כלבה. צילום: shutterstock

אנשי השירות הווטרינרי בסיוע פקחי רשות הטבע והגנים פעלו בשבוע האחרון בשכונות התפר נגד כלבים משוטטים באמצעות ירי חצי הרדמה וירי חי לעבר ההולכים על ארבע.

על פי מספר עדויות, ביום חמישי האחרון נצפו הפקחים מבצעים ירי חי לעבר כלבה בשכונת ארמון הנציב. "הפקחים הגיעו בשעות הבוקר ובמרחק לא רב מקו הבתים הראשון ביצעו ירי חי לעבר כלבה במקום", ציינה תושבת אחד הבניינים הסמוכים, "זה מטורף, אסור לבצע ירי בסמיכות לבתי מגורים. אני מזכירה - מדובר בחודשי הקיץ הרחובות שטופים בילדים. למה צריך לנהוג באכזריות כזו נגד בעלי חיים".

אותה תושבת התקשרה באותו היום למנהל השירות הווטרינרי, ד״ר אסף בריל ושאלה מדוע מבצעים ירי חי לעבר כלבים. האחרון לא הכחיש את האירוע וציין לדבריה כי "מדובר בפעילות של רשות הטבע".

בנוסף, בתחילת השבוע (א') ירו פקחי רשות הטבע והגנים יחד עם אנשי השירות הווטרינרי בעיריית ירושלים במספר כלבים באזור הר חומה, כתוצאה מהירי הכלבים נהרגו במקום. ברשות ציינו כי לאור תוואי השטח המורכב לא היה ניתן לבצע ירי של חצי הרדמה לעבר הכלבים, והירי בוצע בהתאם לפקודו.

מקרי הירי האחרונים מצטרפים לפציעת כלבה ביום רביעי בשבוע שעבר בשכונת גילה, לאחר שבעקבות ירי לא מדויק חץ הרדמה פגע בעינה של הכלבה וגרם לה לחבלה קשה. בעקבות אופי הפציעה המורכבת הכלבה פונתה לבית החולים הווטרינרי בית דגן ושם ציינו כי לא יהיה מנוס מלבצע עקירה של העין הפגוע. 

עו״ד שגיב לוי מהמחלקה המשפטית של עמותת ''תנו לחיות- לחיות'' התייחס לאירועים האחרונים: "אנו רואים בחומרה כל ירי לעבר כלבים חסרי בית בין אם ירי על מנת להורג או ירי חיצי הרדמה. יש שיטות טובות יותר, צריך לשקם את הכלבים ובשביל זה יש תחנות הסגר. עצם הירי ואי שליחה לנתיחה של לאחר המוות מקשה לדעת האם הכלב היה נגוע בכלבת, דבר שיכול לייתר את הצורך בהריגה של כלבים נוספים. אנו רואים בחומרה ירי חי לאור היום בחופש הגדול כשילדים ברחובות, עיריית ירושלים מפעילה קבלני משנה כמו רשות הטבע שלא בתחום שלה על מנת להשמיד כלבים". 

כזכור, לפני כשנתיים מנע בית המשפט העליון מעיריית בית שמש לבצע ירי חי לעבר כלבים וזאת לאחר שפעילים למען בעלי חיים הגישו עתירה נגד העירייה ושר החקלאות לאחר שנודע להם כי אלו מתכוונים לבצע ירי לעבר כלבים משוטטים בתחומי העיר.

העירייה: "בעלי חיים שונים חודרים לשכונות הקצה של ירושלים תוך סיכון בריאות ובטחון התושבים. השירות הווטרינרי מתמודד יום יום עם להקות כלבים יחד עם הרשויות הרלוונטיות. במסגרת זו פעל צוות של רט"ג בעיר ירושלים ביום חמישי, אליו הצטרך פקח השירות הווטרינרי ושוטר. פעילות הצוות התבצעה בהיתר ובתיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים ובכללם משטרת ישראל".

רשות הטבע והגנים: "פעילות משותפת של עיריית ירושלים, רשות הטבע והגנים ומשטרת ישראל בוצעה באזור הר חומה כנגד כלבים משוטטים שטורפים צבאים אשר נמצאים באזור ולאור דיווח על נשיכות ילדים. הפעילות בוצעה באישור ובפיקוח של שירות הוטרינרי של העירייה.

"כחלק מפקודת הכלבת ולאור מגבלות השטח לא ניתן היה לירות חיצי הרדמה בשל תוואי השטח בו נמצאו הכלבים והמרחק הרב. מרבית הפעילות בוצעה בשטחים פתוחים ולא בשטח המיושב. שימוש בחיצי הרדמה מבוצע בדרך כלל כאשר השטח מישורי והטווח קצר. לאחר הפעולה מתבצע פינוי למכון כילוי".