כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי

יקיר המגזר החדש

שכונת רחביה היא מקום המגורים של ראש העירייה משה ליאון וגם של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם לאחרונה נראה שזה אינו הדבר היחיד שיש להם במשותף. בשבועות האחרונים אפשר לזהות מגמה של אהדה הולכת וגדלה לליאון ברחוב החרדי. לא מדובר על התמיכה שהוא זוכה לה בשל הוראת הרבנים והכוח הפוליטי שהוא הפקיד בידי הסיעות החרדיות, אלא על סנטימנט אמיתי של חיבה שיש כלפיו בקרב כלל הזרמים במגזר. אפשר לראות ולהרגיש את זה ברחוב החרדי, ברשתות החברתיות, וכן - גם בקרב החרדים הרבים שמסתובבים בכיכר ספרא. כמו על נתניהו, גם על ראש העירייה מתגייסים בכירי המגזר ועיתונאיו להגן מפני התקפות מבחוץ. האהדה אליו נובעת דווקא מפני שהוא אינו חרדי ולא ניתן לשייך אותו לאף זרם. בימים שבהם המתקפות נגד הציבור החרדי מתגברות, דווקא מצידו של פטרונו הפוליטי אביגדור ליברמן, פוליטיקאי לא חרדי שמביע אהבה למגזר הופך ללהיט. את העדות לקשר המיוחד שנרקם בין ליאון למגזר החרדי אפשר לראות בדברי הפתיחה שלו במעמד סיום הש"ס בתל אביב, שהתקיים בשבוע שעבר. "מורון שר התיירה" (מרן שר התורה), אמר ליאון הספרדי בהגייה יידישאית ומיד הרעיפו עליו אלפי הליטאים שישבו בקהל חיבה רבה. אם ייקלע למצב דומה לזה של נתניהו, לא מן הנמנע שאריה דרעי יקים גם עבורו בלוק פוליטי שישמור עליו מכל משמר.

ורטון, ליאון, ראוכברגר (צילומים: מולי גולדברג, יואב דודקביץ)


צרות בגן עדן

ובעוד האהדה אליו בציבור החרדי גדלה, דווקא שותפיו הפוליטיים של ליאון ממשיכים לעשות לו צרות. אחרי הטרוניה ששמע מכיוונה של ש"ס (שלאחרונה דווקא נרגעה), הפעם מי שמשדר מסרים של אכזבה כלפיו הוא לא אחר מאשר שותפו הבכיר ביותר, סגנו אליעזר ראוכברגר ('דגל התורה'). "יש כמה דברים שלייזר רצה מליאון ונדחה", אמר השבוע גורם במגזר הליטאי. "ראוכברגר מרגיש שליאון נבהל מהביקורת של שותפים אחרים בקואליציה והוריד גובה בכל מה שקשור ל'דגל התורה'. לדעתי הוא עושה טעות, כי בסופו של דבר את רוב הבוחרים הביאה לו דגל, ויכול להיות שהוא נוטה לשכוח את זה לפעמים. אני מאמין שהוא יתעשת מהר ויבין מי באמת השותף הבכיר שלו בכיר ספרא". ואנחנו רק נזכיר כי מי שהורה על מימון של 800 אלף שקל לאירוע סיום הש"ס של 'דגל התורה' בתל אביב בשבוע שעבר הוא לא אחר מאשר ראש העירייה בעצמו.

עובדת במלוא המרצ

אם תפגשו את חברת המועצה לורה ורטון ('מרצ') במסדרונות ספרא, כנראה תמצאו אדם מאושר. למרות הביקורת מצד האופוזיציה על כך שנכנסה לקואליציה החרדית של ליאון, היא לא מצטערת על המהלך ואף משבחת בכל הזדמנות את ראש העירייה. מבחינתה, ליאון ממש לא 'גרוע' בנושאי הדת כמו שמנסים לצייר אותו. בעוד שותפה לבלוק הפלורליסטי יוסי חביליו תוקף את ליאון על כל מהלך שהוא עושה למען החרדים, ורטון מאופקת הרבה יותר. "ניר ברקת היה נותן הרבה יותר לחרדים מאשר ליאון", היא אומרת. "דווקא משה הרבה יותר קשוב לצרכים של הציבור הכללי ולא הולך ראש בקיר על כל דבר". ורטון הותקפה לא מעט פעמים בישיבות מועצה על ידי חברי סיעת 'התעוררות', שציירו אותה כמי שהפנתה עורף לעקרונות שלה ושל בוחריה. פעמים רבות היא נחלצה להגנתו של ליאון מול התקפותיהם של עופר ברקוביץ' וחבריו. בנושא של מזרח העיר והמגזר הערבי היא עוד יותר מאושרת. "יש תוכנית חומש של הממשלה להשקעות במזרח העיר, תוכנית של מיליארדים", היא ממשיכה. "היא היתה תקועה עד שהגיע ליאון והתחיל להזרים את הכסף. מי שיש לו ביקורת על הכניסה שלי לקואליציה יכול להמשיך עד מחר. בפועל אני יכולה להגיד בבטחה שאת הדברים שבאמת חשובים לבוחריי ולכלל האוכלוסייה בעיר ראש העירייה בהחלט מפנים ודואג". ולמי שרוצה לשמוע אנקדוטה מעניינת, משרדה של ורטון בכיכר ספרא נמצא בסמוך למשרדו של הסמן הימני ביותר בקואליציה - אריה קינג. השמועות מספרות שהשניים מסתדרים לא רע ברמה האישית.