האם בבית המשפט. טוענת כי דמיינה שילדיה חולים. צילום: יואב דודקביץ'

כחצי שנה לאחר שהותרה לפרסום אחת הפרשות המזעזעות שידעה המדינה, ילדיה של 'האם המזריקה' מתכוננים למפגש עם אימם ומביעים נכונות להיפגש איתה. האם מצידה מצטערת על כך שניסתה להעניק לבנה הפעוט טיפול תרופתי על דעת עצמה ומצפה גם היא לפגישה עם ילדיה. בחודש הבא ייפתח שלב ההוכחות במשפט. "אני מקווה שנגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות", אומר סנגורה של האם.

הזריקה אינסולין לילדים בשביל קצבה

ביולי האחרון הותרה לפרסום אחת הפרשות המזעזעות שידעה העיר, פרשת 'האם המזריקה'. חודש לאחר מכן הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד האם, תושבת העיר בת 30, על חמש עבירות של התעללות ותקיפת קטין, לאחר שהזריקה לבנה הפעוט אינסולין במהלך אשפוזו בבית החולים שערי צדק - במטרה לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי.

מאז ששוחררה למעצר בית היא שוהה אצל אחותה. כפי שנחשף ב"ידיעות ירושלים", כמה שבועות לאחר שהפרשה הותרה לפרסום המשטרה טענה כי האם הפרה את תנאי שחרורה כאשר דיברה עם ילדיה בטלפון בזמן ששהתה עם בעלה. אלא שהמשטרה לא הציגה שום הוכחות לבית המשפט בנוגע לחשד הזה.

בנוסף טענו במשטרה כי אחותה של האם, המשמשת מפקחת שלה, נחשדה כי הפרה את תנאי המעצר של האם בכך שצילמה סרטון של הילדים והראתה לה אותם. בשל כך המשטרה ביקשה להחמיר את תנאי שחרורה של האם. אלא שלמרות החשדות בית המשפט דחה אז את הטענות והזהיר את המפקחים ואת יתר בני המשפחה משיבוש מהלכי משפט.

"רוצה מאוד להיפגש עם הילדים"

לבני הזוג עשרה ילדים. חמש הבנות הגדולות וארבעת הבנים הקטנים נמצאים בביתם עם אביהם. בנם הפעוט בן השנתיים שוהה במשפחת אומנה, כשמצבו הבריאותי משתפר לאט־לאט. אביו פוגש אותו אחת לשבוע, כאשר מדי פעם האחים שלו מגיעים גם הם לראות את אחיהם הקטן.

"היא מרגישה טוב באופן כללי. ברור שהמצב לא מיטיב עם ההרגשה אבל היא רוצה מאוד לפגוש את בעלה וילדיה והבקשה מונחת בפני בית המשפט", אומר סנגורה של האם, עו"ד נתן רוזנבלט. האם עוברת בימים אלו טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים לשיקומה. "כשיתאפשר הדבר מבחינת גורמי הרווחה היא תחזור להיפגש עימם בקביעות", הוא מוסיף. בתחילת החודש הבא יענו האם וסנגורה על כתב האישום שהוגש נגדה. "אני מקווה שנגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות", אומר עו"ד רוזנבלט. "איש לא טוען שהיא הזיקה לבנה או גרמה למחלתו. הוא נולד עם מום מולד במצב בריאותי מסובך. היא מצטערת מאוד על כך שהיא ניסתה להעניק לו טיפול תרופתי על דעת עצמה ועל פי הידע הרפואי המצומצם שלה. אבחנות רפואיות כושלות הן דבר שבשגרה. הטענה היחידה היא מדוע היא לא התייעצה עם הצוות הרפואי. יש לנו תשובות מפורטות אשר נבדקות כעת בידי גורמי המקצוע בהוראת בית המשפט". 

עוד הוא מוסיף כי האם למעשה דמיינה שילדיה חולים ונתנה להם את התרופות על פי תסמינים שהופיעו אצלם וגרמו לה לחשוב כך. מתוך כך היא חשבה שגם הפעוט סובל מאותם תסמינים, וכעת מנסים לברר מדוע.  

"ניצנים חיוביים במצב האב והילדים"

בזמן שהאם מורחקת ממשפחתה האב חזר לעבודתו, אך לא משוחח או נפגש עם אשתו. הוא מטפל בילדיו הגדולים בסיוע מצד אימו, שמגיעה לביתם שלוש פעמים אחר הצהריים במהלך השבוע

הכל נעשה בפיקוח צמוד של גורמי הרווחה, שמקיימים פגישות קבועות עם האב ואימו ועוקבים מקרוב אחרי הילדים במועדונית ובמרכז ההורים והילדים שמותאם לאוכלוסייה החרדית. "האב וילדיו נמצאים עדיין במסגרת התוכנית הטיפולית שהוכנה להם והם משתפים פעולה", אומרת אביגיל דניאל, מנהלת אזור צפון באגף הרווחה בעיריית ירושלים

"אנחנו רואים ניצנים חיוביים במצבם של האב והילדים. זה מתבטא בדיווחים המגיעים אלינו ממסגרות הלימוד. הם מגיעים מאורגנים ורגועים. זה ייקח עוד זמן אבל זה נמצא בכיוון חיובי", אומרת דניאל

השירות שניתן על ידי אגף הרווחה מותאם לאוכלוסייה החרדית ועל כן, לטענת דניאל, נראה כי יש הצלחה. "הם מביעים אמון במערכת הרווחה", היא אומרת, ומוסיפה כי לדעתה האב עושה כל מאמץ ללמוד ולשתף פעולה עם גורמי הרווחה. "ההחלטה להשאיר את הילדים בידי האבא ולסייע טיפולית היתה החלטה נכונה".

ומה לגבי מפגש עם האם?
"הילדים נמצאים בתהליך הכנה לקראת מפגש עם האם והם מביעים נכונות להיפגש איתה, שואלים שאלות ומתעניינים".

"הבנות הגדולות עברו אבחון פסיכולוגי על מנת שנדע מהו מצבן. אנחנו בוחנים את הסימפטומים ורואים שמצבן השתפר. האבחונים הסתיימו ואנו נבחן את המשך הטיפול במשפחה. אנחנו כל הזמן עם אצבע על הדופק".