השרה רגב. הכל התחיל אצלה. צילום: יריב כץ
רוצים לעשות תרבות בעיר? קודם תצהירו נאמנות למוסדות מדינת ישראל. זו ההצעה בה תדון בקרוב הוועדה העירונית המייעצת לתמיכות במוסדות תרבות.

ההחלטה על בחינת הנושא התקבלה בעקבות דרישת חבר הוועדה אריה קינג, שדרש כי תמיכה כספית במוסד תרבותי ירושלמי, תחייב אותו לפני כן להצהיר נאמנות למוסדות מדינת ישראל. הצעתו של קינג גררה דיון סוער, בין היתר אל מול חבר המועצה יוסי חביליו, אך למרות זאת דרישתו של קינג לא נפסלה, והיא תידון בקרוב.

קרב הסגנים לעתיד

הוועדה התכנסה ביום ראשון בשבוע שעבר, ללא מי שעומד בראשה - ראש העירייה משה ליאון. היא דנה בקריטריונים לתמיכה במוסדות תרבות. דווקא תמיכת העירייה בבית הפתוח עברה יחסית בשלום, אולם הדרמה החלה כאשר איש הימין אריה קינג ('מאוחדים') דרש להכניס קריטריון לפיו מוסד תרבות שתוקף את אחד ממוסדות המדינה לא יקבל תמיכה מהעירייה. באותו זמן לא נכחו חברי האופוזיציה מ'התעוררות' אך חבר הקואליציה חביליו ('מצילים את ירושלים') ניסה להילחם בהצעה של קינג. הוא טען כי היא תפגע בחופש הביטוי של מוסדות התרבות ותהווה ניסיון לסתימת פיות משיקולים פוליטיים.

לאחר שהדיון בין הסגנים העתידיים של ליאון עלה לטונים גבוהים, הוחלט ברוב קולות להעביר את הנושא לבדיקת הוועדה המקצועית. חבר מועצה נוסף שנכח בדיון, יוחנן ויצמן מאגודת ישראל העלה הצעה לפיה רק מוסדות תרבות שסגורים בשבת יקבלו תמיכה אולם הצעתו נדחתה על הסף.

נושא הנאמנות בתרבות עלה לפני למעלה משנה וחצי, וזכה לאישור השרים בדיוק לפני שנה. מי שעמדה מאחוריו היא שרת התרבות והספורט, מירי רגב.

אלא שלפני כחצי שנה הממשלה הפילה אותו. עד אז, החוק צעד על המסלול הבטוח בדרך לאישור. הוא קבע כי  יש לשלול תקציבים מגופים נתמכים ש"חותרים" תחת ערכי המדינה וסמליה. כך לדוגמה, יישלל תקציב ממוסדות תרבות שיפגעו בסמלי המדינה או יבזו אותם, יציינו את יום העצמאות אבל או ישללו את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. הצעת החוק קשרה לראשונה באופן הדוק בין תכנים אמנותיים ובין תקצוב ותמיכה שמקבלים יוצרים ממוסדות תרבות מהמדינה.

בפברואר האחרון, שבועיים בלבד לפני פיזור הכנסת, החוק נפל. כעת נראה אם הוא יקום לתחייה בגרסה ירושלמית. לדברי השרה רגב, היא מתכוונת להמשיך ולהילחם על חקיקתו, אולם לא נראה שהמציאות הפוליטית החדשה תאפשר זאת.

קינג: "חובתי לעצור את התופעה באופן של מניעת כספי ציבור לארגונים שנותנים לגטימציה ובמה לגורמים ואנשים שפועלים לקידום אמונתם באמצעות רצח יהודים".

חביליו: "חופש הביטוי חשוב במיוחד בהתייחס למוסדות תרבות שאמורים לבטא באמצעות אומנות גם דעות שאינן דעות השלטון".