ערימות זבל בירושלים. צילום ארכיון: אלכס קולומויסקי
צועדים למען ירושלים נקייה יותר: בשלישי הקרוב תצא לדרך תהלוכת זבל ראשונה מסוגה בשכונת גוננים־קטמונים בתמיכת העירייה ופורום "מנקים את גוננים".

האירוע יוצא הדופן יכלול שתי משאיות מקושטות שישמיעו ג'ינגלים הקוראים לשמור על שכונה נקייה שייצאו מרחוב אליעזר הגדול. התושבים ייקחו חלק בתהלוכה ויצעדו אחרי המשאיות, כשבמהלך הפעילות יחולקו מגנטים עם הכיתוב "מנקים את גוננים".

הרעיון לקיים את התהלוכה עלה במהלך מפגש תושבים בנושא, כשמטרתה לגייס את תושבי השכונה 'לחשוב נקי' ולסגל לעצמם אורח חיים שדוגל בסביבה נקייה מזבל. "הוחלט ללכת על תהלוכת זבל שאמורה לעורר את כלל התושבים הרדומים להתייחס לנושא האשפה והסביבה", אומרת אפרת גבעתי, אקטיביסטית זבל בעיר.

מנקים זבל בירושלים | צילום: דודי תורג'מן

"יש כאלה שאכפת להם והם מודעים לחשיבות של שמירה על סביבה נקייה, אבל יש גם כאלה שלא. אנחנו כל הזמן מנסים לחפש פתרונות יחד עם תושבי שכונות אחרות, לעשות פעולות שיתרמו לניקיון ולחינוך לניקיון. המטרה היא שיגיעו גם מבוגרים וגם צעירים ושאנשים יירתמו לזה, לא רק כאלה שממילא פעילים בתחום".

בתהלוכה יצעדו גם בני נוער מתנועת הצופים ובסיומה יתקיים מופע של 'דוקטור שלוק', שאף הוא ידגיש את חשיבות נושא הניקיון בעיר.

"אנחנו כל הזמן חושבים מה עוד אפשר לעשות כדי לקדם פעילויות ניקיון, איך אנחנו מביאים אנשים לאירועים שונים ושהם ירגישו שזה חשוב גם להם", מסכמת גבעתי. "אלה יכולים להיות הרצאה, ניווט או תהלוכה, כפי שנעשה הפעם. המטרה היא לצאת מגבולות השכונה, לעודד חינוך לסביבה נקייה ולקיים הסברה בנושא".