אילוסטרציה: shutterstock

שמות בדויים, תמונות מזויפות, סיפורים מסמרי שיער מהשואה ובעיקר: משפחות אצולה במאה שערים שנותרו המומות וכואבות, אחרי שנפלו קורבן למעשה שקר ומרמה יוצא דופן. 

בימים אלה מתחוללת דרמה של ממש בשכונה החרדית הקיצונית, שלא משאירה אף אחד אדיש. "הוא אולי לא ניסה לקחת מאיתנו כספים, אבל השאיר אותנו ומשפחות שלמות אחרות עם לב שבור", מספר אחד הקורבנות.

האיש בעל אלף הזהויות

תחילת הפרשה לפני כשלושה שבועות, אז פירסם האתר 'בחדרי חרדים' כי משפחות שישא וברוין ממאה שערים, מהמשפחות המוכרות ביותר בציבור החרדי בעיר, מצאו בן דוד אובד מרוסיה וכי בקרב המשפחות ההתרגשות גדולה. בני המשפחה קיבלו הודעה מאדם שהזדהה כג'ייקובס בראון, שהיה בקיא בפרטי משפחתם עשרות שנים אחורה. לאחר בירור שמחו המשפחות לגלות כי אותו בראון הוא בן דודם, אחרי ששנים ארוכות חשבו שאביו - דודם, נרצח בשואה.

עוד הם גילו כי הוא הקים משפחה מעבר לים וסברו שכעת התגלה בן הדוד האובד. השמועה פשטה כאש בשדה קוצים והדרמה בקרב המשפחות המוכרות ריגשה את תושבי השכונה. אך שמהר מאוד התברר סיפור שונה לחלוטין. בן הדוד, כך פורסם בידיעה נוספת באתר החרדי, הוא נוכל סדרתי וערמומי שביצע את מעלליו ברחבי העולם והצליח להונות משפחות רבות בסיפורי מעשיות. 

אלא שמבדיקת מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" עולה תמונה מדאיגה הרבה יותר, ולפיה משפחות שישא וברוין לא היו היחידות שנפלו קורבן לאותו ג'ייקובס בראון. מהבדיקה עולה כי לפחות עוד ארבע משפחות נוספות נפלו ברשת שקריו, ובהן גם ניצולת שואה. האחרון הציג את עצמו בשורה ארוכה של זהויות, ובין היתר הזדהה כאמור כג'ייקובס בראון, אך גם כשלמה או יעקב ובשם משפחה שמתאים למשפחה שניסה להונות.

השיטה: מחקר באילן היוחסין

מבדיקת המקרים אפשר לזהות את דרך הפעולה של אותו נוכל, שבאמצעות אילנות יוחסין שאיתר ב'יד ושם' הסתנן לשורה של משפחות ברחבי העולם ושבר את לבבותיהן. החשש בקרב חלק מהמשפחות היה שאם הן לא היו עולות על התרמית - אולי הוא היה מצליח גם להוציא מהן כספים. "בהתחלה הוא ביקש לברר פרטים על סבא שלנו מהעיירה צ'נגר בהונגריה. הוא אמר שגם המשפחה שלו משם ולכן ברצונו לברר קשר משפחתי איתנו", סיפר השבוע אחד מבני משפחת שישא.

"אחרי כמה ימים הוא יצר קשר וסיפר לנו שהוא בן דוד שלנו והציג את עצמו כבנו של דוד שלנו שנרצח בשואה. בהתחלה התקשינו להאמין לו, אבל הוא התחיל לירות לכל הכיוונים עם שמות והיסטוריה של המשפחה שלנו לפרטי פרטים. הוא שלט בפרטים הכי קטנים. באותו הרגע ההתרגשות הרקיעה שחקים, המשפחה היתה בהלם מגילויו של בן הדוד האובד".

"בן הדוד האובד". סיפורי בדים

בן המשפחה מוסיף כי בהמשך הקשר התנהל באמצעות התכתבויות במיילים. "הוא הציג את עצמו כמי שמתגורר ברוסיה וכבן יחיד לאביו, דודנו", הוא מספר. "באותו שלב הוא כל הזמן שלח עוד ועוד אינפורמציה על המשפחה שלנו והדודים שלנו, וזקני המשפחה התפעלו מכך שהוא מכיר ויודע כל כך לעומק. כל דוד ידע קצת, אז לקחנו את המידע, הצלבנו מול כל המשפחה, ולאט לאט הרכבנו את הפאזל וראינו שהבן אדם יודע הכול, כולל הכול".

תפנית בעלילה 

אלא שבשלב מסוים הגיעה התפנית בעלילה. "אחרי שהתפרסמה הכתבה על איתור בן הדוד האובד קיבלנו פנייה ממשפחה מארצות הברית שראתה את הכתבה. אחד מבני המשפחה פנה אלינו ואמר: 'תבדקו טוב־טוב, מדובר בנוכל'", מספר בן המשפחה. לאחר בדיקה התברר כי אותו אחד שהציג את עצמו למשפחות ברוין ושישא כ'גייקובס בראון' מרוסיה, הציג את אותו סיפור לשתי משפחות מארה"ב. "כששמענו את הסיפור של אחת המשפחות האמריקאיות התייעצנו איתם מה לעשות", מספר שישא.

"לבסוף, בעצתם, המשכנו איתו את הקשר לעוד מספר ימים בניסיון להבין מי זה הנוכל הזה, מה המטרה שלו ולמה הוא עושה את זה לכל כך הרבה אנשים. בסופו של דבר הוא לא לוקח כספים אלא רק מתערבב ומתערה בקרב כל אותן משפחות, כשלכולם הוא מציג סיפור משכנע".

במשפחת שישא החליטו להתעמת עם אותו 'ג'ייקובס בראון'. "זה קרה כשהוא הרים טלפון וסיפר שהוא בארץ וברצונו להיפגש למחרת", מספר בן המשפחה. "ערב לפני כן קיבלנו מהמשפחה מארצות הברית את התמונות שהוא שלח להם וגילינו שאלה אותן תמונות שקיבלנו אנחנו. כאן הבנו סופית שהוא נוכל. קבענו פגישה לבוקר. חששנו ממנו כי לך תדע מי הבן אדם, אז בחדר הסמוך ישב מאבטח חמוש על כל צרה שלא תבוא".

הציג להם תמונות שווא של קרובים אבודים

וכך, במשך שעה וחצי ישב ג'ייקובס בראון וענה לשאלות בני המשפחה כשהוא מגלה בקיאות בהיסטוריה המשפחתית, תוך שהוא מבקש שלא יצלמו אותו בשום פנים ואופן מאחר שהוא חושש לחייו, כלשונו. "הוא ירד לרמה של שמות של סבים וסבתות וילדים שנרצחו בשואה וכל מיני קרובי משפחה עלומי שם. הוא לא היה עם ניירות או נייד - הכול נשלף לו מהראש. ואז שאלנו אותו על כל מיני סוגי מאכלים הונגריים שאוכלים במשפחה שלנו כבר דורי דורות. את זה הוא כבר לא ידע והחל להסתבך". 

בשלב הזה התערב אחד מבני המשפחה והחל להטיח בו את העובדות. "אתה משקר לנו. למה אתה עושה את זה? למה אתה שובר לכל כך הרבה אנשים את הלב?" הוא ירה לעברו, כשהוא מציג לו תמונות שלו תחת זהויות שונות שאותן הציג למשפחות בארץ ובחו"ל. כשהבין שהטבעת סביבו התהדקה החל הנוכל להודות אך ביקש את רחמי המשפחה. "כל מה שאמרתי לכם זה לא מידע שאני יודע. מדובר בדיבוק שחדר לתוך הגוף שלי והוא מדבר מהפה שלי", אמר.

בתיעוד שהעבירה המשפחה ל"ידיעות ירושלים" נראה אותו נוכל כשהוא מנסה לברוח מהמקום לאחר שבני המשפחה ביקשו ממנו תעודת זהות אך נבלם בידי המאבטח. 

"לאחר שניסינו לתחקר אותו שחררנו אותו בלית ברירה מכיוון שלא היתה לנו עילה חוקית לעצור אותו", מספר בן המשפחה. "חוץ מלבבות שבורים הוא לא לקח דבר".

"היינו בהלם"

אותו נוכל לא עצר במאה שערים. כך למשל, מול משפחת וייס מבני ברק הוא הזדהה כשלמה. "קרוב משפחה שלי מארה"ב קיבל ממנו פנייה באמצעות המייל, כשהוא השתמש בשם האבא של חמותו", מספר אברהם וייס, שהיה בטוח עד לאחרונה שגם הוא גילה בן דוד חדש. "אחרי שהוא קיבל ממנו כל כך הרבה פרטים מדויקים, הדוד המרוגש סיפר לו שיש לו דודה ששרדה את השואה והוא ישמח לחבר ביניהם. אז הוא אמר לו: 'לא, אני לא בנוי לקשר עם המשפחה'. הוא סיפר לקרוב משפחתי שהוא מתגורר בקזחסטן והוא מגיע מדי פעם ארצה".

לאחר מספר חודשים של לחצים אותו 'שלמה' הסכים להיפגש עם המשפחה. "הוא נפגש עם חמותי ואחים שלה", מספר וייס. "היתה לנו בעיה עם הסיפור, כי הוא סיפר שלאבא שלו קראו חיים ואותו דוד כפי הידוע לנו נפטר בהיותו ילד קטן. זה לא הסתדר. אחרי שישבו איתו שעתיים והוא ידע את ההיסטוריה שלנו כל כך טוב, כולל מי התחתן עם מי וכמה ילדים היו לכל אחד ואיזה שמות היו להם, פתאום זה נשמע כל כך אמין שהמשפחה השתכנעה שכל השנים הם טועים לגבי הסיפור ושהאח שנפטר הוא בכלל לא חיים אלא נפתלי ושאחרי השואה הוא ברח לרוסיה עם מסמכים מזויפים תחת השם של האח. 

"לאחר מכן ניסינו להזמין אותו אלינו לשבת. אחרי חודשיים של תחנונים הוא הסכים. כל המשפחה הגיעה ממרחקים, היתה התרגשות עצומה, כל השבת הוא סיפר את כל הסיפורים על המשפחה ולכולם נעתקה הנשימה. בהמשך הוא אמר לנו שהוא חוזר לביתו בקזחסטן, אבל הוא סירב לבקשתנו לתת לנו מספר טלפון. הוא סיפר שזה מסוכן לו ועדיף שנתכתב במיילים".

וכך המשיכו וייס ואותו 'שלמה' להתכתב במשך חודשים ארוכים. "אחרי שנה יצאתי עם המשפחה למסע שורשים, אז הצעתי לו להצטרף", נזכר וייס. "הוא התחמק ואמר שאם יגיע הוא עלול לאבד את האזרחות בקזחסטן. אחרי זה שלחנו לו עדכון במייל והוא ביקש לדעת אם דירה של סבתא רבא כלשהי עדיין קיימת ואפילו ידע את הכתובת".

הטוויסט בעלילה הנוכחית אירע חודשיים אחר כך, ערב ראש השנה האחרון. "שלחתי לו מייל ובישרתי לו שנולד לי בן. הוא היה מגיב תמיד בערך אחרי יומיים־שלושה, אבל פה הוא לא הגיב", מספר וייס. "אחר כך הזמנו אותו לחתונה משפחתית ושוב הוא לא הגיב. חייגנו למספר הישראלי שלו והוא לא היה מחובר. פה התחלנו לחשוד. בדקתי עם שליח חב"ד בקזחסטן, והוא סיפר לי שבית הכנסת שבו 'שלמה' סיפר לי שהוא מתפלל בכלל לא קיים. הייתי בהלם. לפני שבוע הגיעה אלי הידיעה על איתורו של בן הדוד האובד. הסיפור צלצל לי, פניתי למשפחה, וגיליתי שיש לנו את אותן תמונות ומדובר באותו נוכל".

"ידיעות ירושלים" ניסה להשיג את תגובתו של האיש באמצעות המספר שאיתו יצר קשר עם המשפחות, אך הקו לא היה מחובר.