רכס לבן. משטח ירוק למתחם דיפלומטי. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

מתחממת התחרות בין השכונות בעיר על היוקרה של אירוח השגרירויות הבאות שיעלו לירושלים, גם אם הן עדיין לא ממש מגיעות לעיר בהמוניהן. אחרי שדיברו על ליפתא, ורק בשבוע שעבר הוזכרה גם תלפיות מזרח, לבורסת השמות מצטרף השבוע שם נוסף. למיינט ירושלים ו'בונוס' נודע כי במשרד הבינוי והשיכון בוחנים חלופה שבמסגרתה מתחם נציגויות הזרות יקום באזור רכס לבן.

לאחרונה הנחה שר הבינוי והשיכון יואב גלנט את הדרג המקצועי במשרדו לבחון ולקדם מספר חלופות לבניית מתחם מיוחד עבור כתשע שגרירויות זרות, שלצידן ייבנו גם בתי מגורים עבור הסגל הדיפלומטי. המתחם יגודר בגדר דקורטיבית ויעמוד בסטנדרטים גבוהים של ביטחון בהתאם לדרישות של חלק מהמדינות לנציגיהן בישראל.

אחד המועמדים הבולטים שעלו כעת הוא השכונה החדשה שאמורה להיבנות ברכס לבן בדרום מערב העיר, שתכלול 5,000 יחידות דיור. במקום יש שטח נרחב פנוי שתכנונו המפורט עדיין לא הושלם, וגם נוף מרהיב של הרי ירושלים, עין כרם ומערב העיר. עוד יתרון משמעותי של רכס לבן הוא הקירבה שלו ליציאה מהעיר לכיוון תל אביב ונתב"ג דרך הדסה עין כרם. כמו כן, בניגוד לאפשרויות אחרות שנבדקות, רכס לבן נמצא בתוך תחומי הקו הירוק במערב העיר, בשטח שאין עליו מחלוקת מדינית.

הרבה חלופות, מעט שגרירויות

רק בשבוע שעבר פרסם משרד הבינוי והשיכון כי הוא בודק את האפשרות להכשיר שטח בארמון הנציב, לא הרחק משגרירות ארצות הברית, להקמת רובע השגרירויות בבירה. המתחם כולל כמאה דונם שיחולקו בין תשעה מתחמים נפרדים, שיתוכננו כך שיכללו כמה שגרירויות בכל בניין, כמקובל בעולם. כאמור מדובר שם גם על הקמת בנייני מגורים עבור העובדים סמוך לנציגויות הדיפלומטיות.

זכויות הבנייה בתשעת המתחמים יחד מגיעות לכ־60 אלף מ"ר. בתיאום עם מינהל התכנון ובהתאם לדרישות התכנון והצרכים שיגיעו ממשרד החוץ לגבי כל מדינה, יהיה אפשר להרחיב את הבנייה עד ל־80 אלף מ"ר. המתחם ייהנה מנוף מרהיב של העיר העתיקה, בזכות תכנון שיתחשב בטופוגרפיה ההררית וישאיר 'חלונות' לנוף. כמו כן הוא יתוחם בגדר בטחונית שתשולב בפיתוח הנופי של המתחם, בדומה לשגרירות ארצות הברית.

בעבר שקל מינהל הדיור במשרד האוצר להקים מתחם לשגרירויות במצפה נפתוח ליד שכונת רמות, מתחת לכביש 1. על פי הערכות, עוד מדינות צפויות להעתיק בשנה הבאה את שגרירויותיהן לעיר, ביניהן גיאורגיה, צ'כיה, אוסטרליה וקנדה. רק בשבוע שעבר הודיעה אוסטרליה שהיא מכירה במערב ירושלים כבירת ישראל, אם כי נכון לעכשיו היא לא התחייבה להעתיק את השגרירות שלה מתל אביב.

השר גלנט: "אני משוכנע כי מדינות נוספות ורבות יעבירו את שגרירויותיהן לירושלים ולפיכך הנחיתי את גורמי המקצוע במשרד לייצר חלופות של פתרונות הולמים למיקום השגרירויות בעתיד, בין היתר ברובע שגרירויות ייחודי. אני פונה אל הקהילה הבינלאומית ואומר כי העברת השגרירות לירושלים היא המעשה הנכון. הזדרזו - המקומות המועדפים הולכים ואוזלים".