לאחר העימותים הקשים בהר הבית בהם נפצעו 4 שוטרים, בסיום הערכת מצב שקיים מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הוחלט לאפשר את הביקורים בהר הבית ליהודים. על פי הערכת המשטרה כ-1729 יהודים עלו להר הבית וכ-200 תיירים. 

עשרות אלפי פלסטינים נאספו הבוקר ברחבת מסגד אלאקסא וערכו תפילות במסגרת עיד אלאדחא, חג הקורבן שהחל היום ויימשך ארבעה ימים.

"בעקבות קריאות לאומניות והפרות סדר בשטח הר הבית, החלו כוחות המשטרה בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, שהיו ערוכים במקום לפזר את מפרי הסדר על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו", נמסר מוקדם יותר.

עימותים בהר הבית. צילום: דוברות המשטרה

בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים.

בן 18 נפצע קל עד בינוני מהשלכת בקבוק זכוכית לעבר רחוב אל ואד הגיא בעיר העתיקה ופונה לקבלת טיפול רפואי בהדסה עין כרם.

שייח בכיר באלאקסא, עכרמה סברי אמר כי הפלישה לאלאקסא ודיכוי המתפפלים כהגדרתו הם פשע נתעב. הפלסטינים דיווחו על פצועים בעימותים שהתפתחו וציינו כי מאות שוטרים פשטו על ההר והפעילו אמצעים לפיזור הפגנות שכללו בין היתר רימוני הלם וגז מדמיע. הסהר האדום מדווח על 60 פצועים בהם 15 שפונו לבתי החולים מקאסד והדסה עין כרם בירושלים, היתר טופלו בשטח.

"לאור כך, נתן מפקד המחוז הוראה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, והשיבו את הסדר הציבורי על כנו. כתוצאה מההתפרעות, נפצעו באורח קל - בינוני ארבעה שוטרים", מסרו במשטרה.

מפקד מחוז ירושלים, דורון ידיד: "החל משעות הבוקר המוקדמות נערכנו סביב העיר העתירה על מנת לאפשר ליהודים ומוסלמים להגיע לכותל ולהר הבית. תפילת המוסלמים החלה לקראת 7 וחצי.   תפילת המוסלמים הסתיימה לקראת רבע לשמונה ולאחר מכן הרוב התפזרו. קרוב לאלפיים התאספו ליד שער המוגרבים כדי למנוע מיהודים לבקר. החלו הפרות סדר ופירנו אותם. לאחר מכן אפשרנו ליהודים לבקר בהר יהודים. קרוב ל-600 ביקרו בהר הבית.

"בשבע וחצי היו מעל 60 אלף מוסלמים וזה היה נכון במסגרת האיזונים לאפשר למוסלמים לעלות להתפלל וליהודים להשהות את העלייה. כשהבנו שהכל מתגלגל למניעת עליית יהודים על ידי קומץ.  השתמשנו בכוח. פיזרנו אותם ואפשרנו ליהודים לעלות. ההחלטה היתה שלי בגיבוי הדרג המדיני, על בסיס הערכת מצב. ב-13:30 כנראה נאפשר שוב ליהודים לבקר".

עליית מוסלמים להר הבית, הבוקר(צילום: דוברות המשטרה)

גם ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הניה התייחס לאירועי הבוקר בהר. הוא הזהיר מפני מה שהוא כינה הניסיונות לשנות את הזהות האסלאמית של אלאקצא ודיבר בשבח ההתנגדות: "הנהגת חמאס עוקבת אחר הצעדים של הציונים באלאקצא במה שמהווה הפרת זכויות ופגיעה ברגשותיהם של מיליוני מוסלמים ברחבי העולם. צריך להיפטר מאשליית ההסדר והתיאום הביטחוני ולהפסיק את ההכרה בישות הציונית ואת כל ניסיונות הנורמליזציה עמה".

באופן חריג הוחלט הבוקר בהערכת מצב מיוחד בראשות מפקד מחוז ירושלים לא לאפשר עליית יהודים להר הבית בתשעה באב, שחל הפעם באותו היום כמו חג הקורבן. "לאור כמות המתפללים ופוטנציאל החיכוך הגבוה לא יתאפשרו בשלב זה ביקורים בהר הבית".

בכניסה להר הבית נתלה שלט ענק שעליו נכתב: "התורה האיסלאמית מברכת את העולם המוסלמי לרגל חג הקורבן". עוד נכתב בשלט: "לא לעסקת המאה", ו"הנפשות שלנו משתוקקות לירושלים". על השלט גם מופיעה תמונה של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, שמת לפני חודשיים.

עוד נמסר מהמשטרה מוקדם יותר כי "משטרת ישראל ערוכה באזור כבר מליל אמש ובמהלך הבוקר הזה עם מאות שוטרים ולוחמי מג״ב הפרוסים במגוון משימות, הכל במטרה לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם ובטחונם של המתפללים והמבקרים באזור".