אחד הגנים בגבעה הצרפתית. צילום: פרטיי

מאבק חדש בגבעה הצרפתית, הפעם על רקע של חינוך: ראש העירייה אישר העברת שני גנים המשתייכים לחינוך החרדי למבנה שבו שוכנים כיום גן שפה וגן תקשורת. מי שמתנגדים בתוקף לשינוי הם הורי גן 'רגיל' שנמצא בצמוד, שטוענים כי במקום נוצרה אווירה מיוחדת של שני מוסדות החינוך, שתורמת לילדים מכל הצדדים.

"הילדים יחזרו אחורה"

ההתנגדות באה השבוע לידי ביטוי בהתאגדות של עשרות הורים נגד פינוי שני הגנים לחינוך המיוחד. תחילה היו אלה ההורים בגן התקשורת שפנו לחבר המועצה יוסי חביליו ('מצילים את ירושלים'), בהיותו אחד הנציגים של הציבור הפלורליסטי. "אנו הורים לילדים על הרצף האוטיסטי בגן התקשורת, ואנו פונים אליך לאחר שנודע לנו על כוונה לפנות את הגנים במתחם ולהעתיקם לשכונה אחרת לטובת הקמת גן חרדי", כתבו ההורים במכתב רשמי.

"הגנים עובדים קשה מאוד ומגיעים להישגים עם הילדים ונותנים להם את האופציה להתפתח ולהשתלב. מעבר מתוכנן זה עלול להוריד לטמיון את כל העבודה הקשה ולגרום לילדים לחזור אחורה!" מיד לאחר מכן פנו גם הורי הגן הסמוך, גן בחינוך הרגיל, בבקשה שלא לפנות את גני החינוך המיוחד. "אנו הורי גן מירב, חלקנו כבר מגדלים שם ילד שני ושלישי, מבקשים בכל לשון של בקשה לא להזיז את גני החינוך המיוחד ממתחם גולי קניה", כתבו עשרות הורים. "מירב במקצועיותה ובצניעותה הקימה מערך שילוב לתפארת יחד עם גלית מגן התקשורת ודסי מגן שפה, שילוב שממנו נתרמים יום־יום ילדינו, שילוב שאנחנו גאים בו".

חביליו. צילום: יואב דודקביץ'

חביליו רתם גם את פלר חסן־נחום ואת לורה ורטון, והשלושה, בתור 'הבלוק הפלורליסטי' (כפי שהוא מכנה אותם) בקואליציה, פנו לליאון בדרישה לבטל את ההעברה הצפויה. ליאון, כצפוי, לא אהב את המרד בקואליציה שלו. חבר המועצה: "המהלך המתוכנן של מנח"י עלול לגרום למתחים מיותרים בין האוכלוסיות בשכונה ויפסיק גם את השילוב הנפלא המתקיים בין גני החינוך המיוחד לגנים הרגילים. נפעל למציאת פתרונות אחרים בשכונה לגנים החרדיים, כאלה שימנעו את הצורך להוציא את גני החינוך המיוחד".

מהעירייה נמסר: "עיריית ירושלים החליטה להעביר ילדים, תושבי שכונת הגבעה הצרפתית מהמגזר החרדי, מדירות ששימשו כגנים, וכבר אינן כשירות לכך, למבנים ראויים. במבנים הללו שכנו שני גני חינוך מיוחד. שני גני החינוך המיוחד ימשיכו לפעול באותה מתכונת בדיוק ויועברו, תוך שיקול דעת מקצועי, קרוב יותר למקום מגורי התלמידים. המסגרות של החינוך המיוחד ימשיכו יחד, כל אחת עם התלמידים שאינם עולים לכיתה א'.

"מדובר בילדי גנים מהחינוך החרדי, משפחות תושבות השכונה מזה שנים. הילדים יעברו למבנים הללו מדירות בשכונה אשר אינן ראויות לשמש כגני ילדים. מדובר בהחלטה מקצועית של מינהל החינוך, לאחר שנבחנו כל האפשרויות האחרות באופן יסודי. ראה העירייה, בחן אישית את כל האופציות ואימץ את ההחלטה המקצועית של ראש מינהל החינוך.נמשיך ונעקוב אחר כל ילד ונוודא שקליטתו נעשית במקצועיות וברגישות.  הדיאלוג עם נציגות תושבי שכונת הגבעה הצרפתית מתקיים כל העת".