כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי

"משה ליאון מתגלה כפוליטיקאי פחדן"

האמירה החריפה הזאת לא מגיעה מכיוונה של האופוזיציה, אלא דווקא מגורם המגיע מתוך אחת השותפות הבכירות של ראש העירייה, סיעת ש"ס. זה לא סוד שכבר תקופה ארוכה מרגישה ש"ס כעדיפות שנייה אצל ליאון, אולם השבוע נוצר קרע של ממש. זה קרה ביום שני, כשברגע האחרון ניתנה הוראה מלשכת ראש העירייה להוריד מסדר היום של ועדת התכנון המקומית את ההסדרה של 'מתחם המריבה' בשמואל הנביא. תזכורת: מדובר על מתחם גדול בלב ליבה של ירושלים שגרר עימותים אלימים בין הספרדים לבין חסידות קרלין לפני כחודש. בשיאו של המאבק התערבו נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן ושר הפנים אריה דרעי והגיעו להסכמות עם החסידים. הסיכום היה ברור: חסידות קרלין מקבלת את המתחם לתפילות של ראש השנה ולאחר מכן הוא עובר באופן קבוע לתושבי השכונה הספרדים שעתידים להקים שם מבני קבע.

השבוע הייתה אמורה הוועדה לדון בבניית המבנים עבור הציבור הספרדי, עד שכאמור הורד הדיון מסדר היום ברגע האחרון. חברי המועצה של ש"ס קיימו פגישת חירום אצל רב השכונה עוד באותו הערב ולאחריה כבר החלו להישמע אמירות קשות לעברו של ראש העירייה. לא ברור מדוע ליאון לא שש לרצות את ש"ס, שפעלה למענו בבחירות האחרונות ובראשה עומד חברו הטוב אריה דרעי. במושגי מפלס הכינרת, אפשר לומר שהשבוע ירד ליאון מתחת לקו השחור־לבן העליון. אם יירד מתחת לקו התחתון, שאיפותיו להיבחר בשנית ינחלו מכה אנושה.

דרעי. מה יהיה עם מתחם המריבה?    צילום: אוהד צויגנברג


חסרי בית

פעילים ב'בית היהודי' בירושלים חשים תסכול מהממסד הפוליטי בעיר. בעוד שהציבור הדתי לאומי בעיר מהווה למעלה מ-20%, ההשפעה שלו על העיר כמעט אפסית. "כמו בפוליטיקה הארצית, גם במקומית המפלגות של הציבור הדתי לאומי לא יודעות לשחק את המשחק" אמר לי השבוע פעיל ותיק ב'בית היהודי'. "הם מפוצלים, מסוכסכים וההרגשה היא שאין להם קשר עם קהל המצביעים שלהם. תראה את המפלגות החרדיות, כל הזמן מקבלות פניות מהמגזר שלהם בעירייה. הלשכות של חברי המועצה החרדים הם מוקדי עליה לרגל במגזר שלהם, בעוד שבמגזר שלנו אף אחד לא באמת מאמין שאפשר להגיע לנציגים במועצה והם יעזרו לך".

לדעת פעילים אחרים, ישנה עוד בעיה מרכזית שייחודית לסניף הירושלמי של הבית היהודי: אין ג'ובים. "במפלגות החרדיות, כל מי שפעיל אצל ש"ס או דגל, מקבל תוך שנה שנתיים תפקיד בעירייה" אומר פעיל וותיק נוסף, "אני כבר למעלה משמונה שנים פעיל בבית היהודי ואף אחד בכלל לא דיבר איתי. להיפך, פעם אחת העזתי להביע ביקורת על מה שהולך בבית היהודי וישר קיבלתי טלפונים מבכירים בפוליטיקה הארצית שאמרו לי להירגע". לטענת אותם פעילים, ההתנהלות של הבית היהודי בעיר דוחפת את מצביעיה הטבעיים אל עבר מפלגות אחרות, בעיקר 'התעוררות'. "תסתכל על התעוררות, כביכול המפלגה החילונית בירושלים, ותראה שמתוך שבעה חברי מועצה- שניים חובשי כיפה ועוד אחד הוא בוגר הציונות הדתית. במצב הנוכחי, אני חוזה ש'הבית היהודי' עתידה להצטמק ואפילו להיעלם בבחירות הבאות".

פלג. השליח המיוחד.  צילום: רפי קוץ


האיש למשימות מיוחדות

בסדרת ספרי ג'יימס בונד הבריטית, בכל פעם שמלכת אנגליה צריכה להוציא לפועל משימה מיוחדת היא מפעילה את הסוכן 007 עליו היא סומכת יותר מכל. בגרסא הירושלמית, האיש למשימות מיוחדת של ראש העירייה משה ליאון הוא סגנו אלישע פלג ('ליכוד').

מאז שנכנס לתפקיד בדצמבר האחרון, נשלח פלג לעשרות טקסים ממלכתיים שבהם היה אמור לנאום ליאון מתוקף תפקידו כראש העירייה של הבירה. בחודשיים האחרונים החליף פלג את ליאון בשורה של טקסים חשובים: טקס לזכר הרוגי פיגועי מגדלי התאומים, בו נכח גם השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן. טקסי זיכרון לזכר חללי מלחמות יום כיפור, ששת הימים, מלחמות לבנון שבהם נכחו בכירי מערכת הביטחון וראש הממשלה בנימין נתניהו. טקסים נוספים שבהם נאם: אירועים להנצחת רחבעם זאבי, בנימין זאב הרצל, לביא אשכול ועוד רבים. מתוקף תפקידו כנואם מטעם ראש העירייה, מקבל פלג באירועים אלו את כל התנאים שהוקצו לליאון, כולל כותב נאומים מיוחד. בנוסף לעשרות הוועדות שבהם חבר פלג, בהחלט אפשר לומר שראש סיעת הליכוד בעיר הוא הסוכן של ירושלים למשימות מיוחדות.

וזה עוד לא הכל: לאחרונה החליף פלג את ראש העירייה באירוח שגרירים ממדינות שהשתתפו בחוצות היוצר, שם גם ניתנו כרטיסי 'ירושלמי' (מעמד שמתקיים באופן מסורתי על ידי ראש העירייה). כמו כן הוא ייצג את ירושלים בפגישה עם משלחות ראשי ערים מדרום אמריקה, בכנס של מאות אנשי נדל"ן מהודו ובשיחת וידאו קונפרנס לחו"ל במוזיאון מגדל דוד – הכל במקומו ובשליחותו של ליאון.

במושגי מפלס הכינרת, אפשר לומר שהשבוע ירד ליאון מתחת לקו השחור־לבן העליון. אם יירד מתחת לקו התחתון, שאיפותיו להיבחר בשנית ינחלו מכה אנושה