בר הצעצוע. צילום: אדווה חולי

הקטטה, הצו והביטול: קטטה אלימה שבמהלכה נדקרו שני צעירים סמוך למועדון ״הצעצוע״ לפני כשבועיים הובילה את משטרת ישראל להוציא נגד המועדון המוכר צו סגירה למשך 8 ימים. בדיון בערעור על החלטת המשטרה שהתקיים בבית המשפט לעניניים מקומיים קבע השופט דניאל מרדכי דמבי כי ״נפל פגם חמור בהליך השימוש ובתוצאה שאליה הגיע נותן הצו״ והורה על ביטול הצו המשטרתי לאחר שנתגלו בו פגמים מהותיים.

בצו שהוצאה על ידי רפ״ק אליהו בן גיגי המשמש כקצין אבטחה ורישוי של מרחב צוין במשטרת ירושלים, בתום הליך שימוע שזה קיים לבעלי המועדון הוחלט כי הצו הכרחי על מנת לשמור על ״ביטחון הציבור״ בעקבות הקטטה האלימה שהתרחשה לא הרחק מהבר.
בהחלטתו ציין בן גיגי כי ״הקטטה הייתה בזמן פעילות העסק והחלה בתוך שטח העסק״ וכי ״ המאבטח והאחראי משמרת הפרו את חובת הדיווח המוטלת עליהם״ והורה לסגור את שערי המועדון למשך 8 ימים. אלא שכאן הסאגה המשפטית לא תמה. בערעור שהגיש בעל המועדון עדי טלמור באמצעות עורך דינו ארז בן צבי אלו תקפה את החלטת המשטרה וטענו כי נפל פגם בקיום הליך השימוע וכי השימוע נערך כשבוע מאז אירוע הדקירה.

בצעד חריג, בית המשפט לעניינים מקומיים התערב בשיקול הדעת שהפעילה המשטרה בהוצאת הצו והורה לבטלו. ״בכל הנוגע למועד ביצוע השימוע ( חמישי בלילה) הרי שהמשיבה לא הציגה בפני בית המשפט הנמקה שיש בה כדי להניח את הדעת. בכל הכבוד, לא די בטענה שעל המשטרה למצות את החקירה טרם ביצוע שימוע ודי להצדיק קיום שימוע בשעת ערב מאוחרת, 6 יממות לאחר שהתרחש האירוע האלים״ קבע השופט.

בחקירה נגדית שקיים עו״ד בן צבי למוציא הצו - רפ״ק בן גיגי, זה על פי החלטת בית המשפט התקשה לציין מי מהדרג הפיקודי מעליו ביקש לקיים את השימוע ״לטענת רפ״ק בן גיגי, לא הוא קבע את מועד השימוע. לא ברור היה מי כן קבע את מועד השימוע ובפרט לא מה היו שיקוליו. קשה לקבל את עמדת עושה הצו, קצין לא זוטר, כמעין ״פועל״ שנצטווה על ידי מן דהוא לקיים שימוע דווקא בשעת לילה מאוחרת ותוך שאינו יודע אפילו מי הורה לו לקיים את השימוע באותה עת״, פסק השופט וסיכם: ״בנסבות חלוף הזמן מעת הקטטה ועד השימוע, ללא צידוק, ובנסיבות דחיקת השימוע למועד מאוחר ומאולץ, וזאת ללא הסבר או הצדקה של ממש, סברוני כי נפל פגם חמור בהליך השימוש ובתוצאה שאליה הגיעה נותן הצו״.
עורך דין בר צבי

מעורך הדין בר צבי המייצג את בעלי הבר נמסר: "אנו שמחים שבית המשפט קבע באופן נחרץ כי לא ניתן בהינף יד ובשרירותיות בלתי מוסברת לסגור את בר הצעצוע ולגרום נזק כלכלי לעסק שמפרנס עשרות עובדים, אשר לאורך כל השנים מתנהל בסטנדרט הגבוה ביותר של בטיחות .הבר והבעלים שיתפו פעולה באופן מלא עם המשטרה. בר הצעצוע הפועל מעל 12 שנים ימשיך להיות בר מוביל ומסודר וימשיך לשתף פעולה באופן מלא עם הרשויות".