג את הבכיר החשוד, אכן נבנו תוספות בנייה במבנה – אך אלה נעשו "בכפוף להיתר ועל פי הוראות השימור בחוק ובהתייעצות עם יועץ שימור". 

טענה נוספת שהעלו עורכי דינם של השלושה היא כי כלל החשדות המרכיבים את התיק הזה כבר נבדקו בעבר – בין היתר בידי משרד מבקר המדינה, ולא העלו דבר. בנוסף, צו איסור פרסום הוטל על שמותיהם של החשודים, לפי בקשתם. קרוב משפחתו של אחד מהם הצטרף לבקשה זו וטען בפני בית המשפט: "מטריד אותו שיפורסם שהוא נחקר. השם שלו ללא רבב בעיר הזאת. הוא הקדיש את עצמו לעיר ומעולם לא דבקו בו חשדות.  הנזק בפרסום שמו הוא עצום. נתן כרטיס, לא נתן כרטיס, על הרזולוציות האלה נדבר בהמשך".

"היינו בהלם"

המעצר הפך במהירות לשיחת היום בעירייה. במסדרונות כיכר ספרא לא הפסיקו לדבר השבוע על הפרשה. "הכרתי את הבכיר שנים, לא האמנתי כשהמשטרה עצרה אותו, הייתי בהלם", אמר גורם בעירייה. "על פי ההיכרות שלי איתו, מדובר באדם הגון. לא נתפס שמייחסים לו את החשדות האלה במשטרה".

גורם אחר ניסה להרגיע את הרוחות. "צריך לזכור שהרבה פרשיות כאלה מסתיימות בלא כלום והמשטרה או הפרקליטות מחליטות לא להעמיד לדין את המעורבים", אמר. "הרבה פעמים זה נפתח ברעש גדול ומסתיים בשקט קטן. עוד צריך לזכור שכל אדם הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. אסור לחרוץ גורלות ולהעמיד אנשים למשפט שדה סתם".

פלאשבקים לשנה שעברה

אפשר להבין את התחושות של רבים מקרב עובדי העירייה. רובם עדיין חיים את הטראומה שבהתפוצצות הפרשה בשנה שעברה שבה נעצר סגן ראש העירייה דאז מאיר תורג'מן. המשטרה המליצה להעמיד אותו לדין לאחר שממצאי החקירה והראיות שנאספו העלו חשד שהוא "קיבל טובות הנאה שוות כסף בתמורה לקידום תועלתם של אחרים וזאת בניגוד לחוק". הפרשה הנוכחית עוד רחוקה להסתיים, אבל רבים בכיכר ספרא מקווים לסוף חיובי. "אנחנו מקווים שהצדק ייצא לאור", אמרו רובם, "ומאחלים לחשודים שיתברר כי הם חפים מפשע".