כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי

בחזרה לעתיד

אם אדם מהמאה ה־18 היה נכנס לישיבת מועצת העיר שהתקיימה בשבוע שעבר, הוא ככל הנראה היה בטוח שכלום לא השתנה. 300 שנה אחרי הפיצול ההיסטורי בין החסידים למתנגדים, נראה שההיסטוריה חוזרת ובגדול לעיר הבירה. וכך, במהלך חילופי דברים עם עופר ברקוביץ', פלט סגן ראש העירייה אליעזר ראוכברגר ('דגל התורה') אמירה בלהט הדברים שסיבכה אותו דווקא עם 'אגודת ישראל' החסידית. "הבטחת ליוחנן ויצמן לסגור את כל העיר בשבת", אמר ראוכברגר, "העיקר שגור יתמכו בך". מדובר על טעות אסטרטגית שעשה, כי הרי ויצמן נחשב עד עתה למי שגיבה את ראוכברגר בוועדות השונות אל מול הסיעות האחרות. השבוע, כך נראה, נוצר קרע בין השניים.

יוחנן ויצמן. צילום: יואב דודקביץ'

"אני לא מאמין שמשה ליאון הבטיח לראוכברגר להגביר את חילולי השבת", נשמע ויצמן לוחש לחברים שישבו לידו, "אבל בינתיים זה מה שקורה". לא מן הנמנע שראוכברגר, שנחשב לאיש החזק בקואליציה ועומד בראש הסיעה הגדולה ביותר בה, עשה טעות שאת השפעותיה נראה בטווח היותר רחוק. ויצמן נחשב מקורב לאדמו"ר מגור, אחת מהדמויות החזקות ביותר בעולם החרדי. חברו לחסידות הוא יו"ר 'יהדות התורה' השר יעקב ליצמן. במקרים רבים בפוליטיקה החרדית, מה שמתחיל בירושלים עולה למעלה אל הפוליטיקאים הארציים. במידה והסכסוך בין ויצמן לראוכברגר יחריף, לא מן הנמנע שליצמן ומשה גפני יתערבו.


כשחגית משה נעלבה

השבוע הציג ראש העירייה משה ליאון הישג של ממש, בדמות פשרה בבית הכנסת גבעת המבתר (ראו ידיעה בעמוד 20). כזכור, מדובר בסכסוך אלים שנמשך שבועות ארוכים בין מתפללי בית הכנסת הוותיקים לבין קבוצת חרדים שרצתה גם היא להתפלל שם. הראשונה שהתערבה בסכסוך היא סגנית ראש העירייה חגית משה ('הבית היהודי'). היא עמדה לצד המתפללים הוותיקים עוד כשזה לא עניין אף אחד והיא זאת שהעלתה את הנושא לסדר היום הציבורי. במעמד החתימה על הסכם הפשרה בלשכתו של ליאון, משה לא נכחה. ואם זה לא מספיק, מי שהוצג כאחד המתווכים הוא יריבה המר אריה קינג. השבוע היא נשמעה פגועה, על אף שסירבה להודות בכך בפה מלא. "אני אישית לא חושבת שצריך לתת פרס לעבריינים שמתנהגים באלימות", אמרה, "אני חושבת שהיה צריך ללכת איתם עד הסוף". בין ליאון לסגניתו שוררים דווקא יחסים של קירבה, וכלל לא בטוח שראש העירייה היה מודע לעובדה שנעשה כאן מהלך מאחורי גבה, אולם לבסוף זה קרה. כעת תשקול משה היטב לפני שהיא נכנסת למאבקים יצריים, במהלכם היא חוטפת אש ושבסופם היא נשכחת מאחור.

חגית משה. צילום: יואב דודקביץ'


הרס"ר ליאון

כל מי שאי פעם שירת בצבא מכיר את רס"ר המשמעת שמתהלך בבסיס ומטיל אימה על החיילים. אחרי שנה של קואליציה ממושמעת ואחידה, נראה שבחודש האחרון החלו בעיות משמעת שעושות לליאון צרות. הראשון היה יוחנן ויצמן, שאיים להביך את ליאון בזירה הבינלאומית. זה קרה ביום חנוכת האנדרטה בגן סאקר במעמד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כשוויצמן הגיש התנגדות שאיימה לסכל את חנוכת האנדרטה וקיבל טלפון זועם מראש הסגל משה מרגליות. ראש הסגל הזהיר שהמהלך עלול להרוס את שחרור נעמה יששכר.

אחריו היה זה אריה קינג, שאחרי שנה שלמה שבה הילל את ליאון מעל כל במה, החל לצאת נגדו בפומבי (ראו ידיעה בעמוד 30). האחרון החביב הוא יוסי חביליו, ששבר את המסורת והצביע בישיבת המועצה נגד הקואליציה בעניין הכביש ברמת שרת.
אמנם כרגע מדובר באירועים זניחים יחסית, אך ההיסטוריה מלמדת שהתזוזות הקטנות בקואליציה הופכות לא מעט פעמים בסופו של דבר לרעידות אדמה. אם ליאון לא ישכיל ללבוש את מדי רס"ר המשמעת ולרסן את חברי הקואליציה שלו - לא בטוח שהוא יצליח לשמור על הרכב הקואליציה הנוכחי שלו לאורך ארבע השנים הקרובות.