כך ייראו מכללות צה"ל. הדמיה: הרשות לפיתוח ירושלים

"בניית בסיס צבאי סגור לא ימנע ולא ישפר את איכות השכונה" , כך מסרה דלית ארמוזה מראשי המאבק נגד הקמת מכללות צה"ל במורדות עין כרם.

על פי ההחלטה שאושרה אתמול (א') על ידי ועדת המשנה המחוזית להתנגדויות שטח המכללות יצומצם לטובת הרחבה של השטח הציבורי הפתוח. בנוסף צה"ל מתכנן לבנות מתקן ביטחוני עצום בגודל של 20 אלף מ"ר .

"בהחלטת המחוזית אין שום איזכור ואין התייחסות על המתקן הבטחוני שיוקם בתוך בסיס המכללות. תמוהה שהתוכנית אושרה למרות שבהפקדה לא בקשו מראש הקמתו", הוסיפה ארמוזה, "זו דרישה חריגה והיה צריך לבקש עליה אישור מראש ולהציג דרישה זו גם לתושבים ולא ליידע את כולם בדיעבד. במידה ויוקם הוא יהווה מפגע בריאותי ובטיחותי לתושבי השכונות".

"בניית בסיס צבאי סגור לא ימנע ולא ישפר את איכות השכונה. זו אשליה. הרי בפרוש כתבו 'מקום נגיש לכניסה ויציאה מעיר' זה מה שחשוב לקצינים, רק מוסדות שמשרתים את הקהילה ויוצרים עניין וחיבורים בין אנשים יכולים לשפר איכות חיים ולחזק את השכונות דרום מערב העיר (קריית יובל עיר גנים וקריית מנחם) ".

התוכנית כוללת הקמת קמפוס חדש שיקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ויכלול שמונה בית ספר להכשרות צבאיות שונות, מבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט, בניינים למנהל וכן מתקני מגורים. הבינוי המוצע בתוכנית הינו בגובה של 3-5 קומות.

"שערורייה ציבורית"

אברהם שקד, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בירושלים והרי יהודה: "ועדת המשנה להתנגדויות לא אישרה רק את מכללות צה"ל, אלא גם מתקן ביטחוני עצום שקיומו ומהותו הוסתרו לא רק מציבור המתנגדים, אלא גם ממליאת הוועדה המחוזית, שאישרה את הפקדת התכנית. הודעת מינהל התכנון, היא דוגמה ומופת לידיעה שקרית – פייק ניוז.

"ניכוס השטח הציבורי, עבור צה"ל, תוך התעלמות מצרכי התושבים הנוכחיים והעתידיים והסתרת המידע החיוני מהוועדה ומהציבור, הם שערורייה ציבורית וחרפה, לכל מי שנתן לה יד. החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול בכל דרך אפשרית, יחד עם תושבי השכונות ושאר המתנגדים למיקום מחנה המכללות, כדי לבטל את התכנית ולהעביר את מכללות צה"ל למקום ראוי אחר".

הקמת הבסיס גם תפגע קשות בעין כרם כאתר תיירות

חברי המועצה לורה ורטון, יוסי חביליו ופלר חסן-נחום מסרו: "אנו מופתעים ומאוכזבים מההחלטה למקם את מכללות צה"ל בעין כרם. התנגדנו לתכנית ונמשיך להתנגד לה ולתמוך במאבק התושבים כנגד התכנית.

"אנו מברכים על כוונות צה"ל להעביר את המכללות לירושלים אך שכונת עין כרם אינה המקום המתאים. אין לסגור 30 דונם בסמוך לשכונות מגורים לשטח צבאי סגור. הקמת הבסיס גם תפגע קשות בעין כרם כאתר תיירות, תרבות, ומורשת בעל חשיבות עולמית. האזור אמור לעבור התחדשות עירונית ובנייה מסיבית וייצור מפגע תחבורתי באזור נעדר תכנית כוללת. במהלך הדיונים בוועדה שהופתענו לגלות שבנוסף למכללות אמור להיבנות במקום גם מתקן בטחוני שאנו סבורים שאין לו מקום בלב אזור מגורים, דבר העומר בסתירה למדיניות הממשלתית בנושא".

מתנועת 'התעוררו'ת נמסר: "הוועדה לא בחנה ברצינות את חלופת הר הצופים העדיפה על החלופה הנבחרת הן מבחינה תחבורתית והן בהיבט חיזוק הגבעה הצרפתית ותחושת הביטחון באיזור. התעלמות הוועדה מעמדת רוב חברי המועצה, ועדי התושבים, והמנהלים הקהילתיים -מקוממת.

"נמשיך לפעול לשינוי ההחלטה, ונביא אותה בשנית לשולחן המועצה כבר בישיבה הקרובה. במקביל, אנו בוחנים אפיקי פעולה נוספים ביחד עם ועד הפעולה כדי לשנות את ההחלטה שהתקבלה".

"זו הפרה של הבטחת ראש העירייה הקודם"

יו״ר שדולת ירושלים בת קיימא, נעמי צור: "החלטת הוועדה המחוזית לדחות את כל ההתנגדויות  ולאשר את המיקום של מכללות צה"ל במורדות אורה על הנוף ההיסטורי הרגיש של אגן עין כרם, מאכזבת מאד. כאשר חלופת הר הצופים עונה על כל דרישות משרד הביטחון לא היתה שום הצדקה להיכנע לחלופת עין כרם. עבור ארגוני שדולת ירושלים בת-קיימא זו הפרה של הבטחה של ראש העיר לפני הבחירות, לעשות כל מאמץ להחזיר את המכללות למיקומן המקורי בהר הצופים, החלטה שנתמכה גם על ידי מועצת העירייה".

ראש העירייה, משה ליאון: "לאחר שבדקתי את כל החלופות שהוצעו, ולמרות שגם אני תמכתי באחת מהן, תפקידו של ראש העיר הוא לשמוע את כל הצדדים, להסתכל על התמונה המלאה, ולהחליט. החלטתי שהמכללות יהיו בעין כרם כשלנגד עיני עומדת טובת ירושלים בלבד. מעבר המכללות לעיר יתרום רבות לירושלים ואני שמח על כך. העיר ירושלים תקבל את המכללות הצבאיות בחיוך".

ביקשנו את תגובת הרל"י לנושא אולם היא טרם נמסרה.