החשוד מאגד עלייאן בהארכת המעצר (צילום: יואב דודקביץ׳)

החקירה והתדהמה: בחקירתו הראשונה של מאג'ד עלייאן (55), שעות ספורות לאחר שגופתה של מרים פרץ ז"ל (17) נמצאה בביתו, תיאר מי שעומד נגדו כיום כתב אישום על הדחת קטינה לשימוש בסם את השעות האחרונות לפני המוות. לטענתו, בסביבות השעה שתיים בצהריים, יום חמישי, לאחר שהשניים התעוררו בבית משפחתו בבית צפאפה, הוא יצא לתל אביב על מנת לקנות עבור השניים מנה חדשה של סמים. לדבריו, כאשר יצא מביתו פרץ ישנה בחדרו.

בחקירתו הוא תיאר את הרגע שבו חזר לביתו וגילה כי משהו אינו כשורה. "נסעתי לתל אביב לקנות מנה ולחזור, אני לא יכול בלי להשתמש", אמר. "קניתי מנה וחזרתי. התעכבתי כי היו פקקים. איך שאני פותח את הדלת אני רואה משטרה ובדיוק התחילו לדבר איתי. לא ידעתי שזה קשור אלי".

כאשר נשאל אם שמע מה קרה לפרץ, ענה: "שמעתי שהיא מתה", והחל לבכות.

כאשר נשאל על ידי החוקרים מדוע הוא בוכה, ענה: "כאב לי. אתמול היא היתה בסדר". בהמשך נשאל אם עשה משהו שיגרום למותה והכחיש שעשה משהו בכוונה לפגוע בה.

כאשר עלייאן נשאל אם ידע שפרץ היתה קטינה הוא הופתע וטען כי לא ידע זאת עד עתה. "ראיתי אותה בתחנת הסמים. בחיים לא הייתי נותן לה להיות קטינה", אמר. "גם המראה שלה הוא לא מראה של קטינה".

בהמשך אמר כי כאשר שאל את פרץ בת כמה היא פעם אחת היא ענתה שהיא בת 18 ובפעם אחרת שהיא בת 19.

קטינה או לא?

שאלת מודעותו של עלייאן להיותה של פרץ קטינה עלתה לדיון כבר בשלב מוקדם בתיק, שבו נדרש בית המשפט להכריע אם להשאיר אותו במעצר עד תום ההליכים או לשחררו לחלופת מעצר.

מרים פרץ ז"ל. צילום: פרטי

סנגורו של עלייאן, עו"ד עבד דראושה, הציג בדיון מספר עדויות מתיק החקירה שבהן נטען כי פרץ נראית כבגירה. בין היתר הציג עורך הדין את עדותו של מנהל המלונית שבה שהו פרץ ועלייאן לזמן קצר ערב לפני מותה, שתיאר כי למקום נכנסו "גבר כבן 60-55 והיתה בחורה צעירה איתו שנראית כבת 25-20".

מנגד, הפרקליט המטפל בתיק, עו"ד חן בן שלום, התייחס לעדויות שונות, בין היתר של חבריה של פרץ, שטענו כי אומנם לעיתים היה ניתן לחשוב שהיא נראית בגירה, אך מנגד לעיתים היא נראתה כבת 17-16. עוד טען כי עדויות אחרות שלפיהן היא נראתה בגירה הגיעו ממי שנחשפו אליה כשכבר לא היתה בין החיים וכי לעדויות אלה יש לייחס משקל פחות.

השופט יהושע צימרמן התייחס לסוגיה זו בדיון האחרון בעניינו של עלייאן, לפני כשבוע. הוא ציין כי העדויות בתיק שנוגעות לגילה של פרץ אכן חלוקות, אך הוסיף שמכלול ההערכות השונות נוטה יותר לכיוון טענתו של עלייאן - שלפיה הוא לא ידע כי היא קטינה וניתן היה להאמין לפי המראה שלה כי היא בגירה.

למרות זאת ציין השופט צימרמן כי מעדויותיו של עלייאן עולה כי הוא חשד כי מדובר בקטינה ואף שחשד זה לא הופרך - למשל כאשר ביקש מפרץ לראות את תעודת הזהות שלה אך לא ראה אותה - הוא לא עצר לרגע לחשוב וקנה לה הרואין וקריסטל. לכן בשלב זה לא קיבל השופט את בקשת עלייאן להשתחרר לחלופת מעצר.

החשד והדיווח

אחד הפרטים החדשים שנחשפו במסגרת הדיון הוא העובדה כי יום לפני מותה, כאשר שהתה באזור התחנה המרכזית בתל אביב יחד עם עלייאן, פנו שני אזרחים למשטרה ודיווחו על הסתובבותם המחשידה של השניים יחד.

הדיווח הראשון הגיע למוקד 100 מאזרח שסיפר על קטינה שמסתובבת עם אדם מבוגר בסיטואציה שנראית מחשידה. הדיווח השני הגיע מאוחר יותר, סמוך לשעה אחת עשרה בלילה, יום רביעי. לפי דיווחיהם של שני האזרחים פרץ נראתה באופן מובהק כקטינה והסתובבותם של השניים באזור שבו מצויות תחנות סמים בסמוך לתחנה המרכזית בתל אביב נראתה מחשידה.

עם קבלת הדיווחים הוזעקו שוטרים למקום והם החלו לבצע סריקות מקיפות ופעולות נרחבות, ובכללן בדיקות בבתי החולים, תחקור עדים והורדת מצלמות אבטחה. למרות זאת לא הצליחו להגיע לפרץ בעודה בתל אביב.

התיעוד האחרון של פרץ ועלייאן בזמן שקנו סמים | צילום: מצלמות האבטחה

כזכור עלייאן ופרץ נפגשו יום לפני מותה, יום רביעי, בתחנה המרכזית בתל אביב. שם ביקשה פרץ מעלייאן שירכוש עבורה הרואין וקריסטל והביאה לו כסף. עלייאן רכש סמים עבור שניהם, שאותם הם צרכו בגינה קרובה. בהמשך הם שהו זמן קצר במלונית קרובה ובשעות הלילה נסעו לירושלים, שם ישנו בבית משפחתו של עלייאן בבית צפאפה. בבוקר למחרת התעורר עלייאן ועזב את ביתו. כשחזר פרץ כבר לא היתה בין החיים.

העימותים נמשכים

הדיון האחרון בעניינו של עלייאן נערך בשעה שבית משפט השלום היה כמעט ריק מאדם. מרבית הדיונים של אותו היום כבר התקיימו, המסדרונות והחצר היו כמעט ריקים. מספר הנוכחים שהגיעו לדיון היה הנמוך ביותר עד אותה שעה. למרות זאת המתח באולם הורגש בעוצמה רבה.

אחרי שבאחד הדיונים הקודמים התפתחה קטטה בין חברי משפחת פרץ לחברי משפחת עלייאן, הפעם בחרה משפחת הנאשם שלא להגיע, ואילו חברי משפחת המנוחה לוו על ידי האבטחה. רק שלושה מהם ישבו באולם. לאחר שהדיון החל התגודדו מחוץ לאולם חברים אחרים של משפחת פרץ, וכשהם ראו את עלייאן הם צעקו: "רוצח! צריך לשרוף לו את הבית!" חברי יחידת נחשון של השב"ס חיכו כדי להוציא את עלייאן אל מחוץ לאולם, וחברי משפחת פרץ לוו החוצה בידי המאבטחים, במנותק מבאי כוחו של עלייאן.