עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן

סטודנטית באוניברסיטה העברית תובעת את עיריית ירושלים על סך 125 אלף שקלים בטענה שפוטרה מעבודתה בשל היותה בהיריון. לטענתה, במהלך החפיפה ביום הראשון בעבודה, היא שיתפה את מנהלת האגף בעבודה שהיא נמצאת בהיריון מתקדם וכי יום לאחר מכן הודיעו לה כי היא אינה ממשיכה בתפקיד.

ההתכתבות בין הסטודנטית למזכירה באגף
תחילה של הפרשה כאשר א׳ הגישה מועמדותה לתפקיד נחשק באחד מהאגפיים הבולטים בעירייה. בתוך זמן קצר יצרה עובדת מהאגף קשר עם א׳ וזימנה אותה לראיון עבודה. יום לאחר מכן ציינה א׳ כי קיבלה טלפון ממנהלת המחלקה שבמהלכה הודיע לה כי היא התקבלה לעבודה.
״התקשרה גב׳ (עובדת בכירה בעירייה), מסרה לה כי התרשמה ממנה מאוד והודיעה לה כי התקבלה לעבודה. הגב׳ הזמינה את התובעת להתייצב לעבודה כבר למחרת היום ולערוך היכרות עם אנשי הצוות ועם העובדה בישיבת צוות שצפוויה להתקיים״, נכתב בכתב התביעה שהוגש לבית הדין לעבודה.

״בסוף לא מסתדר״ (צילום מתוך ההתכתבות בווטסאפ)

יומיים לאחר הבשורה כי התקבלה לעבודה, הגיעה הסטודנטית למשרדי העירייה על מנת להתחיל בעבודתה וחפיפה. באותו יום, היא שיתפה את מנהלת האגף בעובדה שהיא נמצאת בשלבים הראשונים להריונהיום לאחר שהתחילה בעובדה קיבלה הסטודנטית הודעה מעובדת באגף ״היי, לגבי ראשון בינתיים אל תגיעי, כי פשוט חסר לנו אישור סופי להעסקה. אני אעדכן אותך ברגע שנתקבל. תאשרי רק שקיבלת את ההודעה. סליחה ותודה רבה!״ נכתב בהודעות הטקסט, לאחר עשרה ימים מרגע שליחת המסרון שלחה העובדת הבכירה הודעה נוספת לסטודנטית: ״ממש מצטערת אבל בסוף לא מסתדר. תודה רבה על הנכונות לעבוד אצלנו. חג שמח!״.

״מהשתלשלות האירועים אשר פורטה לעיל לא יכול להיוותר ספק כי ישנו קשר בין הריונה של התובעת לבין הודעת הפיטורים. טרם שיתפה את העובדת, התקבלה התובעת בברכה לעבודה ואף החלה בה, לא נמסר לה כי יש כל מניעה שתחל בעבודה ואף הודגש בפניה כי תחילת העובדה הינה מידיית. והנה, יום לאחר ששיתפה את העובדת בהריונה, לפתע השתנה היחס כלפיה ב-180 מעלות, היא נאלצה להמתין ימים ארוכים ״לאישור״ כלשהו, ובסופו של דבר רק לאחר תזכורת קיבלה הודעת סתמית כי ״הדבר לא מסתדר״ ציינה עו״ד של א׳ חגית חרס בכתב התביעה שהוגש

תגובת עיריית ירושלים: "מדובר בסטודנטית שלא התקבלה למשרה סטודנטיאלית בעירייה. לכן, אין מדובר כלל בפיטורי עובדת הרה. דבר הריונה ודאי שלא היווה שיקול לאי קבלתה. המענה לפניות בא כוחה הושבו באמצעות הלשכה המשפטית בעירייה שבחנה את הפניה לעומק. עד כה לא התקבלה כל תגובה או טענה אחרת מצידה".