פח מוטמן בעיר. העיקר לא לפגוע בסטטוס קוו. צילום: שלומי כהן
חיישנים שיתריע על פחים מלאים? רק לא בשבתות: פרויקט חדשני של עיריית ירושלים, שבמסגרתו יוצמדו חיישנים מיוחדים בפחי האשפה המוטמנים, הצליח לעורר את זעמם של גורמי דת שונים בעיר. אחרי שאלה איימו במחאה, בכיכר ספרא החליטו כי החיישנים לא יפעלו במהלך השבת.

בעירייה החלו בשבועות האחרונים בביצוע פיילוט שבמסגרתו הוכנסו חיישנים לפחי אשפה טמוני קרקע במספר שכונות. על פי הפיילוט, מדי ארבע שעות יעביר החיישן לחמ"ל העירוני דיווח על נפח האשפה בפח. בהתאם לכך, משאיות האשפה יכוונו על ידי החמ"ל העירוני קודם כל לפחים המלאים, ובכך ייחסך זמן לעובדי התברואה, וייחסכו גם משאבים שהתבזבזו עד היום על פינוי פחים ריקים.

בכיכר ספרא כבר החלו לשבח את הפיילוט המוצלח מקיר לקיר, אלא שאז נודע על כך לרבנים חרדים שזעמו על היוזמה. לטענתם בכל פעם שתיזרק אשפה אל פחי האשפה בימי שבתות ובחגים יופעלו החיישנים שמעבירים דיווחים לחמ"ל, ובכך ייגרם חילול שבת המוני. 

רבני השכונות איימו לצאת במחאה נגד העירייה. ראש המתנגדים למהלך היה הרב יצחק מרדכי רובין, רב שכונת הר נוף, שזכה לביקור מיוחד מבכירי העירייה. לאחר דין ודברים התחייבו בכיכר ספרא כי פעילות החיישנים בפחים המוטמנים תופסק מדי יום שישי משעה ארבע אחר הצהריים ועד מוצאי השבת בשעה עשר בלילה. בעירייה הבהירו לרובין ולרבנים נוספים כי באותן שעות החיישנים לא יהיו פעילים כלל ולא ישדרו מידע מפחי האשפה. 

למרות זאת, בעירייה הדגישו לרבנים כי כך או כך, זריקת אשפה אל תוך הפחים אינה מפעילה את החיישנים. לבקשת "ידיעות ירושלים" חשף הרב רובין התחייבות כתובה מהעירייה. "שעות כיבוי החיישנים נקבעו בהתאם לזמני כניסת השבת ויציאתה. שינויים במערכת מבוצעים רק באישור מנהל התפעול. כל עוד לא תינתן הוראה אחרת הסטטוס קוו יישאר על כנו", נכתב בהתחייבות, שעליה חתום איציק נידם, ראש מינהל התפעול. 

כך שבינתיים לפחות, נרגעו הרוחות, ובעירייה ימשיכו למצוא רעיונות כיצד לחסוך זמן למשאיות האשפה - אך גם לא לפגוע ברגשותיהם של תושבי העיר.