תזמורת הבארוק הירושלמית (צילום: מתוך עמוד ה - YouTube של הלהקה)

"עיריית ירושלים כפתה על תזמורת הבארוק ירושלים לבטל שני קונצרטים מחר במסגרת פסטיבל "פנטזיה קולית". אחד היה אמור להתקיים בכנסיה הסקוטית והשני בימקא. למה? כנראה כי זה בשבת. אחרת למה?" 

את דברים אלה פרסם בפייסבוק ביום שישי האחרון השחקן והבמאי דרור קרן, ועורר סערה שעד היום לא נרגעה ובעיקר מעלה תהיות אודות סיבות ביטולן של שתי הופעות של תזמורת הבארוק הירושלמית שהיו אמורות להתקיים ביום שבת - ובוטלו ברגע האחרון. 

תזמורת הבארוק ירושלים היא התזמורת הראשונה בארץ המנגנת מוסיקת בארוק בכלי נגינה תקופתיים, בדרכי הביצוע ובטכניקות הנגינה שהיו נהוגות באותם הימים. התזמורת נוסדה בשנת 1989 על ידי נגן הצ'מבלו והמנצח פרופ' דוד שמר, מנהלה המוסיקלי עד היום. החל משנת 2006 מכהן מאסטרו אנדרו פארוט מאנגליה כמנצח לשם כבוד של התזמורת.

"הפסטיבל למוסיקה פנטסטית", התקיים לציון שלושה עשורים להיווסדה של התזמורת ובמסגרתו היו אמורים להיערך 11 מופעים, אך בפועל התקיימו 9. הקונצרט "חיי אישה ואהבתה" שהיה אמור להתקיים ביום שבת בבוקר בכנסיה הסקוטית - בוטל. הקונצרט "אנחה מתוקה" שהיה אמור להתקיים בשבת ב-16:00 אחה"צ באולם ימקא הבינלאומית, בוטל אף הוא. 

סיבת הביטול: השתיקה והתעלומה

אז למה ומי החליט על ביטול ההופעה? התגובה הרשמית של עיריית ירושלים שוללת את אחריותה לביטול ומפנה אצבע מאשימה ללהקה: ״עיריית ירושלים תקצבה את הפסטיבל המדובר במסגרת פרויקטים מיוחדים. מבין 11 אירועי הפסטיבל התזמורת ביטלה 2 קונצרטים מטעמים השמורים עמה. שאר הקונצרטים התקיימו כמתוכנן״, נמסר מדוברות העירייה. 

בפוסט שהסעיר את הרשת וגרף למעלה מ-1,400 שיתופים, מספר קרן את הסיבה האמיתית לטענתו לביטול: ״שום דבר לא היה בהפתעה. היו פרסומים, היו סיכומים, היו חזרות, נמכרו כרטיסים וגם הגיעה זמרת במיוחד מחו"ל לאחת ההופעות האלה ואתמול מישהו מהפקידים הדתיים במועצת העיר החליט שלא. מה פתאום. לא יקרה. אתמול חברי התזמורת קיבלו הודעה. "בוטל" וגם נרמז באופן שלא משתמע לשני פנים שלא תופץ סיבת הביטול כי זה "עלול להשפיע" על התמיכה העתידית של העירייה בתזמורת״. 

קרן ציין כי ״על אף החזרות, הפרסומים, על אף מכירת הכרטיסים, בלי הסברים, הודיעו לנגנים הקונצרטים בשבת ב-11:00 וב-16:00 בוטלו. תגובות פה גם של חברי תזמורת אחרות בירושלים ובמקומות אחרים בארץ, מעידות שזו לא הפעם הראשונה״.

בתוך כך בשיחה שערך מיינט ירושלים עם גורם בבתזמורת הוא סרב להתייחס לסיבת הביטול, וכן גם הנהלת התזמורת עצמה. 

חבר המועצה יוסי חביליו מסר בתגובה: ״העובדה שבוטלו דווקא שני הקונצרטים שתוכננו לשבת מעלה חשד כבד שהדבר נעשה בשל לחץ פוליטי. אני רואה את הדברים בחומרה רבה, שכן מדובר בשינוי של הסטטוס קוו, שכן קונצרטים כאלה התקיימו בעבר בשבתות. אני מבקש מהתזמורת לקיים את הקונצרטים שהיו אמורים להתקיים בשבת, אם הדבר עדיין אפשרי. אני מתכוון לדון על הנושא הזה עם ראש העיר, שאני בטוח שלא היה מעורב בכך על מנת למנוע ביטול אירועים כאלה בעתיד. אני מבקש כאן מכל מוסד תרבות או גורם אחר שיופעל עליו לחץ לא לקיים אירועים בשבת, לפנות אליי מיד. אני מתחייב לפעול על מנת שהאירועים האלה יתקיימו גם בשבת״.