הסודות של ספרא \\ אלון לוי

לא מכים לנצח

סיפור חסידי ידוע מספר על הרב שירד למחתרת לאחר שרדפו אותו השלטונות הזרים. בוקר אחד נתפס אחד מתלמידיו ועונה עד זוב דם במשך שבועות עד ששוחרר. "איך הצלחת לשרוד בלי להסגיר אותי?", שאלו הרב, "אמנם חטפתי הרבה מכות, אבל התאפקתי כי ידעתי שלא מכים לנצח", הוא ענה לו.

יש כנראה חסיד אחד שנשאר בשיעור בזמן שלימדו את המשל הידוע, סגן ראש העירייה יוסי דייטש. חודשים ארוכים הוא סופג מהלומות פוליטיות ממשה ליאון ושותק. מאיגרא רמא אצל ניר ברקת הוא ירד לבירא עמיקתא אצל ראש העירייה הנוכחי, אבל העדיף להיות בקואליציה ולנסות להשפיע גם אם בצורה פחותה.

דייטש. צילום: יואב דודקביץ'

השבוע קיבל סוף סוף את אחד הניצחונות הגדולים שלו בקדנציה הנוכחית - נסיגת ש"ס ואריה דרעי ממתחם המריבה בשמואל הנביא. מדובר בניצחון יוקרתי שכן נגד דייטש והחסידים התגייסו כל בכירי הפוליטיקאים והרבנים הספרדיים. נראה כי הרמזים שפיזר לעבר לשכתו של ליאון, לפיהם הוא יפרוש מהקואליציה במידה וש"ס לא תתפנה מהמתחם, עשו את שלהם. ליאון לחץ על דרעי והספרדים לסגת ודייטש רשם הישג משמעותי שיוכל להציג לפטרונו מאיר פרוש.

מה שבטוח - זה בטח לא יזיק לשאיפותיו להיכנס לכנסת הבאה.

הם מפחדים?

"כל ראש עירייה צריך להגיע אל אריה דרעי כי הוא שר הפנים. אני מקנא בש"ס", אמר לפני מספר חודשים לא אחר מאשר ראש עיריית אלעד ישראל פרוש, שנחשב לאחד מיריביו המרים. הוא היטיב לתאר את הכוח האדיר שיש לש"ס בגזרה המוניציפאלית, שנהנית מהגב הרחב של משרד הפנים.

אלא שתוצאות הבחירות האחרונות ובעיקר הדיבורים על הקמת ממשלת אחדות ללא החרדים יצרו משב רוח הרבה פחות רענן עבור הסיעה הספרדית. הם אמנם הגדילו את כוחם, אבל אם יישארו מחוץ לקואליציה יאבדו את תיק הפנים. "עד עכשיו היינו נלחמים נגד ש"ס עם יד אחת קשורה כי אסור להרגיז את דרעי", אמר השבוע מקורב לאחת הסיעות החרדיות, "עכשיו הם מתחילים לפחד שהם יאבדו את משרד הפנים. הם יודעים שיש הרבה אנשים שיחכו להם בסיבוב, במיוחד בירושלים".

מתקשה למחוק את התדמית

זה לא סוד שראש העירייה הנוכחי נבחר על גבי תמיכת החרדים. בבחירות למועצה הוא לא קיבל אף לו מנדט אחד, מה שמבליט את התדמית שלו לפיה הוא נשלט על ידי הסיעות החרדיות שתמכו בו. השבוע הגיע ליאון לסיור במחנה יהודה וראה שלט שפוגע לו בבטן הרכה – "משה ליאון בובה של החרדים".

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

לו היה כתוב דבר אחר, גרוע ככל שיהיה, ההפגנה הייתה עוברת מתחת לאף שלו וכנראה שלא מזיזה לו. ליאון מנסה בכל הכוח לפנות לציבור הלא־חרדי ולהעלות את התמיכה בו, מה שבינתיים לא ממש מצליח. השותפות החרדיות בקואליציה ממשיכות לדרוש עוד ועוד ולעיתים עושות לו מעין 'פיגוע אסטרטגי' בדעת הקהל החילונית, בדיוק כפי שעשה השר רפי פרץ לבנימין נתניהו בזמן הבחירות.

הג'וב הצרפתי

בעוד שלכותרות העיתונים עולים בעיקר בכירי הסיעות בקואליציה, לעיתים דווקא חברי המועצה הזוטרים יותר הם אלו שנושאים בחובם את הסיפורים המעניינים. כך במקרה של הרב שמואל מרציאנו, מספר 4 ברשימת ש"ס למועצה. מדובר באדם שקט, ייצוגי ומכובד, שמתעסק הרבה בעשייה ופחות בפוליטיקה.

הוא עלה מצרפת בצעירותו ובשנים האחרונות משמש כראש כולל בקרית יובל. בניגוד לחברי מועצה אחרים, מרציאנו כלל לא התעסק או התעניין בפוליטיקה לפני שנהיה חבר מועצה. לפני כשנתיים פשפש שר הפנים דרעי בנתוני משרדו וגילה אוצר אלקטורלי - בירושלים חיים כ־80 אלף תושבים שעלו מצרפת לאורך השנים.

בניגוד לחילונים של נתניה ואשדוד, הצרפתים בעיר הם ברובם דתיים, ספרדים ובעלי זיקה לימין. הם מגיעים לכאן ללא ידע בפוליטיקה ונחשבים לקהל היעד של ש"ס.

במשך חודשים ארוכים חיפש דרעי נציג צרפתי־חרדי שישמש כחבר מועצה, אך לא מצא. בשלב מסויים עשה מסדר ל־12 נציגים פוטנציאלים, אך לא היה מרוצה מספיק. לפתע שמע על ראש כולל צעיר מקרית יובל, שמוכר בקרב הקהילה הצרפתית.

דרעי.  צילום: אוהד צויגנברג

דרעי נפגש עם מרציאנו והתאהב כבר בפגישה הראשונה. עוד בתקופת ברקת הוא החליט להכניס אותו למועצה, על אף שמועד הבחירות היה קרוב. כעת מרציאנו מחזיק בתיק העלייה ומטפל גם בעולים ממדינות אחרות. כשנכנס לתפקיד התעקש לתרגם את אתר העירייה כולו לצרפתית ועשה זאת בעבודת נמלים סיזיפית. עכשיו הוא מחלק את זמנו בין המועצה לכולל ובזמן שדלת חדרו בעירייה פתוחה - הצרפתים הירושלמים מסתערים על המציאה ומציפים אותו בעבודה. ההצלחה של מרציאנו בקרב הציבור הצרפתי הפתיעה אפילו את דרעי, שבינתיים צובר עוד ועוד מצביעים.