התמונה המזויפת. צילום: רועי אלצור

מדבקות מזוייפות, הקוראות להדיר נשים ממקומות הישיבה הקדמיים באוטובוסים של חברת 'אגד', מודבקות בשבועות האחרונים על חלונות אוטובוסים ברחבי ירושלים. המדבקה שבתמונה, צולמה השבוע על ידי נוסע בקו 34 שמסלול נסיעתו מתחיל בגבעת המטוס, עובר דרך השכונות החרדיות ומסיים את מסלולו בבית החולים הדסה הר הצופים.

המדבקה המזויפת, כשעליה לוגו חברת אגד קוראת לנשים לשבת אך ורק במקומות הישיבה האחוריים. "כל נוסע ראשי לשבת בכל מקום שיבחר (למעט המקומות האחוריים המיועדים לאישה)״, נכתב במודעה. ״הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית." ובתחתית המדבקה, אף נכתב כי האישה היא זו שמטרידה את הדברים: ״הטרדה נוסע כיצד? הרי שבחר לו מקום וישב שם ועלתה אשה וישבה לפניו הרי זו מטרידתו לפיכך לא תשב אלא במקומות האחוריים בלבד״.

המדבקה המזויפות, מודבקות על המדבקות המקוריות שנתלו עקב פסיקת בג״צ, בהן נאמר: ״"כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר (למעט המקומות המסומנים לאנשים עם מוגבלויות), הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית״.


המשנה ליועמ״ש פנתה למשטרה: ״סייעו למגר התופעה״

בתוך כך, לפני כחודש פנה המרכז הרפורמי לדת ומדינה למשרד התחבורה בדרישה להוצאת הנחיות ברורות בנושא ״עם קבלת הפנייה, הנחה המשרד את כל הגורמים הרלוונטיים, לרענן נהלים והנחיות בנושא הפרדה מגדרית באוטובוסים; להגביר את האכיפה; לבדוק ולהסיר מדבקות; וליישם ביתר שאת, את האכיפה אשר מבוצעת ממילא בנושא הפרדה מגדרית אסורה באוטובוסים. במסגרת זו הנחה המשרד את מפעילי התחבורה הציבורית להביא לידיעותו, ללא דיחוי הישנות מקרים״ דומים בעתיד״ הגיבו במשרד .

אם לי די בכך, גם המשנה ליועץ המשפטי, עו״ד דינה זילבר פנתה ליועץ המשפטי במשטרת ישראל בדרישה שזו תסייע למגר את התופעה הפסולה ותקיים את החלטת בית המשפט ״בשים לב לכך שמדובר בתופעה חוזרת ונשנית ונוכח קביעותיו הנחרצות של בית המשפט הנכבד בעניין זה מצאתי לנכון להביא את הדברים לתשומת לבך, לשם סיועה של משטרת ישראל בפעולות האכיפה הנדרשות לשם מניעת תופעה זו, וכן להסב את תשומת לבך לתלונות שהוגשו בנושא למשטרת ישראל. אשמח להמשיך ולעמוד איתך בקשר בעניין זה״ כתבה.

מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה נמסר: "בשלושת החודשים האחרונים נתקלנו ביותר מדי מודעות הנתלות בקווי תחבורה ציבורית המעודדות הפרדה מגדרית ודורשות מנשים לשבת מאחור. מדובר בתופעה מדאיגה, הפוגעת בזכויותיהן של הנוסעות. לפני פחות מחודשיים אף פנינו לחברת אגד ולמשרד התחבורה בעקבות תליית מודעה כזו. על אף שאגד טענה בתשובתה אלינו כי היא פועלת נמרצות ובכל האמצעים העומדים לרשותה כדי למנוע אירועים מפלים, אנחנו רואות שעדין נתלים שלטים השולחים נשים למקומות האחוריים. מדובר במודעות שאינן חוקיות ועומדות בניגוד לקביעותיו של בית המשפט העליון לפיהן האחריות למניעת מקרים של הפלייה מוטלת על מפעילי התחבורה הציבורית ועל הרשויות. אנחנו קוראות פעם נוספת לחברת אגד ולמשרד התחבורה לתדרך את הנהגים לערוך סריקות ולהסיר מודעות, וכן לפנות למשטרה ולדרוש את מיצוי הדין עם תולי המודעות".