כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי

רכבת הרים

בחודש יולי 2017 פרצה 'פרשת המגנומטרים' בהר הבית ופגעה קשות בתדמית של ראש הממשלה בנימין נתניהו כ'מר ביטחון'. בשיא הפרשה התקפלה ישראל בפני הלחץ והורתה על הסרת המגנומטרים בכניסות להר. קו ישיר עובר בין הר הבית להר נוף, ששינוי שמה ל'נאות יוסף' טפח השבוע למימדים ענקיים (ראה הרחבה בעמוד 24) ופגע בעיני רבים בכיכר ספרא בתדמיתו של משה ליאון כמי שיודע לנהל משברים. עבורם, ראש העירייה, שסוגר בקרוב שנה בתפקיד, עשה כמעט את כל הטעויות האפשריות מאז הודיע לראשונה על הכוונה להנציח את הרב עובדיה יוסף בשכונה. "כשהמשפחה של הקבלן התחילה לעשות קצת רעש, הוא נבהל", אומר גורם בעירייה, "הוא חשב שאם הוא ישנה את שם השכונה, זה יעבור בשקט. על פי ראייתו, שינוי שם הרחוב היה משפיע בפועל על התושבים שהיו צריכים לשנות את הפרטים האישיים שלהם בבנק, בחברות הביטוח, במשרד הפנים. על השינויים בשם השכונה אחראית העירייה ולכן הוא חשב שזה יעבור חלק". אלא שבמקום מחאה של כמה בני משפחה על רחוב הקבלן, קיבל ליאון אלפי פניות מתושבי הר נוף ונתקל במחאה הולכת וגדלה. כבר בוועדת השמות הראה שוב סימני שבירה ואמר שיהיה מוכן לשקול שם חדש לשכונה ובלבד שיכיל את השם "יוסף" בתוכו. לא ככה מנהלים משברים, לא ככה מנהלים עיר.


משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

ה'שועל' מטבריה

אם יש מישהו שפרשת הר נוף דווקא עשתה לו טוב, הרי זה יו"ר ש"ס בירושלים צביקה כהן. סגנו של ליאון ומחזיק תיק הכספים הוא אחד מהפוליטיקאים הוותיקים במועצה. הוא החל דרכו הפוליטית לפני למעלה מ־30 שנה, אז שימש סגן ראש עיריית טבריה. לאחר מכן המשיך ושימש במגוון תפקידים ציבוריים, כולל בראשות עיריית אלעד, עד שנחת בירושלים ומונה על ידי אריה דרעי לראש הסיעה בעיר. בעת שהוגשו הבקשות לשינוי שם השכונה חתם יו"ר 'דגל התורה' אליעזר ראוכברגר על הבקשה מטעם הסיעה הליטאית. בעוד שכולם ציפו שמקבילו הספרדי יחתום על הבקשה ההיסטורית מטעם ש"ס, כהן דווקא לא היה מעוניין. "צביקה צפה מראש את הבלגן שהולך להיות", אמר השבוע גורם בש"ס, "הוא לא רצה להיות בחזית ולספוג את האש, אז הוא 'הפיל' את זה על חבר מועצה אחר". ואכן מי שחתום על הבקשה הרשמית לשינוי שם השכונה הוא צביקה אסולין, מקום אחרון ברשימת ש"ס שנבחרה למועצה. אותו גורם  מוסיף: "הוא קיבל עצה מגורמי תקשורת במגזר החרדי שאמרו לו שתהיה תסיסה בקרב תושבי הר נוף. נראה כי במקום להתמודד עם הביקורת הוא הפיל את זה על אסולין וגם בוועדת השמות כמעט ולא התערב בדיונים". גורם אחר בש"ס דווקא רואה את המהלך מזווית אחרת. "צביקה אמנם הוריד פרופיל בקדנציה האחרונה, אבל ברגעי האמת הוא מוכיח שיש לו אינסטינקטים פוליטיים חדים ושאין חכם כבעל ניסיון". כהן עצמו בחר שלא להגיב.

צביקה כהן. צילום: רפי קוץ

קשית רב פעמית

אחת מהתופעות המרכזיות של מערכות הבחירות האחרונות נודעה כ"שתיית המנדטים". מדובר בתופעה שמתרחשת לה בימים האחרונים שלפני ההליכה לקלפיות. אז מתחילות המפלגות הגדולות בקמפיינים אגרסיביים שמטרתן להעביר כמה שיותר מצביעים ממפלגות הלוויין הקטנות באותו גוש ובכך להגדיל את מספר המנדטים של הגדולות. נראה שבשבועות האחרונים נפלה החלטה בסיעת 'התעוררות' לפיה הגיע הזמן להתחיל ולשתות את קולות המצביעים של "הבלוק הפלורליסטי". למי שלא זוכר, מדובר בבלוק שמורכב בעיקר מיוסי חביליו ('מצילים את ירושלים'), לורה ורטון ('מרצ') ופלר חסן־נחום ('ירושלים תצליח'). על פי לא מעט גורמים, החוליה שנתפסת כקלה ביותר ל'שתיה' הוא חביליו, שרק השנה נכנס למועצה על קולות החילונים. הצטרפותו לקואליציה של ליאון הציבה אותו, כך בעיני אותם גורמים, במצב פגיע ובישיבת המועצה האחרונה הוא חטף אש מכיוונם של חברי 'התעוררות' והתקשה להגן על מהלכיו של ראש העירייה. בסביבתו של חביליו טענו השבוע שהוא לא מתחרט על כניסתו לקואליציה ומנסה בכל דרך להשפיע מבפנים על הציבור הפלורליסטי בעיר. לא בטוח שזה יצליח לו, במיוחד שעכשיו כאשר 'התעוררות' שלפו את הקשית הרב פעמית והולכים לשתות אותו לאט לאט, עד שתושבי ירושלים יגיעו לקלפי בפעם הבאה.

ברקוביץ' וחביליו. צילום: יואב דודקביץ'