ליברמן. צילום: שאול גולן

הסיפור שלא סופר על התערבותו של אביגדור ליברמן למען משה ליאון: ההתכנסות הבהולה של שר הביטחון לשעבר עם החרדים בבית החייל. וגם: האם היעדר התמיכה של בנימין נתניהו בליאון בבחירות לראשות העירייה השפיע גם על המשבר האחרון של ליברמן עם נתניהו?

בין הפטיש לסדן

בסוף השבוע האחרון פוזרה הכנסת ה־21, חודש בדיוק לאחר השבעתה. הימים האחרונים היו ללא ספק מהקשים שידע ראש העירייה מאז שנבחר לתפקיד לפני כחצי שנה. עם התעקשותו של ח"כ ליברמן כי חוק הגיוס יישאר ללא כל שינוי והעימות שבו פתח עם המפלגות החרדיות, הבין ליאון שהקרב המדובר יגיע עד אליו. הסיבה: המפלגות החרדיות שתמכו בבחירתו של ליאון לראשות עיריית ירושלים היו בטוחות שתמיכתן במי שנחשב לאחד האישים הכי מקורבים לליברמן תרכך את ליבו של המתפטר הסדרתי.

אלא שמיד עם פיזור הכנסת הבהירו מספר חברי מועצה חרדים כי המלחמה של ליברמן תעלה לו ביוקר בערעור יציבות הקואליציה של איש אמונו - משה ליאון. למשימה של הרגעת הרוחות נשלח כמובן היועץ המשותף של ליברמן וליאון, אבי אבוחצירא. אחרי מאמצים מרובים הצליח האחרון במשימה, אבל במפלגות החרדיות טוענים כי זה אינו סוף הפסוק.

מגייסים את 'הבוס'

בתחילת השבוע התנער ליאון מליברמן באומרו כי הוא חלוק עליו ומתנגד למהלכיו. זאת  בעוד הח"כ הבהיר בראיון טלוויזיוני כי הוא ומפלגתו 'ישראל ביתנו' לא תמכו בליאון ולא היה דיל בינו לבין המפלגות החרדיות על חוק הגיוס. דיל אולי לא היה בסופו של דבר - אבל נסיונות להשיגו, והכל עם התערבות אישית של ליברמן בהיותו שר הביטחון - היו גם היו.

וכך זה התנהל: הסיבוב השני בבחירות לראשות העירייה התקיים ביום שלישי 13 בנובמבר. אחרי ההפסד של יוסי דייטש, מועמדה של 'אגודת ישראל', בסביבתו של ליאון החליטו לעשות הכל על מנת לגייס את תמיכת דייטש ומפלגתו. ולמי פונים? ל'בוס' ליברמן. זה קרה ביום שישי, ארבעה ימים בלבד לפני הסבב השני. השעה: 8:30 בבוקר. המקום: בית החייל בירושלים. המשתתפים בפגישה: שר הביטחון עצמו, יועצו אבי אבוחצירא, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויועצו הבכיר מוטי בבצ'יק, סגן שר החינוך מאיר פרוש ויוסי דייטש, המועמד שהפסיד בסבב הראשון. הנושא: תמיכת 'אגודת ישראל' בליאון.

על הפרק: התפקידים שתקבל המפלגה תמורת התמיכה, דרישת 'אגודת ישראל' להיות מעורבים בקביעת זהותו של מנכ"ל העירייה הבא ודרישות נוספות. כל זה קורה כשהמועמד - משה ליאון, כלל אינו נוכח בפגישה, כשבשמו מנהלים את העניינים השר ליברמן ואבוחצירא. ועד כמה ירדו שם לפרטים? נוכחים בשיחה מספרים כי התנהל ויכוח סביב דרישת 'אגודת ישראל' לקבל לידיה את תיק התכנון והבנייה וכן כמה סגנים הם יקבלו.

ליאון עם בבצ'יק - היועץ הבכיר של ליצמן

לבסוף, בעקבות מלחמות פנימיות במפלגה החסידית, לא ניתנה התמיכה ודיל רשמי אכן לא נחתם. בכירים ב'אגודת ישראל' טוענים השבוע כי מאז שנכשל הניסיון לדיל בין ליאון לאנשי 'אגודה' - הם מרגישים כי ליברמן הפך הרבה יותר מיליטנטי כלפיהם.

ירושלים בראש שמחתינו

בשבוע שעבר, עם התפזרות הכנסת, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים ובה נשא נאום תוקפני במיוחד כלפי ליברמן. "בשנת 2018 ליברמן מנע בחירת ראש עירייה חילוני לירושלים, עופר ברקוביץ', בדיל שסגר עם ש"ס ודגל התורה", אמר ראש הממשלה. נתניהו לא בחר במקרה להזכיר את הבחירות בבירה. הנושא היה על השולחן בשיחות המשא ומתן להרכבת ממשלתו החמישית - לכל אורך הדרך. ליאון, שצפה את מה שעלול להתרחש, ניסה בחודש האחרון לתווך בין ליברמן למפלגות החרדיות.

בשיחה של ליאון בשבוע האחרון עם אחד מחברי הכנסת החרדים הבהיר ראש העירייה לח"כ כי פעל להרגעת הרוחות, אך לדבריו ליברמן מנע ממנו להתערב במגעים. הסדר הכרונולוגי של האירועים בשבועיים האחרונים ממחיש את הכעס של ליברמן. יתכן כי חלק מכך תלוי בסירוב של נתניהו לתמוך בליאון בשתי הבחירות האחרונות לראשות העיר

דייטש. צילום: יואב דודקביץ'

במהלך הדיונים עם החרדים, כשהיה ברור ל'ליכוד' שהמשא ומתן עם מפלגת 'ישראל ביתנו' מגיע למבוי סתום, גויס פותר המשברים מספר 1 של נתניהו - השר זאב אלקין. ליברמן לא שש לשתף פעולה עימו. גם כאן יתכן כי חלק מכך תלוי בעובדה שאלקין יתמודד מול ליאון - מקורבות של שר הביטחון לשעבר

למעשה, החרדי היחיד שזכה בשבוע שעבר לפגישה אישית עם ליברמן כדי לנסות לרכך את ליבו במשבר הקואליציוני הוא יעקב קנייבסקי, נכדו של מנהיג 'דגל התורה', הרב חיים קנייבסקי. תזכורת: הנכד היה גם מי שהוביל את ציר התמיכה החרדית בליאון בבחירות לראשות העירייה.

תגובת 'ישראל ביתנו': "ליברמן, כחבר קרוב של ליאון זה עשרות שנים, ניסה לעזור לו ברמה האישית היכן שהיה יכול ותו לו".