עצרת התפילה אמש בכותל המערבי. צילום: לירן תמרי

רחבת הכותל המערבי נצבעה אמש (ב') בגוונים פוליטיים כאשר גדולי הרבנים של הציבור הליטאי ביקשו לקיים במקום 'עצרת תפילה וזעקה למען קדושת ירושלים'. רבנים שהצהירו בתמיכתם במועמד משה ליאון זה מכבר וקראו להמונים להצביע עבורו.  

למרות שבמכתב שנשלח מטעמה של הקרן למורשת הכותל למארגני העצרת בו צוין במפורש כי אין לקיים במקום נאומים או הצהרות פוליטיות, בסיום העצרת ביקשו הרבנים מאלפי החסידים שהגיעו להצביע למשה ליאון.

הרב שלום כהן ציין: "מסכן מי שלא יפעל לפי המכתב של הרב קיינבסקי", מכתב שהוציא הרב שעות אחדות לפני העצרת ובו נכתב: "כל הנמנע מלהצביע למשה ליאון הרי שותף בכל החילולי שבת והקדושה והטהרה והחילול".

בנוסף הרב נצפה כאשר הוא אוחז בידיו דף מסרים בו נכתב: "יה״ר מלפניך שיהיה הצלחה גדולה בבחירות בירושלים ביום שלישי ויבחר ראש העירייה ששומר תורה".

הקרן למורשת הכותל בתגובה: "הקרן אישרה, מאשרת ותאשר כל סוג של תפילה בכותל המערבי על פי מנהג המקום.  גם בתפילה זו התחייבו מארגני העצרת כי לא יינשאו נאומים, לא יוצבו שלטים ולא תיעשה כל פעולה פוליטית (רצ"ב). יש לציין כי בבקשה על התפילה אמש ביקשו המארגנים להתפלל על קדושת ירושלים ועל תושבי הדרום וכך היה.

"בסיום העצרת, לצערנו המארגנים הפרו את ההנחיות והסיכומים שהתחייבו עליהם שוב דקות אחדות לפני כן והקרן תבחן זאת לעומק.

"הקרן תמשיך לשמור על קדושת הכותל המערבי כמקום תפילה ללא שום קשר לפעילות פוליטית כלשהי".

דגל התורה: "אכן טעות אנוש שנשיא מועצת החכמים שרצה לברך את הקהל לא היה מודע למגבלה החוקית אמר פסק הלכה. התנצלנו בפני הרב על החריגה מהנוהל".