צילום: מתוך הסרטון שמופץ ברשת

בסרטון שמופץ החל מיום רביעי בערב ברשתות החברתיות נראה אחד מתושבי העיר, בעל מוגבלות בעמותת 'שיח סוד' בירושלים, מדמם מאפו בעת אירוע בשכונה החרדית מקור ברוך.

על פי המשטרה במהלך הפעילות שנערכה בשכונה תקף הצעיר את אחת השוטרות והתפרע. הצעיר טופל על ידי מד"א. נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן.

פרסום התיעוד מעורר ביקורת חריפה ברשתות החברתיות. בין התגובות שנכתבו: "כהורה לילדה אוטיסטית, אבהיר לכם, אין דבר מזעזע מלהתעלל בחסר ישע, בושה למשטרת ישראל".

למרות התגובות הקשות כלפי משטרת ירושלים נשמעו גם תגובות אחרות: "אנחנו לא יודעים מה קרה רגע לפני, אולי הנער האומלל השתולל וסיכן ציבור? מה שמעניין בסיפור הזה, שנראה שמיהרת לתפוס צד ולהעביר ביקורת רק כי הנער ממגזר חרדי".

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך פעילות המשטרה אתמול לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים.

"מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע״י מד״א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן".

תגובת מנכ"ל שיח סוד, הרב שמעון לוי לתיעוד: "אנחנו מצטערים על המקרה החמור והמיותר. במקביל לטיפול המקצועי שניתן לנער. אנו פועלים בתיאום עם המשפחה ובליווי משפטי על מנת לעמוד על זכויותיו.  נקיים שיח עם המשטרה ונעשה הכל כדי שמקרים קשים כאלו לא יישנו".

בהמשך היום ולאחר שהתפרסם הסרטון ברשתות החברתיות, נפגשו מפקד תחנת לב הבירה במחוז ירושלים, נצ"מ נתי גור ורב משטרת ישראל, נצ"מ רמי ברכיהו עם יעקב דרוק מנהל מערך הדיור בשיח סוד, המרכז לאנשים עם מוגבלות. "הקצינים פתחו את השיחה בהזדהות והבעת צער על התמונות הקשות ובהבטחה לבדיקת המקרה באופן יסודי ושקוף. בנוסף עמדו השניים על העובדות בכך שהפעילות כולה הייתה למנוע סכנת חיים כתוצאה ממדורות שהוקמו במקומות אסורים ומסוכנים. עם הגעת הכוחות החלו במקום התפרעויות של עשרות מקומיים במהלכן תקף הבחור המצולם בסרטון שוטרת שפעלה במקום", מסרו במשטרה.

מנהל מערך הדיור בשיח סוד יעקב דרוק אמר בתחילת השיחה: "אנחנו בעמותה לא נגד המשטרה, אנחנו בשיתוף פעולה מלא".

"לנציגי העמותה נאמר שבשלב התקיפה והמעצר לא היה ברור לשוטרים שמדובר במי שצרכיו מיוחדים", הם מסבירים, "ולמרות הקריאות של הנוכחים במקום השוטרים מחויבים לברר את זהותו ופרטיו של חשוד לאחר ביצוע המעצר שכן ישנו קושי אמיתי לעמוד על מצבו הנפשי של חשוד בעת הניסיון להביא למעצרו".

בפגישה סוגם על קיום מפגשים נוספים וביקורים של שוטרים בשיח סוד להיכרות עם האוכלוסייה המיוחדת שנמצאת במקום וביקור של אנשי שיח סוד במשטרת ישראל להיכרות עם עבודת המשטרה.