כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי
אקמול כשר למהדרין

בתוך כל הטירוף הפוליטי והמשפטי שהתרגש עלינו בסוף השבוע שעבר, אתרים חרדים דיווחו על אמירה מפתיעה של ראש העירייה משה ליאון. היה זה ביום רביעי שעבר, שעות ספורות אחרי הנאום החריף של אביגדור ליברמן, שבו תקף את החרדים וכינה אותם אנטי ציוניים. "אני מכיר את איווט המון שנים", צוטט ליאון באותם אתרים כאומר זאת לאישיות בכירה במגזר החרדי. "אני לא מבין מה עובר עליו. ככה לדבר על הציבור החרדי? אני בן אדם דתי, שומר תורה ומצוות ולא מסוגל לשמוע את הדברים האלה. לא הייתי מסוגל לראות את מסיבת העיתונאים, הבנתי לאן זה הולך ופשוט סגרתי את המסך".

ליברמן וליאון. צילום: אלכס קולומויסקי ודנה קופל

הדברים האלה של ליאון, שנאמרו כביכול בהתייחס למי שהיה במשך שנים רבות בן בריתו הפוליטי הקרוב ביותר, לא נוצרו בחלל הריק. זה לא סוד שהסכסוך החריף בין אריה דרעי לליברמן עושה לליאון כאב ראש כבר חודשים ארוכים. הוא משול לילד שנמצא בעיצומו של קרב גירושין מכוער ומנסה לרצות את שני ההורים. ייתכן שהנאום התקיף של ליברמן נגד החרדים שבר את גב הגמל החרדי ואילץ את ראש העירייה לבחור צד, לאחר שכאב הראש הפך למיגרנה. בין האקמול מ'טיב טעם' לאקמול הכשר למהדרין האם ייתכן שליאון בחר באפשרות השנייה?

ביבי? קינג

ביום חמישי שעבר, בעת שהכריז היועץ המשפטי לממשלה על כוונתו להגיש כתב אישום נגד בנימין נתניהו, היה איש ימין אחד שהחליט בהתרסה שלא להתייצב לצידו של ראש הממשלה בשעתו הקשה. לא מדובר בגדעון סער אלא בחבר המועצה אריה קינג. דקות ספורות לאחר מסיבת העיתונאים של היועמ"ש העלה קינג פוסט חריף נגד ראש הממשלה ובו הוא ספק שמח לאידו.

"החטאים ועונשם", רשם קינג והמשיך לפרט את ההחלטות שקיבל נתניהו נגד בנייה יהודית במזרח ירושלים ומעבר לקו הירוק, "ועונשם: לא מה שחשבתם, נשאיר את זה לבורא עולם".

אריה קינג. צילום: רפי קוץ

הפוסט, כצפוי, הקים על קינג ימנים רבים שיצאו נגדו על כך שלא התייצב לצידו של ראש הממשלה. אולם חבר המועצה המשיך להתעקש שלנתניהו יש מחליף ושכתב האישום מגיע לו על מעשיו הפוליטיים במרוצת השנים.

לכל מי שתהה, ההתנגדות של קינג לראש הממשלה היא לא דבר חדש. קינג מאגף מימין את נתניהו ואת ראש העירייה הקודם ברקת באופן עקבי במילים שאפילו איתמר בן גביר לא יעיז להוציא מפיו. דווקא בכבודו של ליאון הוא נזהר שבעתיים, ואף נראה שיש לו אליו חיבה יתרה.

קירוב לבבות

בשבוע שעבר, לאחר שיואב זימרן מונה לראש מינהל החינוך החרדי עקב הסכסוך הפנימי ב'דגל התורה', גבות רבות הורמו בעירייה. מדובר באחד התפקידים היוקרתיים בעירייה שעליו נלחמו החרדים בעת חתימת ההסכמים הקואליציוניים.

באופן מפתיע מי שדחף מאחורי הקלעים למינויו של החילוני על מערכת החינוך החרדית בעיר הוא דווקא סגן ראש העירייה החרדי אליעזר ראוכברגר. הסיבה אינה נעוצה בכך שראוכברגר נתקף פתאום ברצון עז לקירוב לבבות בין חילונים לחרדים אלא בעובדה שכל מינוי של אדם חרדי מתוך המגזר החרדי־ליטאי יגרור אחריו חצר שלמה של רבנים, עסקנים ובוחשים בקלחת.
ראוכברגר, שכבר דובר כאן לא פעם על רצונו לרוץ לראשות העירייה בבחירות הבאות, שואף להשיג כמה שיותר כוח ושליטה בכיכר ספרא. הוא וזימרן עבדו יחד שנים רבות ונוצרו ביניהם יחסי אמון. ראוכברגר מעדיף חילוני שאפשר 'לתמרן' מאשר חרדי שמגיע עם נדוניה של אינטרסים ולחצים פוליטיים.

מי שלא אוהבים את הסחבת בנושא הם אנשי ש"ס, שבינתיים מפסידים בעצמם את מינויו של סגן ראש מנח"ח שקיבלו בהסכמים הקואליציוניים. "כרגיל, בתוך 'דגל' יש סכסוכים ואנחנו נפגעים", אמר השבוע גורם בסיעה הספרדית.

"ראוכברגר מנסה לסנדל את ישראל קלרמן (חברו לסיעה; א"ל) ואת העסקנים הליטאים, ועל הדרך גם אותנו, ומביא לנו חילוני על הראש. דווקא בעיר הקודש, שבה השקענו את כל המאמצים והבאנו הישג אלקטורלי, אנחנו בסוף מקבלים חילוני ששולט בתחום שהוא בציפור הנפש החרדית. לא ייאמן".