ליאון. צילום: אלכס קולומויסקי

למקומות, היכון – יוצאים לדרך. ביום חמישי הבא יציג ראש העירייה הנכנס משה ליאון את הקואליציה החדשה שלו, שנכון לכתיבת שורות אלה כוללת 17 חברי מועצה.

השבוע (ג) חתם ליאון הסכמים קואליציוניים עם שותפיו החרדים מדגל התורה וש"ס. יחד עם הליכוד, הבית היהודי וסיעת מאוחדים, עמם כבר חתם בשבוע שעבר, הוא הצליח להשיג 17 חברים.

בסביבתו של ליאון בטוחים כי עד שבוע הבא אמורים להצטרף אליהם עוד תשעה נוספים – שבעת חברי 'התעוררות', יוסי חביליו ('מצילים את ירושלים') ויהודה בן יוסף ('ירושלים תצליח'), מהלך שאמור לסדר לראש העירייה הנכנס קואליציה רחבה שתהפוך את חייו בכיכר ספרא לפשוטים יותר. בסביבתו של ליאון אומרים שגם חיים אפשטיין, נציג 'בני תורה', צפוי להיות בקואליציה כמו בקדנציה האחרונה של ניר ברקת, בשינוי גדול אחד – הפעם הוא לא יהיה סגן ראש העירייה.

מיד לאחר חתימת ההסכמים עם הסיעות החרדיות ארז ראש העירייה הנכנס את פקלאותיו ועלה על טיסה לניו יורק, שם ישהה לחופשה קצרה יחד עם זוגתו וילדיו. ליאון צפוי לשוב ארצה בלילה שבין ראשון לשני.

תופרים תיקים. החתימה על ההסכמים הקואליציוניים הביאה איתה גם תופעה מעניינת. כפי שמסתמן כרגע, כולנו נאלץ להתרגל בעתיד הקרוב ללא מעט תיקים, חלקם חדשים, אחרים שפוצלו מתיקים קיימים, כולם בעלי מכנה משותף אחד: סממן חרדי מובהק, כזה שיתאים למועצה בעלת רוב מהמגזר. אז הכירו את התיקים החדשים: אגן העיר העתיקה, חינוך תורני ותיק ההקצאות.

הקרב בין ש"ס לדגל התורה הוא שהוליד את אחד מהתיקים החדשים. לפי ההסכם עם הסיעה, צביקה כהן יכהן כסגן ומ"מ ראש העירייה ויחזיק בתיק הכספים, בעוד חיים כהן יכהן כמשנה לראש העירייה ללא שכר וישמש כיו"ר ועדת ההקצאות. החידוש: עד כה הסתפקה עיריית ירושלים בוועדה, אך מכיוון שגם בש"ס וגם בדגל התורה רצו שליטה על ההקצאות בעיר, נמצא הפתרון - ועדת ההקצאות לש"ס ותיק ההקצאות החדש יילך לדגל התורה.

עוד בש"ס: אברהם בצלאל יכהן כסגן ויחזיק בתיק ספורט חרדי ובתיק חדש - חינוך תורני. מדובר בעוד פתרון יצירתי של צוותי המו"מ, כשלמעשה תיק החינוך החרדי פוצל ומהיום ש"ס תחזיק בתיק החדש. בנוסף, חבר המועצה שמואל מרציאנו ישמש כמחזיק תיק הקליטה וחבר המועצה החדש צביקה אסולין ישמש כמחזיק תיק קידום נוער.

להכשיר' את העיר העתיקה. דגל התורה תקבל בחלוקת השלל את תיק התכנון והבנייה, אותו יחזיק יו"ר הסיעה אליעזר ראוכברגר כפי שמסתמן כרגע יחד עם עופר ברקוביץ. דגל התורה תקבל כאמור גם את תיק ההקצאות, תיק התרבות התורנית, תיק החינוך החרדי, ושני סגני ראש העירייה - בהם יחזיקו ראוכברגר (שישמש גם כמ"מ ראש העירייה), וחבר המועצה ישראל קלרמן שיחזיק בתיק ההקצאות.

הכותל המערבי. צילום: לירן תמרי

בנוסף, גם דגל התורה תתהדר בתיק חדש - אגן העיר העתיקה. חבר מועצה מהסיעה הליטאית יהיה אמון על כל ענייני העיר העתיקה וסביבותיה. הסיבה: בקדנציה החולפת התקיימו במקום פסטיבלים ואירועים רבים, כגון תערוכות בהם הוגש אוכל שאינו כשר ועוד שורת אירועים להם התנגדו החרדים שהובילו לעימותים רבים עם ניר ברקת. בדגל התורה החליטו "להקדים רפואה למכה", כדבריהם ומחזיק התיק יהיה רשאי להטיל וטו על כל אירוע שכזה.

המטרה: להגדיל את כמות השגרירויות בעיר. ככל שעברו הימים השבוע תמונת חלוקת התיקים הלכה והתבהרה. חבר המועצה אריה קינג, שחתם כבר בשבוע שעבר על הסכם קואליציוני עם ליאון, ישמש כסגן ראש העירייה במחצית השנייה של הקדנציה ויחזיק בתיקי המינהלים הקהילתיים, מורשת ישראל, תנועות נוער ואיכות הסביבה. יו"ר הבית היהודי בעיר, חגית משה, תשמש כסגנית במחצית הראשונה ותחזיק בתיק החינוך ואלישע פלג מהליכוד ישמש אף הוא כסגן במחצית הראשונה ויחזיק בתיקי הספורט וחירום וביטחון.

   שגרירות ארה"ב בירושלים. בקרוב יהיו עוד? צילום: לירן תמרי

אלא שהג'וב אולי הכי מעניין הוא תיק קשרי החוץ, שצפוי בקדנציה של ליאון לקבל כיוון יוצא דופן. בשנה הראשונה של הקדנציה האחרונה החזיק בו חבר המועצה לשעבר דב קלמנוביץ, בהמשך הקדנציה מנהלת המחלקה בעירייה עזבה את תפקידה וקיומו של התיק הפך לחסר משמעות. כעת ליאון החליט להקים לתחייה את המחלקה, ומייעד לתפקיד את חברת המועצה פלר חסן נחום, שתשמש כמעיין שרת החוץ של עיריית ירושלים ותהיה מחזיקת תיק קשרי חוץ. חסן נחום דוברת ארבע שפות ובעלת ניסיון ארוך שנים בעולם הפילנתרופיה. גורם בכיר בכיכר ספרא אמר השבוע כי התיק צפוי להתמקד בשלוש מטרות: פילנתרופיה, מיתוג עיר הבירה בעולם, והדובדבן שבקצפת: פעילות שטח מול מדינות במטרה לשכנעם להעביר את שגרירותיהם לירושלים.

זריקת התעוררות לקואליציה. ליאון אינו מעוניין בקואליציה עם שליטה חרדית ובימים האחרונים השקיע את כל מאמציו בצירופה של סיעת 'התעוררות'. בסיעה הפלורליסטית אישרו השבוע לראשונה ל"ידיעות ירושלים" כי בתחילת השבוע הבא צפוי להיסגר הסכם קואליציוני עם ראש העירייה.

ברקוביץ. צילום: באדיבות התעוררות

בסביבתו של ליאון הגדירו את הפגישה האחרונה עם צוות המו"מ של 'התעוררות' כ"פגישה טובה", ובין הצדדים כבר הוחלפו מכתבים וטיוטות הסכם. אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, בתחילת השבוע ייכנס ברקוביץ לקואליציה. בין היתר יקבלו ב'התעוררות' את תיקי התרבות והעסקים, ועדת התמיכות, שני סגנים ועוד.

כאב הראש של ברקוביץ. ערב הבחירות האחרונות חתם יו"ר 'התעוררות' על הסכם קואליציוני עם יוסי חביליו, בו הוא מתחייב ללכת למו"מ כגוש אחד, כשבין היתר מובטחת לאחרון סגנות למחצית הקדנציה. הבעיה: עינב בר כהן, מספר 2 בסיעה הפלורליסטית, מחזיקה בהתחייבות לסגנות לקדנציה מלאה וברקוביץ עצמו אינו שש לוותר על שנתיים וחצי של משכורת.

חביליו הבין בימים האחרונים כי סיכויו לקבל סגנות נמוכים ושוקל ברצינות ישיבה באופוזיציה. מנגד, ליאון לא רוצה את חביליו כאופוזיציה לוחמת, וצפוי להיכנס לעובי הקורה ולמצוא פתרון שיאפשר את צירופו של חביליו לקואליציה.

עזר כנגדו. בינתיים נראה כי אגודת ישראל צפויה ללכת לאופוזיציה. אחרי הפגישה הקצרה, שהתקיימה בין הצדדים והסתיימה ללא תוצאות, גם בסביבת ראש העירייה נוטים להרים ידיים. ההצעה של ליאון לסיעה החסידית: תיקי הרווחה ושימור וסגנות ליוסי דייטש במחצית השנייה של הקדנציה. באגודת ישראל בחרו בשלב הזה לדחות את ההצעה, וכינו אותה "משפילה". בכיר בסיעה אמר השבוע כי "עקרונות הדת הם נר לרגלינו. ללא מסמך ברור על צרכי הדת והגנת האינטרסים החרדים בירושלים, אנחנו לא נהיה כגלגל חמישי בקואליציה. ההערכה אצלנו היא כי משה ליאון קיבל הוראה ממפלגות אחרות לא להכניס את אגודת ישראל בשלב הזה לקואליציה. נשמש כאופוזיציה לוחמת".