המלון החדש שייבנה במקום תחנת הדלק. הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

חברי קואליציה מהסיעות החרדיות גיבשו בשבועות האחרונים תוכנית להפלת פרויקט המלון החדש שאושר בצומת הרחובות החומה השלישית - שבטי ישראל במאה שערים. "לא ייתכן שבלב ליבה של היהדות החרדית יבנו מלון שיביא פריצות מכל העולם", אמר השבוע חבר אחת הסיעות. ההערכות הן שהסיעות החרדיות יתקעו את אישור המלון בוועדת ההתנגדויות או בוועדת ההיתרים.

לוקיישן מפתיע

לפני כשבועיים יצאה הודעה לא רגילה מוועדת התכנון המחוזית: מלון חדש בגובה של שש קומות יקום במקום תחנת הדלק 'פז' במאה שערים. גם בעירייה הודיעו בחגיגיות כי "העיר ירושלים שוברת שיאים בשנה האחרונה במספר התיירים".

הם הדגישו כי "הכוונה היא לבנות בטווח הקצר אלפי חדרי מלון נוספים בכל רחבי העיר, ובפרט במרכזה ובמקומות הסמוכים לעיר העתיקה, כדי לספק את הביקוש". אולם נראה שבוועדה המחוזית החלו לקרר את השמפניות מוקדם מדי, ולאחרונה החלו חברי מועצה משתי סיעות חרדיות בקואליציה לגבש תוכנית שתפיל את המלון בוועדות העירייה.

"אני לא מבין מה חשבו חברי הוועדה המחוזית כאשר אישרו את הפרויקט המלונאי, שבאמת יגיעו תיירים ותיירות מכל העולם ללב מאה שערים? זה מביא פריצות וחילולי שבת ואין מצב שנסכים לדבר הזה", אמר השבוע אחד מהם.

חבר מועצה מסיעה חרדית נוספת כבר היה יותר תקיף. "אפשר לעטוף דגים עם האישורים שיצאו במחוזית", הצהיר בתחילת השבוע. לדבריו, "זאת פשוט בדיחה לא מוצלחת".

והוא מוסיף: "הסיעות החרדיות הן השותפות הבכירות והחזקות בקואליציה בכיכר ספרא. באיזה סרט חשבו שאנחנו ניתן יד למלון שמחלל שבת בלב מאה שערים? לא ייתכן שבלב ליבה של היהדות החרדית יבנו מלון שיביא פריצות מכל רחבי העולם".

הסיעה החרדית השלישית, גם היא שותפה בכירה בקואליציה, נמנעת בשלב זה מלהצטרף ליוזמה. אולם גורם בסיעה אמר השבוע כי "צריך לחכות ולראות מה הרבנים שלנו יגידו. אני מעריך שהם יצטרפו להתנגדויות של הסיעות האחרות ואז גם אנחנו נצטרף. קודם כל שהנושא יגיע לוועדות העירייה ואז נקבל החלטה. בכל מקרה, איתנו או בלעדינו, אני לא מאמין שהמלון יקום".

על פי התוכנית, שהגישה חברת האנרגיה 'פז' (מפעילת תחנת הדלק במקום), בניית המלון תכלול שטח של 388 מ"ר על תחנת הדלק בפינת הרחובות שבטי ישראל־החומה השלישית.

העירייה תומכת בהוצאת תחנת הדלק מהמרקם העירוני ולא תתיר השמעת מוזיקה או כריזה מחוץ למבנה כדי שלא להפריע לשכנים.

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי־באבאי, ציינה  עוד כאשר אושר המלון כי "מדובר בתוספת ראויה לאזור, שתואמת את מדיניות הוועדה בדבר תוספת חדרי מלון בעיר. כמו כן התוכנית מציעה שימוש ראוי יותר מאשר תחנת דלק בליבו של אזור מגורים וסמוך לעיר העתיקה".

אלא שעכשיו נראה כי דרך ארוכה עומדת בפני הפרויקט עד שיגיעו ראשוני האורחים להתארח בחדרי המלון.